Dalsza kuzynka padalca – Abronia graminea

0

Padalce to jaszczurki, a nie jak większość osób myśli węże. Chociaż w ich przypadku kończyny uwsteczniły się, to u wielu padalcowatych nadal występują. Abronia graminea to “dalsza kuzynka” polskiego padalca, która posiada kończyny i korzysta z nich dosyć sprawnie, bo większość życia spędza w wysokich drzewach.

 

Charakterystyka Abronia graminea

Abronia graminea z wyglądu przypomina małego aligatora, właśnie dlatego nazywana jest Arboreal Alligator, czyli nadrzewnym aligatorem. Za “aligatorzy” wygląd odpowiadają duże łuski, jaszczurki posiadają także mocny ogon, który pomaga im wspinać się na drzewa.  Nie są też malutkie, chociaż nie należą do gigantów. Samce osiągają 30 cm długości, samice do około 26 centymetrów.

Abronia lythrochila

Ten gad występuje tylko w Meksyku, na ograniczonym terenie. Jak dotąd znajduje się je na powierzchni około 3000 km kwadratowych, w lasach położonych na zboczach gór. Teren ich występowania jest bardzo mocno porośnięty roślinnością. Żyją około 10- 15 lat w niewoli, jednak część osobników nadal jest odławiana w naturze, wykazują się one krótszą żywotnością i mniejszą odpornością na stres.

 

Czy Abronia graminea nadaje się dla mnie?

Zamiast zadawać sobie pytanie, czy Abronia graminea nadaje się dla mnie, to lepiej zadać sobie pytanie, czy to ja nadaję się dla tej jaszczurki? Przede wszystkim nie jest to popularny w hodowli gatunek, więc przydatna jest wiedza zdobyta we współpracy z innymi gatunkami pochodzącymi ze zbliżonych terenów oraz pomoc doświadczonych terrarystów. Jest to dosyć nowy w hodowli gatunek, więc do tego dochodzą problemy ze znalezieniem odpowiedniego osobnika. Jak każdy inny gad potrzebuje odpowiedniej opieki.

 

Zazwyczaj Abronia graminea nie jest szybki, raczej powolny i ostrożny, ale jeżeli się przestraszy, to potrafi biec naprawdę szybko. Prowadzi dzienny tryb życia, chociaż bywa skryta, to zazwyczaj daje się obserwować, ale potrzebuje sporo czasu, żeby nauczyć się bliskości człowieka. Wzięta na rękę będzie spokojna tylko wtedy, kiedy ma świadomość, że człowiek nie jest drapieżnikiem.

Terrarium dla Abronia graminea

Jaszczurka ta potrzebuje sporego terrarium, minimum 70 x 70 x 90 cm dla jednego osobnika, można je utrzymywać w parach lub w haremach, dwa samce mogłyby sobie zrobić nawzajem krzywdę w terrarium. Aby zapewnić dobre warunki hodowlane, terrarium musi być urządzone w biotypie tropikalnym, z dużą ilością gałęzi i zielonych roślin. Zdarza się, że niektórzy hodowcy trzymają je na piaszczystym podłożu –  być może to wynika z niewiedzy na temat tego, że w Meksyku znajdują się rozległe tereny zielone oraz góry? W każdym bądź razie w takim jasnym, piaszczystym, odkrytym otoczeniu Abronia graminea będzie się bardzo stresować.

 

Warunki, jakie w naturze spotyka Abronia graminea, nie są łatwe, ale na szczęście w terrarium można je odtworzyć. W ciągu dnia temperatura nie powinna przekraczać 26 stopni i skłaniać się raczej ku 22 stopniom Celsjusza – czyli temperatura pokojowa. Na wyspie świetlnej powinna pojawić się temperatura 30 stopni. Nocą można pozbyć się wszelkiego oświetlenia i ogrzewania, temperatura powinna spaść poniżej 20 stopni, jeżeli tak się nie dzieje, to można wspomóc się wkładami do lodówki turystycznej lub butelkami z zamrożoną wodą. Ciekawym sposobem jest przygotowanie mieszanki wody z alkoholem (najlepiej wódka lub spirytus). Woda, dzięki dodatkowi alkoholu, nie będzie zamarzać do końca, więc z łatwością mieszankę można w razie potrzeby przemieścić do innego pojemnika lub woreczka i obłożyć nimi na przykład ścianki terrarium.

 

Wilgotność powinna być na poziomie 60 – 90%. Zimowanie nie jest konieczne, chociaż pobudza je do rozmnażania się. Powinno ono trwać dwa miesiące, a spadek temperatury musi być stopniowy, podobnie jak jej wzrost.

 

Rozpoznanie płci

Kupiłeś Abronia graminea i nie wiesz, czy masz samca, czy samicę? Rozpoznanie płci bywa prawdziwym kłopotem, szczególnie gdy nie ma się w hodowli kilku osobników, które można by ze sobą porównać. Wskazówką może być długość ciała, samce są dłuższe i mają także większe, masywniejsze głowy. Samice są drobniejsze.

Żywienie

Abronia graminea są całkowicie owadożerne, najlepiej podawać im żywy, a nie mrożony pokarm. Polują aktywnie, więc najlepiej podawać im dosyć ruchliwy pokarm – larwy raczej odpadają. Chętnie zjadają świerszcze, karaczany, ćmy i inne owady. Pokarm nie powinien być zbyt duży – należy to mieć na uwadze. Nie są bardzo żarłoczne, więc zazwyczaj nie przejadają się.

 

Rozmnażanie

Posiadając zdrową parę Abronia graminea wiele osób pewnie zechciałoby je rozmnożyć. Ciekawostką jest to, że jest to gatunek żyworodny.

W naturze gody trwają od września do końca grudnia, a po około 6 miesiącach na świat przychodzą młode osobniki. Młodych jest od 2 do 15, zazwyczaj około 8 sztuk. Ze strony matki zazwyczaj nie grozi im niebezpieczeństwo, jednak lepiej usunąć je po narodzinach z terrarium, aby nie padły łupem samca lub nie zostały zaatakowane przez świerszcza. W naturze młode trzymają się w niewielkich grupkach, po 3 – 4 osobniki. Większość hodowców woli jednak je rozdzielić, aby uniknąć problemów związanych z walką o miejsce czy pożywienie.

 

Abronia graminea to bardzo ciekawy przedstawiciel padalcowatych. Ta niewielka jaszczurka podbiła serce wielu europejskich hodowców, więc w najbliższym czasie można się spodziewać, że ich hodowla zostanie spopularyzowana. Na pewno pomogłoby to zachować naturalną populację, bez konieczności przeprowadzania odłowów!

źródłagrafik: instagram @bellinghamreptiles

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

10 − nine =