Ephebopus cyanognathus

0

Ptasznik Ephebopus cyanognathus został opisany w 2000 roku, więc ten gatunek nie jest jeszcze dobrze poznany, ale na pewno łatwo go rozpoznać dzięki jego ubarwieniu. Szczególnie młode osobniki mają mocne, różnokolorowe ubarwienie. Ich nasady kłów mają kolor niebieski o metalicznym odcieniu. Odnóża są różowe z żółtymi włoskami, a ostatnie dwa segmenty są czarna z fioletowym połyskiem. Odwłok połyskuje na zielono. Starsze osobniki mają ubarwienie szarawe lub brązowe z kolorową nasadą kłów jadowych (w kolorze fioletowym, niebieskim o metalicznym odcieniu). Takie ubarwienie wygląda naprawdę ciekawie.

 

Charakterystyka Ephebopus cyanognathus

Ephebopus cyanognathus występuje w lasach Gujany Francuskiej, ten ptasznik znany jest także jako Blue Fang Skeleton Spider. Jest to niewielki pająk, jego ciało ma 4 – 5,5 cm długości, a wraz z odnóżami nie przekracza 14 cm długości. Prowadzi nadrzewny i nocny tryb życia, co jest sporym problemem dla hodowców, którzy chcieliby go móc obserwować w ciągu dnia.

 

Ephebopus cyanognathus w Twoim terrarium?

W ciągu dnia ptasznik ten cały czas spędza w swojej kryjówce, więc nie ma tak naprawdę szans na zaobserwowanie go, co jest sporym problemem dla wielu hodowców. Do tego dochodzi wysoka cena, za samicę trzeba dać minimum 200 zł, a za samca minimum 100 zł, ceny bywają jednak sporo wyższe. Ten fakt często zniechęca.

 

Ephebopus cyanognathus nie ma groźnego dla człowieka jadu, jest ona bardzo słaby, chociaż może powodować ból, swędzenie, opuchliznę czy skurcze, nie powinny one jednak trwać długo i stanowić zagrożenia dla życia człowieka. Jednak jest to bardzo zwinny i szybki pająk, co mniej doświadczoną osobę może przestraszyć. Ephebopus cyanognathus to także mistrz ucieczek, każda najmniejsza szpara jest przez niego widziana jako szansa na wydostanie się z terrarium.

 

Warunki w terrarium

Terrarium dla tego pająka powinno być poziome, wysokie na minimum 40 cm. Dno terrarium powinno być kwadratem o boku długości minimum 30 cm. Nie poleca się trzymania w grupach, pająki mogą być agresywne w stosunku do siebie. W terrarium należy umieścić konar lub gałęzie, które staną się podstawą do stworzenia kryjówki przez pająka. Jego kryjówka będzie zbudowana z elementów podłoża (najlepiej wysypać więc odrobinę kory, włókna kokosowego) oraz pajęczyny.

 

Optymalna temperatura dla tego gatunku to  25 – 27 stopni, wilgotność powinna wynosić 70%.

 

Żywienie Ephebopus cyanognathus

Ptaszniki te karmimy podobnie jak inne ptaszniki tej wielkości – różnymi owadami. Niechętnie je larwy mącznika, poza tym nie jest wybrednym gatunkiem. Wielkość pokarmu należy dobrać do wielkości pająka, dzięki temu nie będzie on miał żadnych problemów z jego zjedzeniem.

 

Rozmnażanie

Samice mogą się rozmnażać po 2 latach, samce dojrzewają o pół roku szybciej. Rozmnażanie tego gatunku nie jest jeszcze dobrze poznane, jednak wydaje się, że przebiega bardzo podobnie do rozmnażania podobnych gatunków ptaszników.

epe

źródła grafik: https://pl.pinterest.com/pin/291467407112271878/, http://eremita85.deviantart.com/art/Ephebopus-cyanognathus-179015841

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

11 + 12 =