Eublefar (gekon) gruboogonowy – Hemitheconyx caudicinctus

0

 

Eublefary dopiero niedawno zostały wyodrębnione z rodziny gekonów, więc polska nazwa Hemitheconyx caudicinctus, która najczęściej jest używana, to gekon gruboogonowy. Ten gad to niezwykle ciekawy obiekt w hodowli, który cieszy się sporą popularnością. Tego eublefara można znaleźć w wielu sklepach zoologicznych, a jego cena jest niższa niż cena wielu innych gekonów i eublefarów.

 

Krótka charakterystyka Hemitheconyx caudicinctus

Hemitheconyx caudicinctus to gad średniej wielkości, dorosłe osobniki mają zazwyczaj 17 – 20 cm długości, największe okazy rosną do 25 cm. W niewoli żyją do 25 lat, więc jest to gad, który będzie towarzyszył swojemu hodowcy przez wiele lat. Charakterystyczny dla tego gatunku jest gruby ogon i krępe ciało. Hemitheconyx caudicinctus jest pozbawiony przyssawek, więc nie jest w stanie wspinać się po pionowych szybach, mimo to radzi sobie ze wspinaczką dobrze, gdyż posiada małe pazurki. Bez problemów wchodzi na konary oraz skały, ale nie potrzebuje pionowego terrarium, woli spędzać czas na ziemi i pośród kamieni. Chociaż w niewoli jest to jaszczurka aktywna głównie nocą, to w niewoli zauważalne jest, że lubią także wygrzewać się pod lampą i polują za dnia.

 

Występują w Afryce Zachodniej, głównie w Ghanie, Mali, Mauretanii, Maroko oraz Senegalu. Wybierają różne tereny, zazwyczaj spotkać je można na sawannach i suchych lasach, często zamieszkują okolice ludzkich osad.

 

Czy Hemitheconyx caudicinctus nadaje się dla mnie?

Eublefar gruboogonowy nie jest bardzo aktywnym gadem, ale na pewno ciekawym – nie nadaje się jednak dla osób, które chcą mieć zwierzę zwinne, ciekawskie i bardzo “pokazowe”. Ten gad jest spokojny, raczej nie przejawia agresji i nie jest to gad skłonny do ucieczek. Z tego względu jego charakter jest odpowiedni dla początkujących terrarystów, którzy chcą mieć pewność, że podczas wizyty u weterynarza czy sprzątania terrarium gad im się nie wywinie. Większość czasu spędzają, wygrzewając się pod lampą albo ukryte pośród kamieni, w swoich ulubionych kryjówkach. W sytuacjach stresowych Hemitheconyx caudicinctus wprawiają swój ogon w drgania, przez co ma się wrażenie, jakby przez jaszczurkę przechodził prąd. Dodatkowo wtedy syczą i mogą próbować ugryźć.

hemik2

Odmiany barwne

Różnorodne odmiany barwne sprawiają, że ten gad nabiera na atrakcyjności. Są one także dobrym punktem wyjścia do tworzenia kolejnych połączeń i zwiększenia atrakcyjności Hemitheconyx caudicinctus.

 

Odmiana barwna Striped charakteryzuje się jasnym pasem biegnącym od głowy do ogona przez grzbiet. Często występuje w połączeniu z innymi odmianami barwnymi.

 

Odmiana Albino dzieli się na trzy odmiany – Tangerine Albino, Peach Albino i Albino. Różnią się one stopniem intensywności barw i kontrastem pomiędzy kolorami.

 

Odmiana White Socks posiada białe skarpetki.

 

Odmiana barwna White-out została stworzona przez hodowcę ze Stanów Zjednoczonych w 2006 roku. Wygląda bardzo efektownie, gad ma częściowo biały tułów, na którym doskonale widoczny jest ciemniejszy wzór. Osobniki tej odmiany są jednak prawie nie do kupienia.

 

Paternless to odmiana, która została wprowadzona w 2007 roku, tym razem przez hodowcę z Kanady. Hemitheconyx caudicinctus tej odmiany barwnej nie mają żadnego wzoru na ciele.

 

Hemitheconyx caudicinctus odmiany barwnej Ghost wyglądają jak wypłowiałe, mają mało intensywne ubarwienie.

 

Warunki w terrarium

Eublefar gruboogonowy nie potrzebuje dużego terrarium, dla pary wystarczy takie o wymiarach 40 x 35 x 35 centymetrów. Ważniejsza niż wysokość jest powierzchnia dna, im większa, tym lepiej. Bardzo ważne jest zapewnienie wielu kryjówek dla gada, doskonale sprawdzają się kryjówki wydrążone w kamieniach czy zbudowane z kawałków kory. Nadają się także różne plastikowe pojemniki czy doniczki przewrócone do góry dnem. Jako wystrój doskonale sprawdzają się sukulenty, jednak powinno się wybierać odmiany bez kolców, które nie będą stanowiły zagrożenia dla gada. Hemitheconyx caudicinctus mogą być utrzymywane w systemie haremowym.

