Coralus caninus – boa psiogłowy (szmaragdowy)

0

Koleżanka mojej cioci miała węża boa, który czasami w ciągu dnia przebywał poza terrarium. W pewnym momencie zaczął zachowywać się dziwnie. Odmawiał jedzenia, a kiedy był poza terrarium, kładł się obok niej, ale nie tak jak zazwyczaj zwinięty w kłębek, tylko rozprostowany. Zaniepokojona kobieta poszła z nim do weterynarza, a ten powiedział jej, że wąż nie je, żeby mieć więcej miejsca w żołądku, a kładzie się obok niej rozwinięty, żeby sprawdzić, czy da radę połknąć ją w całości… To oczywiście znany chyba każdemu urban legend, który niewiele ma z rzeczywistością wspólnego! Pewnie większość hodowców wężów słyszała o “ciotce kolegi”, “znajomym znajomego” czy jakimś “dalekim kuzynie” z taką przygodą. Jedno jest pewne – węże boa, bez względu na rodzaj, budzą sporo emocji i tak naprawdę narosło wokół nich wiele legend. Jednym z ciekawszych gatunków boa jest boa psiogłowy, znany także jako boa szmaragdowy, czyli po łacinie Corallus caninus. Ten dusiciel nie jest jeszcze dobrze poznany, ale ma ciekawy wygląd i interesujący sposób polowania!

 

Boa jak szmaragd – Corallus caninus

Jedna z polskich nazw, boa szmaragdowy, wcale nie jest przypadkiem – ma ona oczywiście związek z ubarwieniem tego ciekawego gada, który ma intensywny, szmaragdowy lub zielony kolor, a na grzbiecie znajduje się wzór z białych lub szarych trójkącików. Ma on silne ciało i dosyć szeroką głowę. Corallus caninus to gatunek spędzający praktycznie całe swoje życie na drzewie, a aktywny staje się dopiero wieczorem. Na gałęziach zwinięty jest w charakterystycznej pozycji, z głową umieszczoną pośrodku. Kiedy potencjalna ofiara się do niego zbliża, szybko przystępuje do ataku. Wąż ten ma relatywnie długie zęby.

 

Coralus caninus żyją około 20 lat i nie osiągają może tak imponujących rozmiarów, jak wiele osób myśli. Zazwyczaj dorosły wąż nie przekracza 1,80 m długości, chociaż w naturze największy znaleziony okaz miał 3,50 m. W terrarium na takie rekordy raczej nie ma co liczyć.

 

Coralus caninus występują w Ameryce Południowej, głównie w Wenezueli, Kostaryce, Peru, Ekwadorze, Boliwii, Brazylii, Gujanie Francuskiej i Surinamie. Wybierają nienaruszone tropikalne lasy deszczowe. W zależności od miejsca występowania w populacji zauważalne są pewne różnice. Boa psiogłowe, zamieszkujące dorzecze amazonki, są największe i mają ciemniejsze ubarwienie, a na grzbiecie może się pojawić biały pasek. Coralus caninus z Ekwadoru mają białe plamy po bokach, które ciągną się przez całą jego długość. Boa szmaragdowe z północy (głównie Gujana, Gujana Francuska i Surinam) najczęściej są łapane w naturze i to ta populacja najczęściej występuje w hodowlach. Mają jaśniejszy odcień, zdarzają się osobniki bez wzoru na grzbiecie. Najmniejsze są węże występujące w Peru.

młody

Coralus caninus w hodowli

Coralus caninus to wąż trudny w hodowli, więc niezbyt często można zakupić przedstawiciela tego gatunku, a nawet jeżeli trafi się na okaz do sprzedaży, to prawdopodobnie cena będzie bardzo zaporowa. Boa psiogłowy jest delikatny i łatwo ulega stresowi, szczególnie jeżeli jest to okaz pochodzący z odłowu w naturze. Z pewnością jest to okaz, który jest sporym wyzwaniem dla hodowcy.

 

Aby zapewnić optymalne warunki dla przedstawiciela gatunku Coralus caninus należy zadbać o różnorodną temperaturę w terrarium, która powinna wynosić pomiędzy 25, a nawet 35 stopni Celsjusza (pod lampą grzewczą). Wyższa lub niższa temperatura może powodować wymioty, które niekorzystnie wpływają na zdrowie tego gada. Wilgotność powinna wynosić minimum 70%, wyższa rano i niższa w nocy. Bardzo ważne jest częste zraszanie oraz umieszczenie w terrarium miseczki z czystą wodą.

