Cyriocosmus elegans

0

Każdy kto hoduje ptaszniki, to robi to dlatego bo od zawsze fascynowały go duże pająki. Jednak są też małe pająki, wielkością podobne do tych znajdujących się w twojej piwnicy i też zaliczają się do ptaszników. Doskonałym przykładem jednego z mniejszych spiderów jest cyriocosmus elegans. 

ele

Cyriocosmus elegans w terrarium

W sumie powinienem napisać w pudełeczku. Ten pająk jest tak mały, że z powodzeniem może być trzymany w fauna boxach. Samice osiągają do 2,5 cm długości ciała. Samca 1,5cm. Dorosłe elegansy są wielkości noworodków (L1)  ptasznika goliata.

Pająk ten ma intrygujące ubarwienie i ciekawy wzór. Nie będę tego opisywał bo doskonale widać to na fotografiach.

W naturze zamieszkuje lasy deszczowe Wenezueli, Trynidadu i Tobago, Boliwii dlatego w terrarium wymaga wilgotnego i ciepłego środowiska. Temperatura 25-28 stopni i wilgotność 75%.

eleg

Żywienie.

Karmimy go tak jak inne pająki ptaszniki, z tym że pokarm musi być odpowiednio mały aby pająk nie miał problemów z jego upolowaniem.

CYriocosmus elegans to pająk, którego może mieć każdy, zawsze i wszędzie. Bo niewielkie pudełko z dorosłym pająkiem, zmieści się w naszej kieszeni lub plecaku, nawet w czasie podróży.

elegan

źródła grafik: https://www.flickr.com/photos/9502261@N03/, https://www.flickr.com/photos/10139466@N05/3325002382, http://picssr.com/photos/83920012@N03/interesting

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

4 × 1 =