 

Odpowiednia temperatura dla tej jaszczurki to 28 – 32 stopnie w okresie letnim, zimą warto obniżyć temperaturę do około 22 stopni Celsjusza. Dzięki temu zachowa się naturalny dla zwierzęcia cykl – większość osobników pochodzi z odłowu w naturze. Wilgotność zimą powinna wynosić około 55%, a latem około 70%.

 

Pokarm

Optymalne żywienie Hemitheconyx caudicinctus zapewnia doskonałą kondycję oraz powodzenie w rozmnażaniu. Najlepszym pokarmem dla tych gadów są świerszcze, bogate w fosfor i wapń w odpowiednich proporcjach, ale Hemitheconyx caudicinctus raczej nie wybrzydza i zjada wszystko, co podsunie się im pod nos. Należy jednak pamiętać o tym, że na przykład mączniki są ciężkostrawne, więc należy podawać je w małych porcjach i niezbyt często. Oseski mysie są także doskonałym uzupełnieniem diety. Konieczne podawanie jest witamin oraz wapnia, w terrarium może zostać umieszczona sepia, która będzie łatwo dostępnym dla gada źródłem wapnia.

 

Hemitheconyx caudicinctus nie należy podawać larw much, bo mogą one się przegryźć przez ich przewód pokarmowy. Nie poleca się podawania moli woskowych, bo są zbyt tłuste.

 

Rozmnażanie

Rozpoznanie płci jest możliwe na podstawie porów preanalnych, które widoczne są u samców. Dorosły samiec posiada od 9 do 13 porów. Czasami nie są one dobrze widoczne, pomocna jest lupa lub pomoc kogoś doświadczonego w określaniu płci Hemitheconyx caudicinctus.

hemi3

Podczas okresu godowego należy ważyć samicę regularnie, jeżeli jej waga jest mniejsza niż 40 g, to należy ją oddzielić i pozwolić jej się zregenerować. Bardzo ważne jest zwiększone podawanie wapnia, które pomaga rozwijać się skorupkom jaj i jest w okresie ciąży ważny dla samicy.

 

Problematyczne jest stymulowanie tych gadów do rozpoczęcia godów, w naturze prawdopodobnie odbywa się to pod koniec pory deszczowej, a młode pojawiają się na świecie wraz z zakończeniem pory suchej. Nie jest to jednak do końca pewne, więc wielu hodowców próbuje znaleźć najlepszy sposób metodą prób i błędów. Dobrze sprawdza się oddzielne trzymanie samca i samicy, z łączeniem ich tylko na jeden dzień raz na tydzień. Kolejnym problemem jest inkubacja jaj w odpowiednich warunkach.

 

Samica jednorazowo składa dwa jaja, w odstępach, które wynoszą 2 – 8 tygodni. Łącznie do składania jaj może przystąpić nawet pięć razy. Ważne jest jak najszybsze przeniesienie jaj do inkubatora, koniecznie należy pamiętać o tym, aby jaj nie przekręcać, gdyż doprowadzi to do śmierci embrionu. Jaja mają do 3 cm długości.

 

Temperatura inkubacji jaj ma wpływ na jej czas oraz na płeć młodych. Na przykład inkubacja przy temperaturze 30 stopni Celsjusza trwa około 50 dni, a przy temperaturze 28 stopni trwa około 50 dni. Inkubacja w wysokiej temperaturze, okresowo do 40 stopni, prowadzi do tego, że wykluwają się same samice. Przy młodych samicach często zdarza się, że składają one niezapłodnione jaja, więc hodowca zadowolony z początkowego sukcesu musi obejść się ze smakiem. Kiedy inkubacja się uda i młode się wyklują, to dalsza praca nad nimi jest łatwa. Mają one podobne wymagania co dorosłe osobniki, rosną zazwyczaj bez problemów i szybko dojrzewają.

 

Hemitheconyx caudicinctus to gad ufny, ciekawie ubarwiony, chociaż trochę flegmatyczny, co czasami jest jego wielką zaletą. Dzięki swojemu grubemu ogonowi wygląda tak, jakby miał dwie głowy.  Z pewnością jest to gatunek, nad którym warto się zastanowić!

 

źródła obrazków: http://www.vmsherp.com/ImagePages/Fatties/StripedTangAlbino.htm, http://www.ultimateexotics.co.za/african-fat-tailed-geckos-hemitheconyx-caudicinctus/, http://forum.le-monde-des-reptiles.com/topic/102916-hemitheconyx-caudicinctus/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

nine + sixteen =