Dobre praktyki terrarystyki – zanim kupisz egzotyczne zwierzę.

0

Wprowadzenie do domu nowego zwierzaka, to ekscytująca i przyjemna chwila dla każdego terrarysty. Mimo, że wydaje się to proste i oczywiste, warto dobrze się do tego przygotować.

Dobre praktyki terrarystyki:

1. Przygotuj terrarium. Jeszcze zanim kupisz zwierzaka, musisz wiedzieć jakie zapewnić mu warunki środowiskowe (głównie chodzi tu o temperaturę i wilgotność) oraz mieć przygotowaną logistykę z karmówką. Czyli jak zapewnić odpowiednie wyżywienie swojemu zwierzakowi. Niezależnie czy będą to owady, gryzonie czy pokarm roślinny.

2. Rozważ dołączenie do społeczności ludzi takich jak TY – terrarysta. Takie grupy zrzeszają się na forach, facebook grupach, tematycznym funpage’ach, lub blogach :P Dobrze mieć kogoś „kto się na tym zna” i w razie jakichkolwiek wątpliwości pomoże.

3. Dowiedz się, czy twój zwierzak nie potrzebuje dodatkowego oświetlenia UVB.

4. Każde małe zwierzę jest słodkie i urocze, duże pytony, warany i krokodyle szczególnie. Wiedz jednak, że w końcu urosną i musisz być na to odpowiednio wcześnie przygotowany.

5. Warto jeszcze przed zakupem zwierzaka, dowiedzieć się gdzie w okolicy znajduje się dobry weterynarz, który zna się na zwierzętach egzotycznych. Później w razie nagłego wypadku, na szukanie takiego specjalisty, może nie być czasu.

6. Jeśli to możliwe skorzystaj z termoregulatorów i sterowników, które będą pilnowały optymalnych warunków w twoim terrarium.

7. Czy terrarium, które przygotowałeś jest bezpieczne dla Ciebie i Twojego zwierzaka. Nie zabezpieczone konary i kamienie, z dekoracji w terrarium, mogą stać się śmiertelnymi pułapkami.

8. Przed wprowadzeniem nowego zwierzaka do Twojej hodowli, pamiętaj o tym jak ważną rolę pełni kwarantanna.

Twój zwierzak nie zostanie roślinożercą tylko dlatego, że boisz się lub nie lubisz owadów karmowych.
Twój zwierzak nie zostanie roślinożercą tylko dlatego, że boisz się lub nie lubisz owadów karmowych.

Czego raczej nie robić.

1. Nie kupuj zwierzęcia pod wpływem impulsu.

  • Bo tak.
  • Bo jest taki słodki.
  • Bo to okazja.
  • Bo nikt mnie nie kocha a agama się przytuli.

2. Nie wypuszczać zwierzęcia na wolność: „bo mi się znudził”

3. Nie kupuj chorych zwierząt z myślą, że u Ciebie wyzdrowieją – jeśli nie masz dużego doświadczenia w tej kwestii to przysporzysz sobie tylko kłopotów i nie potrzebnego stresu.

4. Karm z umiarem, unikaj przekarmiania bo często może być ono niebezpieczne. Zwierzęta w naturze są zawsze trochę głodne. To w terrariach mają opór jedzenia, ale nie zawsze jest to dla nich korzystne.

5. Dbaj o nie. Regularne sprzątanie i karmienie to nie twój dobry uczynek względem zwierzaków tylko obowiązek. Podjąłeś się go w momencie przyniesienia zwierzęcia do domu.

6. Nie bierz zwierząt na pokaz, na spacer, na wycieczkę. Szczególnie w czasie złej – zimnej pogody. W ten sposób możesz zwierzakowi tylko zaszkodzić.

7. Nie stresuj nie potrzebnie twoich zwierząt. To, że pyton królewski po wzięciu na rękę owija się wokół dłoni to nie znaczy, ze chce się przytulać!!!

8. Nie mieszaj gatunków, nie łączyć zwierząt gdy istnieje zbyt duża dysproporcja wielkości. 30% to nie dużo? W świecie niektórych zwierząt może to decydować o życiu i śmierci, czytaj byciu pożartym/pożartą przez kolegę.

Jeśli macie jeszcze jakieś dobre i złe praktyki z życia wzięte, to czekam na wasze komentarze.

Pozdrooo

Michał

 

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

twenty − ten =