Gekon lamparci hodowla

0

Zachowanie Gekona w Twoim Domu: gekon lamparci hodowla

Młode gekoniki, często reagują syczeniem i odgłosami rodem z Parku Jurajskiego:P – w sytuacji gdy chcemy je wziąść na ręce.. Czasem mogą spróbować ugryść, ale jest to bardziej urocze niż bolesne. Po kilku tygodniach gdy nasz gekon już się oswoi, z powodzeniem będziemy mogli brać go na ręce. Czy też, karmić z ręki. Początkowa nieśmiałość, juz po kilku tygodniach przerodzi się w prawdziwą ciekawość i zuchwałość, pomieszaną z podnieceniem, gdy nasz gekon lamparci zacznie wymachiwać swoim ogonem widząc spacerującą karmówkę. Dlatego musimy dać czas naszemu gekonowi na aklimatyzację.

Generalnie jest to bardzo spokojna jaszczurka, która prawie cały dzień śpi, dlatego jeśli liczysz, że gekon cały czas będzie w ruchu to lepiej kup kameleona.

 

Rozróżnianie płci u gekonów lamparcich:

Samce są są bardziej samcze:) masywniejsze, niż samice. Ale pewność odnośnie płci naszego gekona uzyskamy tylko patrząc pod ogon.. Samce posiadają wyraźny rząd porów udowych, oraz podwójne zgrubienie za kloaką. Kupując małe gekony, często możemy mieć je wyseksowane, ponieważ temperatura inkubacji w pierwszych 2 tygodniach determinuje płeć a nawet kolor.

26/27 stopni wykluwają się samice

29/30 stosunek płci 50/50

31/32 samce

choć zdarzają się wyjątki od tej reguły..

Dodam tylko, że gekony inkubowane w wyższej temperaturze, mają jaśniejsze ubarwienie. Dlatego jeśłi chcemy mieć ładne samice, to po 2 tygodniach w niższej temperaturze, należy je przenieść do drugiego inkubatora z wyższa. Przyśpieszy nam też to czas oczekiwania na młode.

 

Gekon lamparci hodowla

Aby rozmnożyć gekony, potrzebujemy dorosła parkę:) nic odkrywczego. Parkę umieszczamy w terrarium dla gekona lamparciego. Przed przystąpieniem do rozrodu warto gekonom zrobić pseudozimowanie.. Jest to bezpieczniejsza, szybsza i prostsza wersja pełnego zimowania.

W praktycę robi się to tak, że gekony 3-4 tygodnie przed planowanym spoczynkiem, nie mogą być karmione. Zapewniamy tylko wodę, warto też zrobić okresowe ciepłe kąpiele, aby nasze geki oczyściły się całkowice. Zalegające resztki pokarmowe, w żołądku czy jelitach:) mogą spowodować problemy podczas zimowania.. No cóż nikt nie mówił, że hodowla będzie łatwa i przyjemna. Musimy być twardzi i przegłodzić zwierzaki:) dla ich dobra.

W necie znajdziesz wiele informacji, że należy stopniowo skracać oświetlenie, aż do całkowitego wyłaczenia bla bla bla:P. Ja w praktyce, tego nie stosowałem. Po prostu po tych 3-4 tyg. Głodówki, gasiłem gekonom światło, by następnie po okresie 4 tygodni, je włączyć na nowo. Potem przez tydzień po zimowaniu gekonów nie karmiłem aby ich metabolizm na nowo się nakręcił ;) I tyle.

Po takim pseudozimowaniu gekony zawsze ochoczą przystępowały do rozmnażania. Jest to taka hodowla gekona lamparciego w skrócie, resztę musisz zrobić sam i uczyć się na własnych błędach.

 

Takie pseudozimowanie/zimowanie nie jest wymagane, ale pozytywnie stymuluje do rozmnażania. I wpływa na lepszą kondycję naszych gekoników.

gekony lamparcie, łatwo się rozmnażają

Hodowla i składanie jaj:

Samiczka co ok. 3-4 tyg składa z reguły po 2 jajka, czasem 1.Jajka są widoczne gołym okiem, prześwitują przez skórkę naszej gekonicy. Gek, na kilka dni przed złożeniem, już nie je. Na ok 3 dni przed złożeniem, zaczyna intensywnie kopać, w terrarium. Dlatego musi mieć odpowiednio przygotowany pojemnika do składania jaj.

W tym okresie, szczególnie musimy zadbać o odpowiednie karmienie samicy. Nie możemy zapomnieć też o większym zapotrzebowaniu na wapń samicy. Jeśli będziemy pamiętać o tych drobiazgach:P to hodowla gekona lamparciego będzie prosta i wydajna, a my będziemy cieszyć się ślicznymi młodymi

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

two × 1 =