Dendrobates azureus – drzewołaz niebieski.

0

Do dziś pamiętam jak przez szklaną szybę pięknego vivarium zobaczyłem małą żabkę. I pewnie nie było by w tym nic zdumiewajacego, gdyby nie magiczny fakt, że była cała niebieska.  Od tamtej pory wiedziałem, że będzie to moje ulubione zwierzę – Dendrobates azureus.

Minęło już 13 lat od tamtego czasu i drzewołazy niebieskie to dalej moje ulubione zwierzęta terraryjne.

Dlaczego są tak fajnymi przedstawicielami płaziego świata?

#1. Jak na drzewołazy są naprawdę duże, osiągają 4-5cm.  Znalezienie małego drzewołaza w terrarium, często wymaga cudu i modlitwy.  Ale zasada ta nie dotyczy azureus’ów. W połączeniu z ich zuchwały i śmiałą naturą, czyni to z nich badboyi dendrobatesowego świata.

#2. Niezwykła barwa. Tu nie muszę nic mówić. Wystarczy popatrzeć na zdjęcie.  Jeśli nie wydałeś z siebie żadnego och, ach ani łałłł.. To jest mi przykro.

#3. Ciekawe zachowanie. Są to bardzo aktywne żabki.  Nie czekają jak żaby rogate aż szarańcza spadnie im z nieba. Tylko biorą sprawy w swoje łapki i pyski, aktywnie polując. I jest to po prostu urocze. Jak nie jest to dla Ciebie urocze, to nie jesteś prawdziwym płaziarzem. Naprawdę mnie te stworzenia tak jarają, że mogę je oglądać godzinami.

drzewołaz niebieski nad wodą

Azureus niebieski w terrarium

Dawniej opisywany jako drzewołaz dla zaawansowanych hodowów. Teraz wiem jedno, jest to jeden z najlepszych drzewołazów dla początkujących. Bo poza tym, że jest spory, a co za tym idzie widać go dobrze w terrarium. Radzi sobie też z większą karmówką, co jest pewnym ułatwieniem a do tego nie jest tak skryty i nieśmiały jak inne gatunki dendrobates.

Drzewołaz niebieski kiedyś a dziś.

Lata temu była to droga i rzadko spotykana żabka. Dzisiaj jest jednym z częściej oferowanych do sprzedaży gatunków. Z czego zresztą się bardzo cieszę, ponieważ dla mnie jest to jeden z najpiękniejszych płazów, jakie widziałem.
Z uwagi na swoje znaczne rozmiary jak i towarzyski charakter, jestem zdania, że drzewołazy powinniśmy hodować w większych grupach w dużych i bogato wystrojonych terrariach typu wilgotnego. Kostka wymiarach 50x50x50, gdzie tylną ściana będzie zabudowana i bujnie obsadzona roślinnością, dodatkowo zwiększy przestrzeń życiową tych zwierzaków i poprawi jednocześnie komfort życia w domowych warunkach.

Niewielka część wodna jak i mały wodospad, będą dopełnieniem idealnego biotopu lasu tropikalnego jakie powinniśmy odwzorować w naszym vivarium.

Jest to długowieczna żabka, która potrafi żyć ponad 15 lat. Ale aby tak było musimy zapewnić jej temperaturę 23-27 stopni, bardzo dużą wilgotność i odpowiednie karmienie. To tego suplementację witaminowo-wapniową, takie są fakty. Dobrze odżywiany dojrzałość płciową osiąga po ok 1,5 roku. Łatwo się rozmnaża, tak więc jest świetnym rodzinnym zwierzakiem, dzięki któremu możemy wprowadzić u naszych dzieci terrarystycznego bakcyla. Drzewołaz niebieski to płaz doskonały – tyle mogę powiedzieć, jeśli miałbym podsumować go jednym zdaniem.

Dendrobates azureus w terrarium

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

12 − eight =