Fascynujący wąż trawny – Opheodrys aestivus

0

Zielony, bardzo ruchliwy, zwinny – właśnie taki jest wąż trawny (nazwa łacińska Opheodrys aestivus). Ten niezwykle fascynujący gad nie jest też zawsze łatwy w hodowli, decyzja o jego zakupie powinna być naprawdę porządnie przemyślana, inaczej można się gorzko rozczarować.

 

Ważne kwestie dotyczące hodowli Opheodrys aestivus

Wąż trawny dorasta do około 100 cm długości, ma cienkie ciało (zazwyczaj nie przekracza 1 cm średnicy), ubarwiony jest na zielono. Wąż ten w naturze występuje w Stanach Zjednoczonych, na południowo-wschodniej części, a także na wschodzie Meksyku. W hodowli mogą dożyć 10 lat.

 

Jego zielone ubarwienie nie jest wcale przypadkowe, wybiera on do życia miejsca porośnięte roślinnością, gdzie może doskonale się kamuflować. Większość czasu spędza na drzewach, nieruchomo, kamuflaż jest jego obroną. Warto wiedzieć, że także w terrarium, kiedy pojawi się potencjalne zagrożenie (czyli człowiek) będzie on nieruchomy aż do momentu, kiedy zostanie pochwycony. Wtedy wąż zaczyna się szybko wić, kąsać i łatwo o to, żeby przypadkiem uciekł. Oswojenie to długi proces, ale na pewno warto się za to zabrać (oczywiście w odpowiedni sposób), bo inaczej można zostać ugryzionym, chociażby podczas zraszania terrarium.

 

Ucieczka nie jest opcją, tylko wtedy, kiedy ten gad jest chwytany. Ze względu na niewielką średnicę swojego ciała są one w stanie przecisnąć się przez najmniejsze otwory i uwierzcie mi – będą tego próbowały! Terrarium musi być naprawdę doskonale zabezpieczone przed nieautoryzowanymi wycieczkami węża trawnego.

 

Większość Opheodrys aestivus to nadal osobniki odławiane w naturze, a ich śmiertelność jest naprawdę wysoka. Niedoświadczony hodowca wężów może mieć problem z rozpoznaniem stanu zdrowia zwierzęcia, konieczna jest kwarantanna, odpowiedniego warunki i prawidłowe żywienie. W przypadku tego gatunku dosyć często zdarza się, że po przybyciu do nowego domu odmawiają przyjmowania pokarmu przez naprawdę długi czas. Takie zachowanie jest problematyczne, u wielu hodowców powoduje stres i chcąc zachęcić węża do jedzenia, jeszcze bardziej go denerwują, co może doprowadzić do śmierci.

 

Jak widać Opheodrys aestivus może dać nieźle popalić swojego opiekunowi, więc bardzo ważne jest, aby do hodowli tego gada podchodzić rozważnie, mieć zawsze głowę na karku i najlepiej duży bagaż doświadczeń w hodowli węży.

waz

Warunki w terrarium

Terrarium dla węża trawnego musi być wyposażone w gałęzie i konary, po których może się on wspinać. Jest to lekki wąż, który nie niszczy roślinności, więc żywe rośliny będą doskonałym wyborem. Na dnie powinien znaleźć się basen, w którym wąż będzie mógł swobodnie się zamoczyć w całości.

 

Optymalna temperatura wynosi od 24 do 30 stopni Celsjusza, w nocy około 20 – 22 stopni. Wilgotność powinna wynosić 75%, a w okresie wylinki może zostać podniesiona do 90% na krótki okres czasu. Oświetlenie przez 12 godzin, UVB 2%.

 

Bardzo ważne dla tego gatunku jest zimowanie, w naturze trwa ono aż 4 miesiące. Powinno ono być wprowadzane stopniowo i wiązać się z delikatnym obniżeniem temperatury i trochę rzadszym karmieniem.

 

Żywienie Opheodrys aestivus

Wąż trawny nie żywi się gryzoniami, więc osoby, którym nie pasuje podawanie żywych myszy wężowi, mogą odetchnąć z ulgą. Zjada on różne bezkręgowce (chętnie świerszcze, karaczany, a także dżdżownice), a czasami w naturze także małe jaszczurki, płazy czy jaja. Latem najlepiej sprawdzi się dla Opheodrys aestivus różnorodny plankton łąkowy. Inna nazwa tego węża to wąż świerszczożer, co doskonale pokazuje jego preferencję żywieniowe. Dorosły osobnik powinien być karmiony nie częściej niż 4 razy w tygodniu. Ważne jest podawanie suplementów witamin oraz wapnia.

 

Rozmnażanie

Wąż trawny nie jest często rozmnażany w hodowlach, chociaż czasami się to udaje. Rozpoznanie płci opiera się na dokładnej obserwacji gada. Samice są dłuższe, ważą więcej, samce za to mają dłuższy ogon od samic. Samce dojrzewają płciowo w wieku około dwóch lat, za to samice potrzebują na osiągnięcie dojrzałości płciowej nawet trzech lat.

 

Po udanej kopulacji samica składa jaja, zazwyczaj nie ma ich więcej niż sześć, chociaż zdarzają się przypadki, kiedy samica składa podwójną ich ilość. W naturze jaja są składane w czerwcu oraz lipcu, a w zależności od warunków pogodowych w danym okresie potrzeby czas to od 5 do 12 tygodni.

 

Opheodrys aestivus nie ma wygórowanej ceny, ale zawsze istnieje ryzyko, że wąż po zakupie szybko padnie i być może to często odstrasza potencjalnych hodowców. Mimo wszystko warto się nim zainteresować. Gatunek ten jest bardzo wdzięczny, urokliwy, ma bardzo ciekawy wygląd, świetnie się kamufluje i czasami trzeba naprawdę wytężyć wzrok, aby odnaleźć go wśród roślinności.

źródła grafik: https://www.flickr.com/photos/johnworden/7316878444, https://www.flickr.com/photos/diverdewan/6958541306

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

3 + twelve =