Drzewołaz złocisty – Dendrobates auratus

0

Drzewołazy złociste to niewielkie, zwinne i nieumiejące pływać płazy, które w naturze występują w wilgotnych lasach tropikalnych (głównie Panamy i Kostaryki), na wysokościach od 50 do nawet 800 metrów nad poziomem morza. Już sama nazwa wskazuje, jaki jest ich tryb życia – częściowo żyją one bowiem na drzewach. Ciekawostką jest także ich angielska nazwa – poison dart frog lub poison arrow frog, czyli żaba trujących grotów/strzał. Indianie bowiem używali i nadal używają jadu tych stworzeń, do produkcji zatrutych strzał. Jak powstaje taka trucizna? No cóż, kończy się to śmiercią drzewołaza, który jest ogrzewany nad ogniem, a następnie zbiera się wyciekającą z gruczołów na ciele neurotoksynę, którą poddaje się procesowi fermentacji.

Dendrobates auratus i hodowla

Na szczęście w warunkach hodowlanych te płazy mogą uniknąć takiego losu, a ze względu na to, że mają ciekawy wygląd, są ruchliwe i dosyć łatwe w hodowli, to często pojawiają się w terrariach. Żaba ta nie osiąga więcej niż 4  – 5 cm wielkości, można je trzymać w niewielkich grupkach. Istnieją liczne odmiany barwne tego płaza.

Żywienie

Drzewołazy wymagają podawania im wraz z pokarmem wapnia oraz witamin. Żywią się one szarańczą, konikami polnymi, wylęgami świerszczów, muszkami, skoczogonkami i innymi drobnymi owadami.

Warunki w terrarium

Aby zapewnić optymalne warunki drzewołazowi złocistemu trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednią temperaturę, czyli 25 – 26 stopni Celsjusza w ciągu dnia i 20 – 22 stopni w nocy. Wilgotność powinna wynosić około 90%, więc terrarium trzeba zraszać kilka razy dziennie. Terrarium powinno być gęsto obsadzone i mieć sporo zakamarków, warto w nim posadzić rośliny, które występują w naturalnym środowisko zwierzęcia – mech na podłożu, można wysypać kilka liści dębowych lub bukowych, posadzić storczyki, figowce, paprotki czy  bromelie. Terrarium doświetlać należy jarzeniówką przez dwanaście godzin dziennie. Drzewołazy złociste, mimo że są żabami, to nie potrafią pływać, więc głęboki pojemnik z wodą może być dla nich niebezpieczny, warto o tym pamiętać. W terrarium powinna znaleźć się miseczka z wodą, o głębokości maksymalnie 1,5 cm – trzeba tę wartość dobrać do wielkości zwierzęcia.

Rozmnażanie dendrobates auratus

Pierwszym krokiem do skutecznego rozmnażania jest dobranie dobrych samic i samców, które są dojrzałe płciowo. Samce dojrzewają, kiedy mają 6 – 8 miesięcy, a samice, kiedy mają 10 – 14 miesięcy. Niedoświadczeni hodowcy mogą mieć problem z rozróżnieniem płci, najłatwiej jest bowiem rozróżnić zwierzęta, które mają 2 – 3 lata. Samice są większe, mają kształt zbliżony do gruszki, są pełniejsze i masywne. Samce są mniejsze, szczuplejsze i wydają z siebie odgłosy.

Rozmnażanie jest łatwe, ale bywa czasami problematyczne ze względu na warunki, w jakich te zwierzęta żyją naturalnie – w okresie suszy, który trwa 4 – 5 miesiące, nie składają jaj. Ta właściwość pojawia się także u zwierząt, które już od kilku pokoleń znajdują się w hodowlach. Aby pobudzić je do godów, które zazwyczaj trwają w okresie od lipca do połowy września, można na kilka tygodni delikatnie zmniejszyć ilość jedzenia oraz wilgotność, a następnie stopniowo wrócić do normalnych wartości.

Jaja, w ilości od dwóch do dwudziestu, są składane w jakimś ukrytym miejsc, często blisko wody, więc warto pod liśćmi, w podłożu, zakopać plastikowy pojemnik z odrobiną wody. Samiec zajmuje się jajeczkami i zwilża je wodą, po mniej więcej dwóch tygodniach wykluwają się kijanki, które natychmiast przechodzą na plecy samca i są przenoszone do wody.

W hodowli najrozsądniej jest zabrać z terrarium kijanki albo nawet już jajeczka, jeżeli utrzymuje się kilka sztuk drzewołazów złocistych razem. Jajeczka i kijanki są często zjadane przez samice, a same kijanki też mają skłonności kanibalistyczne względem swoich braci. Po mniej więcej dwóch miesiącach, kiedy kijanki stracą już ogonki, można je wprowadzić do terrarium z innymi młodymi żabami. Kijanki karmić można rozdrobnionymi rurecznikami, pokarmem dla rybek, glonami.

Drzewołazy dla każdego :)

Hodowla drzewołazów nie powinna sprawić większych problemów, wystarczy być odpowiedzialną osobą, która będzie mogła zapewnić odpowiednie warunki życia swoim zwierzętom. Do tego wszelkie problemy rekompensuje bardzo ciekawy wygląd tych stworzonek, które są doskonale widoczne nawet w gęsto zarośniętym terrarium, gdyż Dendrobates auratus prowadzi dzienny tryb życia.

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

eleven − 1 =