Gekko vittatus, ciekawy gekon paskowany

0

Gekon paskowany, czekoladowy lub żółtopręgi – pod tymi nazwami skrywa się Gekko vittatus. Po angielsku nazywa jest także Skunk Gecko, czyli gekon-skunks. Na szczęście nie wydziela niemiłych zapachów, nazwa pochodzi od jego charakterystycznego ubarwienia z białą pręgą ciągnącą się przez całą długość grzbietu. Ten gad jest doskonały dla początkujących hodowców, chociaż ze względu na swój nocny tryb życia, niekoniecznie jest wybierany przez osoby, które chciałyby obserwować aktywność zwierzęcia za dnia.

 

Gekko vittatus to jaszczurka średnich rozmiarów, dorasta do długości 20 – 25 cm wraz z ogonem. Żyją kilkanaście lat w dobrych warunkach.

 

Ubarwienie może być różnorodne, w zależności od regionu występowania, może być ciemnobrązowe, bladozielone lub jasnobrązowe. Niezmienna jest jednak jasna pręga w kolorze bieli lub żółci, która biegnie przez cały grzbiet aż do nasady ogona. Ogon jest pokryty szerokimi pasami w kolorze pręgi. Gekony paskowane są bardzo smukłe, bez problemów wspinają się na szyby, tak jak wszystkie inne gekony.

 

W naturze występują one od Nowej Gwinei aż po Jawę, a także w okolicach Archipelagu Bismarcka oraz wysp Salomona. Wybierają do życia miejsca zielone, pełne skał i zakamarków, łatwo znaleźć je na drzewach lub wśród krzewów.

gek

Gekko vittatus to gatunek, który prowadzi nocny tryb życia, ale zaczyna być aktywny już o zmierzchu. Ze względu na to zazwyczaj nie ma potrzeby, aby wyposażać terrarium w oświetlenie UVB, chociaż niektórzy hodowcy się na to decydują, ale jeżeli zwierzę ma zapewniony odpowiedni pokarm i odpowiednio duże terrarium i jest w dobrej kondycji, to nie ma takiej potrzeby. W końcu w naturze dzień spędzają dobrze ukryte przed promieniowaniem słonecznym.

 

Terrarium dla Gekko vittatus

Terrarium dla gekona paskowanego powinno być wysokie i wypełnione konarami oraz innymi miejscami umożliwiającymi wspinaczkę, a także ukrycie się. Dobrze jest zorganizować miejsca do ukrycia się na ścianie lub ścianach terrarium, dzięki temu Gekko vittatus będzie mógł wybrać, jaka temperatura mu akurat najbardziej odpowiada.

 

Dla pary gekonów terrarium powinno wynosić co najmniej 70x40x70 cm, ale gady te można utrzymywać także w grupie haremowej, więc wtedy potrzebne jest im odpowiednio większe terrarium. Gekko vittatus, podobnie jak wszystkie inne gekony, jest bardzo terytorialny, więc dwa dorosłe samce nigdy się nie zgodzą. Czasami walki zdarzają się także pomiędzy samicami, jeżeli nie mają wystarczająco dużo miejsca dla siebie. Walki gekonów mogą nie wyglądać groźnie na pierwszy rzut oka, ale w efekcie prawie zawsze prowadzą do śmierci zdominowanego gada, należy więc ich unikać!

 

Optymalna temperatura powinna wynosić 26 – 30 stopni Celsjusza, a na wyspie grzewczej nawet 35 stopni. W nocy temperatura powinna być o 4 – 5 stopni niższa niż w ciągu dnia. Najlepsza wilgotność to taka na poziomie 60-70%. Podczas zraszania terrarium należy zraszać także gekony, ponieważ Gekko vittatus raczej nie piją wody z pojemników, tylko zlizują ją ze swojego ciała oraz ze ścianek terrarium.

 

Żywienie

Gekko vittatus żywi się głównie owadami, ale okazyjnie pożywia się bezkręgowcami oraz mysimi oseskami. Świerszcze, karaczany, szarańcze i inne owady powinny być dobrane rozmiarem do wielkości gekona paskowanego. Latem można pozyskiwać plankton łąkowy, oczywiście powinien być zbierany w miejscach bezpiecznych, daleko od drogi, gdzie nie stosuje się oprysków. Lepiej unikać owadów z twardymi pancerzykami, na przykład larwy mącznika. Dwa razy w tygodniu gekonowi można podać mieszanki owoce dla dzieci, ale nie wszystkie będą je chciały przyjmować. Dieta powinna być wzbogacona o witaminy oraz wapń.

 

Rozpoznanie płci

Rozpoznanie płci łatwiej przeprowadzić u większych osobników. Samce są większe, masywniejsze, po wewnętrznej stronie ud mają otwory udowe, z których w czasie godów wytwarzają zapach przyciągający samice. U nasady ogona znajduje się zgrubienie, tam znajdują się narządy kopulacyjne. Czasami mimo to nie da się do końca określić płci, więc należy umieścić dwa osobniki w jednym terrarium i obserwować ich zachowanie. Dwa samce zaczną ze sobą walczyć.

 

Rozmnażanie

Do rozmnażania można przystąpić, kiedy Gekko vittatus mają co najmniej 18 miesięcy i są w dobrej kondycji. Sezon godowy nie jest związany z porą roku, gdyż w tropikalnych miejscach, gdzie występują naturalnie, nie ma wyraźnego podziału na pory roku. Gody zaczynają się zazwyczaj wieczorem i trwają przez całą noc, a po 3 tygodniach od zapłodnienia samica znosi dwa jajka, które przykleja w swojej ulubionej kryjówce. W ciągu sezonu godowego może dojść nawet do pięciokrotnego zniesienia jaj. Bywa, że dwie samice składają jaja obok siebie.

 

Ze względu na to, że jajka są dobrze przymocowane do powierzchni, nie zawsze udaje je się przenieść do inkubatora. Miejsce złożenia jaj powinno być częściej zraszane, a optymalna temperatura dla nich to 28 – 29 stopni. Młode gekony pojawiają się na świecie po około dwóch miesiącach, mają 3 – 4 cm długości, są ciemniejsze niż dorosłe i mają ogon w czarno-białe paski. Należy je przenieść do osobnego terrarium, inaczej mogą zostać zjedzone przez swoich rodziców.

 

Gekon paskowany to bardzo ciekawa jaszczurka, która raczej nie sprawia większych problemów w hodowli. Oczywiście, wymagają zaangażowania do swojego hodowcy, podobnie jak wszystkie inne zwierzęta. Z pewnością jest to niezwykle ciekawy gatunek, o bardzo interesującym ubarwieniu.

 

źródła obrazków: http://www.gourmetrodent.com/product/skunk-gecko/, http://xn--80aaaahtpimec0cwa1ah7p.xn--p1ai/animals_gekkony.html

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

one + seven =