Cordylus rhodesianus – wspaniały szyszkowiec rodezjański

0

Szyszkowcowate to naprawdę pasjonujące gady, ta rodzina znana jest także jako jaszczurki kolczaste, co doskonale daje nam wyobrażenie o tym, co jest ich najbardziej rozpoznawalną cechą. Cordylus rhodesianus to kolejny przedstawiciel tej wspaniałej rodziny, a swoim wyglądem przypomina trochę smoka, a trochę małego krokodyla.

 

Cordylus rhodesianus – jaszczurka, która lubi skalne szczeliny

Cordylus rhodesianus, podobnie jak inne szyszkowce, to gatunek lubiący zamieszkiwać raczej suche tereny, pełne skalnych szczelin, w których mogą się ukrywać bez problemów. Gady te naturalnie występują przede wszystkim  na terytorium dawnej Rodezji, czyli dzisiejszych Zimbabwe oraz Mozambiku. Dorosłe osobniki osiągają długość 12 – 15 cm, połowa z tej długości przypada na ogon. Ubarwienie gada sprawia, że doskonale kamufluje się w otoczeniu, niewielkie wypustki (kolce) sprawiają, że wygląda trochę jak kamienie. Zazwyczaj Cordylus rhodesianus ma kolor jasnobrązowy z domieszką oliwkowego z plamami o różnych odcieniach.

 

Szyszkowiec rodezjański żyje około 10 – 15 lat, jest aktywny w ciągu dnia, ale też bardzo płochliwy, przez co nie każdego dnia daje się zaobserwować. Szczególnie na początku, po przeniesieniu w nowe miejsce, zwierzęta są bardzo skryte i nie chcą wychodzić z kryjówek. W terrarium należy zadbać o odpowiednią ilość sztucznych szczelin, w których Cordylus rhodesianus może się ukryć, ale trzeba także mieć na uwadze bezpieczeństwo gada, który mógłby się przypadkiem zaklinać w zbyt wąskim miejscu.

 

Odpowiednie terrarium

Terrarium horyzontalne w biotypie stepowym to najlepszy wybór dla tego gada! Można je utrzymywać pojedynczo, w parach oraz w haremach, nie poleca się trzymania razem dwóch samców, gdyż będą się atakować. W terrarium koniecznie muszą znaleźć się takie elementy jak:

– szczeliny, kryjówki, kamienie, pod którymi gad może się ukryć;

– ścianka strukturalna oraz liczne konary do wspinaczki;

– basenik o niewielkich rozmiarach.

 

Optymalna temperatura to 24 – 28 stopni Celsjusza z wyspą ciepła o temperaturze do 35 stopni. W nocy temperatura powinna wynosić 16 – 20 stopni, więc latem może okazać się konieczne ochładzanie terrarium – można to zrobić przy pomocy mrożonych butelek z wodą czy wkładów do lodówek turystycznych. Wilgotność powinna wynosić 50 – 60%, prawie w zupełności utrzyma ją basenik, dodatkowo wystarczy tylko zraszanie. Światło UVB 10% powinno świecić przez połowę doby.

 

Pokarm

Cordylus rhodesianus jest w stu procentach owadożercą, można podawać im praktycznie wszystkie owady prostoskrzydłe, a także jako uzupełnienie diety larwy mącznika czy mola woskowego. Należy podawać wapń i witaminy z pokarmem.

szyszka

Jak rozróżnić płeć Cordylus rhodesianus?

Cordylus rhodesianus nie jest bardzo popularny w hodowli, szczególnie w Polsce, więc niewielu hodowców ma doświadczenie z tym gatunkiem… Na szczęście rozpoznanie płci nie jest takie trudne i jeżeli ktoś umie określić płeć większości popularnych jaszczurek, to i tutaj sobie poradzi bez problemów. Przede wszystkim samce są większe, po wewnętrznej stronie ud mają pory udowe, a u nasady ogona mają zgrubienie. Do tego ich głowa bywa szersza.

 

Gatunek jajożyworodny

Jajożyworodność oznacza, że młode rozwijają się w ciele matki, w błonie jajowej. Zaraz przed wyjściem na świat opuszczają błonę i rodzą się one żywe. Po udanej kopulacji trzeba na młode czekać dosyć długo, bo około 4 – 5 miesięcy, a do tego jednorazowo rodzą się 2 lub 3 młode jaszczurki (okres pomiędzy urodzeniami bywa długi, czasami sięga ponad tygodnia!). Młode należy przenieść do innego terrarium, dopóki nie pojawiają się u nich walki terytorialne, to mogą być trzymane wszystkie razem. Większość czasu spędzą pewnie w swoich kryjówkach. .

 

W celu pobudzenia godów należy przeprowadzić zimowanie. Cordylus rhodesianus w tym celu wymagają niskich temperatur, więc wielu hodowców zimuje je wtedy, kiedy w Polsce trwa zima – po prostu łatwiej jest utrzymać niższa temperaturę terrarium, powinna ona wynosić 8 – 10 stopni w najzimniejszym momencie. Zimowanie nie musi być długie, ale na pewno powinno być przeprowadzane stopniowo dla zdrowia zwierzęcia. Czasami mimo odpowiedniego zimowania i tak nie udaje się rozmnożyć parki… często jest to nie wina hodowcy, ale sprzedawcy, który zamiast Cordylus rhodesianus oferował innego przedstawiciela gatunku Cordylus, na przykład Cordylus jonesii, którego niewprawne oko może nie rozróżnić.

 

Szyszkowiec rodezjański to wspaniały gad, który nie jest zbyt popularny, ale może za jakiś czas się to zmieni? Z pewnością ma on cechy przemawiające za jego popularyzacją – jest ciekawy, ładny i do tego niezbyt wymagający. Prawdziwy ideał!

źródła obrazków: https://www.flickr.com/photos/unovidual/16231690518, http://picssr.com/tags/cordylus/page4

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

eleven + nine =