 

Wielkość terrarium musi być dobrana do wielkości węża, w przypadku młodych okazów nie powinno to być terrarium docelowe, gdyż w takim trudniej utrzymać optymalne warunki. Koniecznie w środku powinna znaleźć się roślinność, duża ilość gałęzi umieszczonych pod różnymi kontami, a także ściółka, która utrzyma odpowiednią wilgoć. Boa psiogłowy potrzebuje zacienionego miejsca, w którym może się skryć w ciągu dnia.

 

Żywienie

Coralus caninus w naturze poluje przede wszystkim na małe ssaki, ale nie pogardzi też innymi gadami. Jeszcze do niedawna panowała popularna opinia, że długie zęby tego gada są pomocne przy łapaniu ptaków – długie kły przebijają się pod warstwę piór. Jednak badania zawartości żołądków tych węży pokazują, że ptaki lądują w ich menu raczej sporadycznie. Długie zęby służą za to lepszemu przytrzymaniu ofiary po jej schwytaniu, a także, kiedy jest duszona, a następnie połykana – wąż wtedy zwisa głową w dół.

 

Boa psiogłowe najchętniej przyjmują pokarm żywy, chociaż zazwyczaj udaje się je przyzwyczaić do spożywania mrożonych ssaków. Najlepiej karmić węża co dwa tygodnie, młode co tydzień lub co 10 dni. Częstym błędem, dokonywanym zaraz po zakupie, jest chęć szybkiego zobaczenia gada w akcji. Jednak Coralus caninus, ani żaden inny boa, nie powinien być karmiony przez co najmniej dwa tygodnie od dnia zakupu. Boa musi się zaaklimatyzować, w innym wypadku zwymiotuje spożyty pokarm, co odbije się negatywnie na jego zdrowiu. Najlepiej na początek zaczynać od małych pokarmów. Wymioty po spożyciu dużego szczura lub myszy są oznaką, że jedzenia było za dużo i wąż nie był w stanie strawić swojego obiadu.

 

Rozmnażanie

Rozpoznanie płci jest problematyczne, najskuteczniejszą metodą jest sondowanie – u samic sonda wchodzi na maksymalnie cztery łuski. Seksowanie powinno być przeprowadzone przez doświadczonego hodowcę, który nie wyrządzi przypadkiem gadowi krzywdy.

 

Rozmnażanie może być problematyczne, ale na pewno nie jest niemożliwe. Sezon rozrodczy może trwać cały rok, chociaż więcej urodzeń zdarza się jesienią. Są to węże żyworodne, które dojrzałość płciową osiągają w wieku 3 – 4 lat. Ciąża trwa siedem miesięcy, jednorazowo rodzi się od 2 do nawet 20 młodych, chociaż ich liczba zazwyczaj nie przekracza dziesięciu. Poród zazwyczaj wydaje się trochę drastyczny, gdyż razem z młodymi wydalane są odchody, niezapłodnione jajeczka i nierozwinięte młode. Niektóre młode nie chcą w ogóle przyjmować pokarmu i zdychają po około miesiącu, jednak większość już po pierwszej wylince chętnie zabiera się za jedzenie, na początek najlepiej podawać im mysie oseski.

 

younMłode są ubarwione na żółto lub czerwono, dopiero z biegiem czasu zmieniają swój kolor. Prawdopodobnie takie ubarwienie ma znaczenie obronne – są to kolory lokalnych, jadowitych żmij. Młode osobniki muszą być bardziej aktywne, żeby znaleźć pokarm, więc zielony kamuflaż niekoniecznie u nich się sprawdzi, więc prawdopodobnie “udają” przedstawicieli jadowitych gatunków.

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli lubisz wyzwania i nie boisz się podejmować prób hodowania niezwykle ciekawych, ale też trudnych gatunków, to Coralus caninus z pewnością jest idealny dla ciebie! Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach to spokojnie – na Smak Terrarium znaleźć można opisy różnorodnych zwierząt nadających się do hodowli w terrarium i z pewnością znajdziesz taki gatunek, który będzie równie interesujący, ale trochę mniej wymagający!

canin

źródła obrazków: https://www.flickr.com/photos/vincent-premel/22959255813, http://www.reptarium.cz/en/taxonomy/Corallus-caninus/26220, http://www.coniferousforest.com/emerald-tree-boa.htm, https://www.bhmpics.com/view-corallus_caninus-3840×2160.html

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

three × one =