Drzewołazy w terrarium

0

Terraryści to ludzie, którzy mają w oczach osobliwy blask. Zobaczyć go można szczególnie wtedy, gdy dostrzegą oni jedno ze swoich ulubionych zwierząt. Bo zwierzęta są częścią ich codziennego życia. Jest wiele rodzajów terrarystów m.in.: pajęczarze, gadziarze czy płaziarze.

Będąc płaziarzem musisz być prawie bez skazy, jak pierwsi Chrześcijanie, których zjadały lwy w Coloseum:

– wstrzemięźliwy: chęć brania płaza na ręce odpada.

– zdyscyplinowany i systematyczny w opiece, (karmieni, suplementacja, utrzymywanie porządku w terrarium, dbanie o wodę)

pokorny: możesz spotkać choroby trudne do identyfikacji, które zapewnią Ci bezsenne noce.

– ufny: musisz wierzyć, że mimo wszystko wyjdziesz cało z każdego napotkanego problemu.

Będąc terrarystą, który często ma namacalne dowody swoich pomyłek, stajesz się jednym z tych, którzy najszybciej się uczą,i często wyróżniają się wiedzą na tle reszty. Bo sukces, nie ważne w jakiej dziedzinie to poruszanie się od porażki do porażki, bez utraty zapału.

strawberry poison arrow frog

Drzewołazy w naturze

Ktoś kiedyś powiedział, że to, co daje nam ziemia, starcza na zaspokojenie wszystkich ludzkich potrzeb, ale nie na zaspokojenie ludzkiej chciwości. Właśnie to jest największą bolączką drzewołazów, kurczące się naturalne środowiska i nielegalny odłów, to wszystko sprawiło, że drzewołazy znalazły się na liście Cites i podlegają obowiązkowi rejestracji.

Chodzenie do kościoła nie uczyni z Ciebie chrześcijanina, podobnie jak stanie w garażu nie uczyni z Cię samochodem. Billy Sunday

Czytanie o drzewołazach nie uczyni z Ciebie płaziarza. Dlatego zachęcam Cię do hodowli tych żabek w swoim mieszkaniu.

Dlaczego warto być hodowcą drzewołazów?

#1. Są niezwykle efektownymi mieszkańcami terrarium. Co prawda prowadzą dość skryty tryb życia, i czasem ciężko je zauważyć. Jednak ładnie urządzone terrarium tropikalne z liczną obsadą kolorowych żabek, to coś koło czego nikt nie przejdzie obojętnie.

#2. Aktywne za dnia. Drzewołazy to dzienne żabki!! Nie przesypiają dnia, tylko ciągle coś rozkminiają.

#3. Mało wymagające. W internetach często jesteśmy przestrzegani jak trudne w hodowli są to zwierzęta. Nic bardziej mylnego. Jak każde zwierzę i drzewołazy mają swoje wymagania środowiskowe. Jak wszystkie zwierzęta musisz je karmić. Jak wszystkie płazy mają wrażliwą skórę przez, którą łatwo chłoną zanieczyszczenia i są trochę bardziej podatne na choroby od innych terrariowych stworków. Ale poza tym te żabki są jak wszystkie inne żabki :) tylko że ładniejsze i wymagają trochę większej systematyczności i dyscypliny.

#4. Ćwiczą charakter. Pokazują jak ważne jest wykształcenie w sobie odpowiednich nawyków i rutyn. Regularności, która przyda Ci się nie tylko przy hodowli tych żabek ale też w codziennym życiu.

#5. Są małe. Dlatego z powodzeniem małe terrarium zmieści się w każdym pokoju.

#6. Są długowieczne. Potrafią żyć przeszło 20 lat.

#7. Potrafią śpiewać. Co nadaje specyficznego klimatu naszemu mieszkaniu.

poison dart frog

Hodowla drzewołazów w terrarium.

