Filtr do krewetkarium

0

Zakładając krewetkarium, fundamentalne pytanie, jakie się nasuwa to: Jaki filtr do krewetkarium? Na rynku, mamy tak szeroki wybór różnych filtrów, że sam na początku przygody z krewetkami prawie zwariowałem :P i bolała mnie głowa, czytając o coraz to nowszych metodach filtracji wpadałem w większą dezorientacje.. Zobacz co mam do powiedzenia w tym temacie..

Od razu mówię, że kombinacje samoróbki i modyfikacje czy budowy filtrów ala filtracja hamburska w moim przypadku nie wchodzi w grę, bo po prostu nie mam na to czasu, żeby budować i testować. Potrzebowałem gotowego rozwiązania, które będzie wydajne, szybkie i proste w obsłudze. Oglądnąłem sporo stron z japońskich hodowli, do tego kilka filmów na Youtubie, zdobyłem pewne rozeznanie i przystąpiłem do działania.

Wybrałem 3 rozwiązania, filtr zewnętrzny kubełkowy, filtr zewnętrzny kaskadowy i filtr wewnętrzny. I z dostępnych filtrów, uważam że te rozwiązania są najlepsze dla krewetek.

Dlaczego te filtry uważam za najlepsze do krewetkarium ??

Już mówię dlaczego są one dla mnie najlepsze, wszystkie filtry testowałem, więc nie jest to sucha teoria i z czystym sumieniem mogę je polecić.

Testowałem po kilka filtrów, te które opisałem to te, które według mnie najlepiej się sprawdziły. Po kolei:

Filtr wewnętrzny

Filtr wewnętrznyFiltr Aqua – szut Turbo 550 i 750 

Świetne filtry, z dużą gąbką. Przeznaczone do akwariów 40-200litrów. Ja stosowałem w kostce 30l i 72l, dzięki płynnej regulacji, na małych obrotach nie robi przysłowiowej pralki..

zalety tego filtra:

 1. Praktycznie nieśmiertelny, niektóre mam już 2 lata i śmigają wyśmienicie. Dodatkowo mają 3 letnią gwarancje. Na 20 filtrów, których używałem tylko jeden mi się zepsuł (i to chyba z mojej winy:P) – oczywiście bez problemu mi wymieniono :)
 2. Cicha i wydajna praca. Jako zwolennik nad filtracji i ekonomi, uważam te filtry za idealne, przy wielkiej wydajności 550/750 litrów na godzinę!! zużywają jedynie 4W prądu!!
 3. Możliwość rozbudowy, do filtra możemy dokładać różne wkłady. Jest możliwość instalacji deszczowni, w ten sposób możemy uzyskać dobrze natlenioną wodę, którą krewetki akwariowe tak lubią.
 4. Prosta obsługa ! Filtr jest tak prosty, że nawet ja nie mam problemu z jego rozłożeniem/złożeniem/ wyczyszczeniem. Po prostu idealny filtr wewnętrzny :)
 5. Do filtra można założyć wielką gąbkę, idealny paśnik i schronienie dla małych krewetek.
Filtr z modułemFiltr Turbo Aqauel 500 
Kolejny genialny filtr. Podobny do opisywanego powyżej. Zbudowany na nowej bazie pomp cyrkulacyjnych. Cechuję się większą wydajnością przy niskim poborze energii 4,4W
WYJĄTKOWE ZALETY FILTRACYJNE: 
Każdy filtr poza gąbką ma pojemnik na dowolne medium filtracyjne – przez co gwarantują świetną pracę mechaniczną i nie wymagają zbyt częstego czyszczenia. Pojemnik na start, jest już wypełniony ceramiką, a jeśli chcemy możemy dokupić więcej modułów i w ten sposób powiększyć media filtracyjne. Do tego płynna regulacja mocy, uważam, że jest to świetny filterek wart swojej ceny.

Filtr zewnętrzny kaskadowy

Filtr do krewetkarium

Testowałem filtry Aquel’a z serii FZN. Są dostępne w 4 mocach:

FILTR FZN MINI (10-40L)

FILTR FZN-1 (20-100L)

FILTR FZN-2 (40-200L)

FILTR FZN-3 (80-300L)

Dodam tylko że FZN 3 używałem w 50 litrowym krewetkarium, a FZN 2 w 30 litrowym i dzięki płynnej regulacji, nawet tak wydajne filtry idealnie pasują do tak małych baniaków.

Dlaczego filtry kaskadowe cieszą się taką popularnością ??

Przedewszystkim nie zajmują miejsca w akwarium, co przy małych krewetkariach jest bardzo istotne. Dodatkowo:

 • są tanie i bardzo wydajne
 • proste w czyszczeniu
 • można dodawać różne wkłady filtracyjne
 • bardzo płynna regulacja wydajności

Filtr jest bardzo cichy. A co najlepsze szum opadającej wody, imitujący strumyk, daje niesamowity klimat w mieszkaniu.

Jedyny minus, to że musimy do niego dołożyć jakiś pre-filtr w postaci gąbki, pończochy :P lub kupić specjalny pre-filtr do krewetkarium, bo rurka zasysająca wodę ma duże otwory przez co wciągnie małe krewetki do wewnątrz filtra.

A teraz czas na ostatnie, największe i najdroższe rozwiązanie:

Filtr zewnętrzny

To już mega wypas :) Wkładów filtracyjnych mamy całą masę, z reguły te filtry mają duże moce więc trzeba kombinować z rurkami i rozłożeniem na wiele krewetkariów. Wyjątkiem, które ostatnio spotkałem są filtry aquaela multikani, można je stosować nawet w małych krewetkariach, tylko z podłączeniem jest trochę kombinacja bo rurki są dość długie.

Filtry których używam to właśnie Multikani oraz JBL e901i.

Zalety tych filtrów to:

 1. Filtry te mają najlepszą wydajność filtracyjną, a sekretem w hodowli krewetek jest czysta woda – filtr to serce akwarium a filtry zewnętrzne kubełkowe sprawdzają się w tej roli najlepiej. Można zastosować wiele różnych wkładów i zapewnić kompletną filtrację – mechaniczną, biologiczną i chemiczną.
 2. Cicha praca, filtry te są praktycznie bezszelestne :P
 3. Nie zajmuje miejsca w akwarium a co za tym idzie, więcej miejsca zostaje na jeszcze większą ilość krewetek.
 4. Estetyka a dzięki zastosowaniu szklanych rurek, krewetkarium zyskuje wyjątkowej elegancji..
 5. Można zastosować grzałkę przepływową i pozbyć się grzałek z akwarium :)
 6. Wysoka bezawaryjność – zużywają się dwukrotnie wolniej niż filtry wewnętrzne.
 7. Rzadsze czyszczenie – filtry wewnętrzne czyści się co tydzień a zewnętrzne ran na pół roku.

Tylko, żeby je podłączyć – szczególnie pod kilka krewetkariów to trzeba się trochę nakombinować. Ale ogólnie polecam te filtry z czystym sumieniem.

Pozdroo :)

 

 

 

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

6 + 3 =