Ephebopus murinus

0

Są na tym świecie pająki, które są naprawdę piękne, ale przez swój skryty tryb życia, możemy obserwować je w terrarium niezmiernie rzadko. Właśnie takim pająkiem ptasznikiem jest ephebopus murinus. Pająk, który przez swoje atrakcyjne ubarwienie i wybuchowy temperament ma wielu zwolenników, ale częściej jest podziwiany na internetowych fotografiach niż w terrarium.

Ephebopus murinus w terrarium

Pająk ten zamieszkuje północną Brazylię, gdzie w wykopanych przez siebie norach, przyczajony czyha na niewielkie bezkręgowce, które staną się jego posiłkiem. Jest to średniej wielkości pająk, samice osiągają ok 5-6cm wielkości. Samce mniejsze, krócej też żyją bo tylko do ok roku po ostatniej wylince.

Mimo, że pająk ten nie posiada silnego jadu jest mocno defensywny, co oznacza tyle, że potrafi zaatakować. Ale spoko, nie rzuci Ci się do gardła jak głodny tygrys. Po prostu nie można go nadmiernie niepokoić a podczas manipulacji w terrarium, czy przenosinach pająka do nowego pomieszczenia, trzeba zachować ostrożność.

Jak już wspomniałem powyżej Ephebopus murinus w naturze kopie głębokie nory, dlatego terrarium dla niego powinno być wysokie. Wymiary 20x20x35cm gdzie damy ok 25 lub grubszą, warstwę stale wilgotnego podłoża. Temperatura na poziomie 26-28 stopni i wilgotność ok 75%.

Nie są to żadne szczególne wymagania.

kopu

Karmimy go tak jak inne ptaszniki. Dlatego to właśnie owady karmowe znajdą się w jego codziennej diecie: karaczany, świerszcze, szarańcza. Sam osobiście szczególnie upodobałem sobie szarańcze, ponieważ nie chowa się tak jak karaczany i nie stanowi zagrożenia dla pająka po wylince tak jak np. robią to świerszcze.

Czy warto kupić ephebopus murinus czy może lepiej kupić innego pokemona?

Mimo, że jest to ptasznik podziemny i nie będziemy mogli zbyt często go podziwiać a terrarium zasypane w całości ziemią, również nie jest porywające dla oka, to jest to pająk ciekawy i interesujący, dlatego myślę że każdy kto jest zagorzałym fanem pajęczaków – tak jak ja. Powinien go mieć w swojej kolekcji. Ephebopus murinus – to must have, jeśli poważnie interesujesz się ptasznikami.

murin3

źródła grafik: https://www.flickr.com/photos/eden-pet/6553922151, https://www.flickr.com/photos/gntarantulas/sets/72157629210577568/,  https://www.flickr.com/photos/gntarantulas/sets/72157629210577568/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

2 × 2 =