Dendrobates leucomelas – Drzewołaz żółtoczarny.

0

Widzisz jak jest ubarwiony, więc nie powinno Cię dziwić, że pl nazwa tej żabki to drzwołaz żółtoczarny. Atrakcyjne ubarwienie i wielkość (4-5cm) i ogólna dostępność, to główne powody, dla których stał się tak popularnym gatunkiem.

Dendrobates Leucomelas

Widzisz jak jest ubarwiony, więc nie powinno Cię dziwić, że pl nazwa tej żabki to drzwołaz żółtoczarny. Atrakcyjne ubarwienie i wielkość (4-5cm) i ogólna dostępność, to główne powody, dla których stał się tak popularnym gatunkiem.

Dendrobates Leucomelas – drzewołaz żółto – czarny

Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Wbrew pozorom, nie chodzi tu o zwierzę, które całe dnie lubi spędzać na drzewach. Naturalnym środowiskiem tej małej, żółto – czarnej żabki jest poszycie leśne, kamienie i korzenie drzew tropikalnych regionów Ameryki Południowej. Dendrobates leucomelas (czyli właśnie Drzewołaz żółto – czarny) uwielbia gorące klimaty i wilgoć. Doskonale radzi sobie także w warunkach hodowlanych i jeśli tylko opiekun zapewni mu odpowiednie, jak najbardziej zbliżone do naturalnego środowisko bytowania, dożyje nawet 20 lat. Będzie się także swobodnie rozmnażać, co z pewnością przyniesie satysfakcję z hodowli.

Zanim jednak podejmiemy tę odważną decyzję, jaką jest zakup i przyjęcie Dendrobates leucomelas pod swój dach, musimy co nieco o nim wiedzieć. Nasz przyszły domownik nie ma sporych wymagań. Jest dość tolerancyjny, a jego ruchliwy tryb życia z pewnością dostarczy niejednej okazji do obserwacji (świetnie skacze, wędruje, wspina się – także po szybach). Pewne upodobania i potrzeby jednak posiada, a my musimy mu je zapewnić. Jak w przypadku wielu innych hodowlanych płazów i gadów, podstawą jest odpowiednie terrarium. To tu nasz podopieczny będzie spędzał najwięcej czasu.

Bardzo polecana jest hodowla parki i jeśli zdecydujemy się na taką opcję, terrarium nie powinno być mniejsze niż 50x50x50cm. „Pszczółki” (jak również bywają nazywane ze względu na swoje pasiaste, żółto – czarne umaszczenie) dorastają maksymalnie do 5 cm, dlatego przestrzeń o takich wymiarach to minimum. Bardzo ważna jest również temperatura (24-26˚C w dzień i 20˚C w nocy) oraz wilgotność powietrza – tu wymagania są dość spore, zwłaszcza, jeśli zależy nam na potomstwie. Najbardziej odpowiednia będzie 80-100%. Dzięki temu znacznie łatwiej będą znosiły warunki hodowlane.

Karmienie dendrobates leucomelas

Nie możemy też zapomnieć, czym na wolności odżywiają się żaby. Muchy, komary, koniki polne – to podstawowe menu naszych polskich przedstawicielek gatunku. Te, pochodzące zza oceanu, na co dzień żywią się jednak nieco inaczej. Na szczęście, w sklepach zoologicznych dostępne są już dziś i takie karmy, które bardzo przypominają tradycyjne, regionalne przysmaki Dendrobates leucomelas. Żuczki hawajskie, malutkie tropikalne stonogi, muszki owocówki czy najzwyklejsze mszyce, jeśli będą świeże i podawane nie rzadziej, niż co dwa dni, z pewnością zaspokoją głód naszej żółto – czarnej „pszczółki”. Odpowiednia jest też suplementacja – warto, co drugi bądź trzeci dzień do karmy dosypać trochę Dendrovitu, czy Reptivite. Drzewołazy będą wystarczająco syte, jeśli otrzymają pokarm nawet raz na dwa dni. Pamiętajmy jednak, że posiłek musi być wtedy dość obfity. Jeśli nie, należy je nakarmić dwa razy dziennie, ale w znacznie mniejszych ilościach.

Hodowla Drzewołazów żółto – czarnych to wiele powodów do radości i satysfakcji. Sam wygląd pięknie umaszczonego płaza w terrarium to przyjemność dla oka, ale także i jego zachowanie oraz specyficzne nawyki sprawiają, że na obserwacji możemy spędzać wiele godzin.

Jeśli posiadamy więcej niż jednego osobnika, z pewnością zauważymy ich terytorialne zapędy, zwłaszcza wśród samców. Walki w obronie składanego przez samicę skrzeku przypominają często zapasy sumo. Nie są to jednak agresywne zwierzęta – ani w stosunku do siebie, ani do człowieka. Jeśli kogoś zafascynuje ich kolorowy, tropikalny świat, warto pomyśleć nad założeniem hodowli. Pamiętajmy tylko, że jak każde inne zwierzę, wymagaj odrobinę troski, uwagi i cierpliwości – niewiele, ale jednak.

Dendrobates leucomelas w terrarium

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

1 × two =