Czy Smok Wawelski może bać się Legwana Zielonego?

1

Właśnie siedziałem sobie dzisiaj pod Wawelem i zacząłem się zastanawiać nad autentycznością Smoka Wawelskiego. Bo przecież w świadomości ludzi, idea smoka (czyli dla mnie dużej jaszczurki) musiała gdzieś powstać. I może powstałą w głowie w jakiegoś średniowiecznego terrarysty, który wracając z podróży po krajach egzotycznych, przywiózł ze sobą opowieść o mitycznym jaszczurze. Później osadził to we współczesnych realiach, dodał, zianie ogniem, dziewice, i jamę pod zamkiem. I finito, mamy legendę o Legwanie Zielonym albo Smoku mieszkającym z królami Polski.

Legwan Zielony namiastka współczesnego smoka.

Pierwszy raz z tą jaszczurką, spotkałem się na wystawie terrarystycznej. Był tam naprawdę odpasiony kilkuletni samiec Legwana Zielonego. Pierwsze co wtedy pomyślałem: to jest prawdziwy smok. Potężne pazury. Długi ogon. Kolce biegnące wzdłuż linii grzbietu i to wyjątkowe spojrzenie, które zdawało się mnie hipnotyzować. Patrzyliśmy tak na siebie dobre dwie minuty. Czułem podekscytowanie, a napięcie, które się we mnie wytworzyło sprawiło, że miałem nadzieje, że za kilka sekund ta iguana zrobi coś spektakularnego, coś co wywoła we mnie takie emocję, że zapamiętam go do końca życia.

No i tak było. Po tych 2 minutach przenikania się spojrzeniami, Legwan Zielony o którym mowa, zamknął oczy i poszedł spać.

WTF. To ma być smok pomyślałem?

I w tym momencie zszedłem na ziemię. To nie smok, to tylko iguana iguana. Jedna z popularniejszych jaszczurek trzymanych w naszych terrariach. Ze smokiem nie ma wiele wspólnego, bo to pokojowo usposobiony roślinożerca. Który gdy już pomyślnie przejdzie proces asymilacji i oswojenia, staje się domowym pupilkiem z dużymi pazurami i mocnym ogonem, i trzeba o tym pamiętać.

W naturze możemy spotkać go w Ameryce Południowej i Środkowej wraz z wyspami na Morzu Karaibskim. Zamieszkuje różne biotopy, głównie las deszczowy, blisko zbiorników wodnych.

zielony legwan z kolcami na nosie

Rozróżniamy 2 podgatunki tego legwana:  Iguana iguana iguana i Iguana iguana rhinolopha, różniące się tym, że rhinolopha posiada na nosie dodatkowe kolce.

Kolce mogą mieć postać małych wyrostków albo sporych kolcy osiągających nawet kilka centymetrów długości.

Patrząc na te fotki, myślę jedno: Współczesna Godzilllla :)

 

 

 

Warunki jakie musimy zapewnić legwanowi zielonemu w naszym domu.

Legwany są dzisiaj jednymi z popularniejszych jaszczurek w naszych domach, ale pamiętaj, że:

#1. Iguany osiągają spore rozmiary. Średnio 120-150cm.

#2. Żyjąją nawet ponad 20 lat. Ten jaszczur to poważna sprawa i spora inwestycja w odpowiedniej wielkości terrarium. 

A jeśli już mowa o terrarium. To wymaga naprawdę sporej przestrzeni. 200cm x 100cm x 200cm (dla 1 lub 1.2) Coś w tych rozmiarach. To wymaga odpowiedniej przestrzeni i znacznej inwestycji. Dodatkowo każda jaszczurka wymaga osobnej wyspy ciepła, którą możemy zapewnić przez mocne lampy grzewcze (najlepsze kwoki), przy wsparciu kabli grzewczych. To wszystko sprawia, że miesięcznie trochę kasy wydamy na prąd. Do tego lampa UVB i odpowiedni wystrój.

Konary i gałęzie w środku, muszą być tak zabezpieczone aby, nie stwarzały zagrożenia dla zwierzaków. Do tego dobrze byłoby je obsadzić roślinami, które nasz smok szybko zje. Tak więc cierpliwe dostarczanie nowych roślin, lub surowy konarowy wystrój. No cóż, nikt nie mówił, że będzie lekko.

W terrarium nie może zabraknąć miski na pokarm i wodę. Gdy urządzamy spore terrarium, dobrze zainstalować system zraszający. Odpadnie nam żmudna praca spryskiwania terrarium. Dzięki wyłącznikom czasowym możemy ustawić dla naszych legwanów optymalną wilgotność, nawet podczas naszej nieobecności.

Temperatura na poziomie 25-30 stopni, do tego wyspy ciepła. W nocy 20-22. Wilgotność 60-80% w nocy 90%. Czyli naprawdę mokro.

Dla małych legwaników, możemy dodać do terrarium basen z wodą. I tak będą w nim paskudzić (wodna kuweta), ale pomoże to podnieść wilgotność i da im możliwość swobodnych kąpieli.

Karmienie legwanów zielonych… omn… omn… omn

W środowisku naturalnym odżywiają się głównie liśćmi i kwiatami, to wegetarianie od setek lat. Dlatego w terrarium musimy respektować ich kulturę żywienia, nie wzbogacając je w składniki nazywane „bo mi się wydaje, że to będzie mu smakować”.

Żywienie to główny czynnik wpływający na prawidłowy rozwój naszego zwierzaka, jest to też profilaktyka przeciw niepotrzebnym zachorowaniom.

W tym temacie należy wykazać się największa starannością i sumiennością. Liście mniszka, babki, zioła jak bazylia, melisa, lucerna, liście wierzby i innych gatunków, do tego pędy i kiełki + warzywa i sporadycznie owoce. Całość doprawiamy szczyptą wapnia i witamin. Przygotowanie sałatek trochę zajmuje, ale jeśli sami jesteśmy veganami to w naszym legwanie znajdziemy towarzysza, który zrozumie nas lepiej niż własna rodzina.

Urozmaicenie diety o chroboki.

Nawet w środowisku naturalnym, nie da się ukryć, że w niewielkim procencie legwany odżywiają się białkiem zwierzęcym. Dlatego szczególnie młodym osobnikom, lub kobietom w ciąży… Znaczy samicom :). Można podawać od czasu do czasu drobne bezkręgowce, jak świerszcze czy szarańczę.

Czy smok wawelski może bać się legwana zielonego?

Zdecydowanie nie. Według mnie działają oni w cichej kooperacji. Bo każdy kto fascynuje się smokami, wcześniej czy później wpadnie na informacje o legwanie zielonym. Zresztą smoków już nie ma. Nasz krakowski z pod Wawelu, jest już stary i za duży aby zabrać go do domu. Natomiast iguane, może mieć każdy. Jeśli tylko odpowiednio się do tego przygotuje.

fotografia źródło: http://www.wikiwand.com/de/Gr%C3%BCner_Leguan

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Discussion1 komentarz

Leave A Reply

3 × 4 =