Dlaczego mój pająk ściemniał i nie je, a jaszczurka ma ciemny ogon – czyli czym jest linienie.

0

Czasem dostaję zapytanie, dlaczego mój pająk nie jes. Niektórzy podsyłają mi zdjęcia, martwiąc się o swoją agamę, która ma ciemniejszy gon. Albo, że wąż ma mętne oczy i nie je. Najczęściej są to obawy nieuzasadnione a objawy, które występują u zwierzaków to po prostu cechy charakterystyczne dla zbliżającego się procesu linienia.

Linienie zwierząt egzotycznych.

Linienie to moment, w którym nasze zwierzęta rosną. To taki level up, osiągnięcie przez naszego zwierzaka kolejnego poziomu wzrostu. Podczas linienia zrzucana jest tylko najbardziej zewnętrzna, twarda warstwa lub warstwy komórek naskórka.
Najładniej widać to u bezkręgowców, skorpionów, ptaszników. W terrariowych warunkach, gdzie panuje optymalna temperatura a jedzenia jest zawsze pod dostatkiem, zwierzaki naprawdę szybko rosną, szczególnie przez pierwszy rok życia.

Młode agamy i legwany linieją prawie bez przerwy, dlatego tak często mają właśnie ciemny ogon lub inne kończyny. Świeżo po wylince, skóra zwierząt wygląda najokazalej. Jest jasna, piękna i świeża. Potem powolutku znowu ciemnieje, aż do kolejnego linienia. Zwierząeta egzotyczne linieją całe życie. Proces ten nie ma końca. Jednak z wiekiem dstępy miedzy kolejnymi wylinkami są coraz większe.

Ponadplanowe linienie.

Podczas uszkodzenia ciała, szczególnie u skorupiaków możemy zaobserwować szybsze ponadplanowe linienie, które służy regeneracji utraconych kończyn.
Tak samo u ptaszników, jeśli twój pająk na skutek wypadku utracił kończynę, to z czasem przy kolejnych wylinkach zostanie ona zregenerowana.

Film przedstawia linienie węża.

Mętne oczy.
Przed linieniem zwierzaki są często apatyczne i chowają się w swoich kryjówkach. Często też tracą apetyt, czego szczególne nie wytrzymują psychicznie początkujący pajęczarze.
U węży ponad to następuje zmętnienie oczu, wąż wtedy nie widzi i czasami potrafi być wtedy defensywnie agresywny. Wąż jest wtedy prawie niewidomy, dlatego może czuć się zagrożony i atakować wszystko co się do niego zbliża.

Jeśli nie widzisz starej wylinki, to nie oznacza, że twój zwierzak nie linieje.

O le u pająków i węży, mamy namacalny dowód w postaci starej wylinki. To u jaszczurek i płazów tak kolorowo już nie jest. Ponieważ na bieżąco zjadają one swoją wylinkę. Raz, że w ten sposób pomagają sobie w linieniu a dwa, że ponownie wykorzystują zawarte w nich składniki mineralne. Bo przecież w przyrodzie nic się nie marnuje, nawet stare i zniszczone ubranie.

Pozdroooo

 

fotki:

wąż – http://www.wikiwand.com/en/Snake

bazyl – https://www.flickr.com/ by LisaW123

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

twenty − nineteen =