Zawsze uważałem, że dla drzewołazów niewielkie terrarium, taka kostka 30x30x30 to wystarczająco dużo miejsca. Jednak gdy porozmawiałem z hodowcami, oraz poprzeglądałem zagraniczne stronki stało się dla mnie jasne, że mimo ich małych rozmiarów, preferuje się dla nich dużo większe zbiorniki.

Jeśli chcesz mieć kilka żabek w domu to nic nie stoi na przeszkodzie aby trzymać je w tak niewielkich terrariach. Natomiast jeśli chcesz podejść do sprawy ambitnie, myślę że nie ma sensu odkrywać koła na nowo i zaserwować swoim zwierzakom znacznie większe pomieszczenia. Co poniekąd przeczy zdrowemu rozsądkowi. Mała żaba a duże terrarium? WTF?

Jednak drzewołazy to bardzo społeczne stworzenia i zazwyczaj trzymamy je w grupach. Rywalizacja o pokarm i skryty, ale dość aktywny tryb życia, to główne powody dla których warto mieć kilka tych stworzeń aby zobaczyć, że w terrarium jednak coś się dzieje. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, że terraria z drzewołazami powinny być licznie obsadzone roślinami, które jak wiadomo potrzebują również miejsca, te argumenty przemawiają za tym aby uzbroić się w terrarium o bokach przynajmniej 40-50cm i takiej samej wysokości.

Temperatura dla drzewołazów.

Temperatura na poziomie 23-26 stopni, z nocnym spadkiem do 20, to wymarzony zakres dla większości tych kolorowych żabek. Jeśli w twoim mieszkaniu bywa chłodniej, to mata grzewcza z podpiętym termoregulaterem to konieczna konieczność.

Oświetlenie.

Właściwie nie mają specjalnych wymagań, nie potrzebują naświetlania UV.

Tak naprawdę oświetlenie jest nam potrzebne tylko dla prawidłowego rozwoju roślin, oraz aby móc obserwować nasze pupilki. Świetnie w tej roli odnajdą się świetlówki albo ledy.

Żarówki emitujące dużo ciepła odpadają, bo podnoszą temperaturę w zbiorniku i zbytnio wysuszają otoczenie.

fantastic poison dart frog

Wilgotność.

Jak to dla płazów. Wysoka. 3 krotne spryskiwanie terrarium w ciągu dnia, jest idealnym zaleceniem. Możemy zastosować systemy zraszające. Podpinając je do zegara, pozbędziemy się natrętnego myślenia: Czy spryskałem dzisiaj swoje drzewołazy?

Jaka woda?

Wielu hodowców używa wody destylowanej. Bo nie ma potem tyle odkamieniania szyb w terra. Zawsze martwiłem się tym, że wyjałowiona woda RO może zaszkodzić naszym żabkom, jednak po rozmowie z hodowcami się uspokoiłem. Jeśli dbamy o odpowiednia suplementację: witaminy i wapń, to nic podobnego nie powinno mieć miejsca. To samo tyczy się roślin, biologia dojrzałego zbiornika, rozkładające się odchody i resztki karmówki sprawiają, że roślinom również nie powinno się nic dziać.

Karmienie.

Fundamentem są muszki owocówki do tego dodajemy skoczogonki i pyszne tropikalne stonogi. Możemy karmić też wylęgiem świerszczy, małymi karakami. Tylko należy pamiętać, że pochowane świerszcze z czasem mogą dorosnąć i podgryzać rośliny, a czasem nawet żabki, jeśli urosną zbyt duże.

 

Stonogi tropikalne
Stonogi tropikalne

red striped poison dart frog blue legs

Podsumowując:

Na pewno nie będę obiektywny. Bo słabość do drzewołazów, rozwijała się od początku mojej przygody z terrarystyką. Wiem jedno, są to mega słodkie stworzenia, które przy odpowiedzialnym i systematycznym do nich podejściu, nie sprawią kłopotów nawet początkującym terrarystom. A klimat odpicowanego wilgotnego terrarium z ciekiem wodnym i śpiewającymi żabkami, zainteresuje nawet najmniej empatyczne osoby.

Pozdroo

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

ten − 8 =