Epicrates cenchria cenchria – piękny boa tęczowy

0

Boa tęczowy to piękny wąż, występujący w kilku mniej lub bardziej spektakularnych podgatunkach. Dzisiaj opiszę tego najładniejszego. Epicrates cenchria cenchria bo o nim mowa, to atrakcyjny i łatwy w utrzymaniu przedstawiciel boasowego świata.

Epicrates cenchria cenchria – piękny boa tęczowy

Węże osiągają wielkość ok. 160-180cm jak dorosłe. Samice mają zacniejsze rozmiary, są zazwyczaj dłuższe i cięższe. Jak wszystkie dusiciele jest to długowieczny gatunek. Przy prawidłowej opiece potrafią żyć ponad 20 lat. Temperatura dla tego węża powinna zawierać się w przedziale 23-28 stopni. Dlatego warto wspomóc się termostatem podłączonym do naszego promiennika ciepła. Węże te są dość wrażliwe na zbyt wysokie temp. i zbyt duże extrema mogą być dla nich zabójcze. Dlatego dobrą praktyką jest zapewnienia w terrarium pełnego gradientu temp. od 22-30 wtedy wąż sam wybierze sobie odpowiednie miejsca.

 

Wilgotność 70-75%. Może być zapewniana na kilka sposobów

  1. Przez umieszczenie w terrarium basenu z wodą
  2. Użycie odpowiedniego substratu na dno terrarium, któy dobrze utrzymuje wilgoć
  3. Regularne spryskiwanie terrarium wodą.

Węże te są dość wrażliwe na przesuszenie, dlatego musimy dbać ze szczególną uwagą o zapewnienie tego czynnika w optymalnych wartościach.

 cen

Karmienie epicrates cenchria cenchria

Boa tęczowe karmimy głównie myszami i mrożonymi szczurami. (oczywiście przed podaniem wężowi uprzednio je rozmrażamy i ogrzewamy). To w zupełności wystarczy aby utrzymać naszego węża we wzorowej kondycji.

Boa tęczowy woda

Woda w basenie musi być zawsze czysta. Po każdym umyciu pojemnika na wodę i basen dobrze jest go wytrzeć do sucha lub zostawić do całkowitego wyschnięcia i dopiero później ponownie napełnić wodą. 2 miski na wodę (na zamianę) czemu nie? Mamy wtedy pewność, że zawsze są czyste.

A zawsze czysta woda to jeden z sekretów zdrowego życia naszego zwierzaka.

Rozmnażanie.

Rozmnażanie tych węży nie stanowi problemu. Jeśli tylko mamy zdrową dorosłą parkę. Zapewniamy jej odpowiednie warunki, to tylko kwestią czasu jest aż staniemy się posiadaczami całej wężowej rodziny. I to bez żadnych kombinacji, stymulacji i czarnej magii, jaką niektórzy stosują aby rozmnażać gatunki, którym w terrariach miłosne uniesienia idą ciężej.

młode

Charakter małych tęczówek.

Jak wiele młodych węży tak samo i epicrates cenchria cenchria, może przejawiać na początku zachowania defensywno-obronne – syczenie, próba dziabnięcia opiekuna w rękę. Jednak z czasem, wraz z przyzwyczajeniem do opiekuna im to przechodzi. I stają się wspaniałymi kompanami, które na rękach opiekuna są bardzo spokojne i wyluzowane.

źródła obrazków:https://www.flickr.com/photos/52796996@N02/5475663680

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

seventeen + 9 =