Co zrobić gdy karmówka ucieknie ?

9

Karaczany uciekły, rozmnożą się w domu. Plaga, inwazja karaluchów – gdzie to słyszałem?? nie ważne :P

Niestety, źle zabezpieczone pojemniki potrafią podkolorować naszą rzeczywistość. Ale spokojnie, 10, 100, 200 czy więcej robali, które uciekły to już nie problem.

Dzięki mojemu bogatemu doświadczeniu w ucieczkach robali uważam, się za specjalistę od karaluchowych ucieczek. To, że potrafię myśleć jak karaczan nie jest przypadkiem. Dobra koniec, żartów.

Oto moje prawdziwe historie.

Gromphadorhina portentosa – Karaczany madagaskarskie

Ostatnia klasa liceum 2006 rok, zafascynowany sykiem madagaskarów, kupiłem sobie grupkę 10 dorosłych sztuk. Bardzo atrakcyjny, pokazowy gatunek. Trzymałem w plastikowym pojemniku, którego pewnego dnia zapomniałem zatrzasnąć. Kiedy się zorientowałem, po karaczanach nie było śladu, po ok 6 tyg poszukiwań myślałem już, że zwiały oknem i już ich nie zobaczę ;( aż do …. lekcji niemieckiego. Pamiętam jak dziś godzina 8.00 rano pierwsza lekcja, szybkim ruchem wyciągam zeszyt z plecaka, rzucam na ławkę a na okładce 8 centymetrowy madagaskar, zajrzałem do plecaka a tam pozostała 5. Reaacje podzielone, koledzy śmiech, nauczycielka dziwny wyraz twarzy :P nie wiem co mogła czuć, a mi zrobiło się gorąco…


Blatta lateralis – Karaczany tureckie

Wreszcie, nauczyłem się je wydajnie rozmnażać. Wszystko szło dobrze, dobudowywałem nowe pojemniki, tylko ich wadą było wtedy to, że ja je robiłem :P
Jak później się okazało, w jednym rogu było za mało silikonu i była mała przerwa, a w innych silikon był źle powycinany, tak więc karaczany wychodziły jak po drabinie :)
Nie było mi do śmiechu, ręcznie bym tego nie wyłapał. I wtedy z pomocą przyszły mi google :)
Po wpisaniu odpowiednich fraz trafiłem na lep na prusaki i trutka.

Lep na karaluchy
Lepy są świetne, ponieważ wabią owady i zatrzymują je w sobie, klej jest naprawdę silny i działa dopóki w pułapce jest miejsce, potrafi utrzymać dorosłego argentyńskiego tak więc nawet dorosłe turki nie mają szans

● Niewielki rozmiar umożliwia umieszczenie pułapki w wąskich szczelinach, bliżej miejsc wzmożonej aktywności owadów.
● Nie zawiera substancji chemicznych, tak więc nie zagraża innym zwierzętom w naszym domu.

pułapka lepowa na karaczanyLep jest bardzo silny, potrafi utrzymać nawet dorosłe dubie. Lep możemy używać dopóki jest w nim miejsce na owady.

Trutka
Łatwa w aplikacji w trudno dostępne a atrakcyjne dla karaczanów miejsca, jak np listwy podłogowe, trudno dostępne miejsca w łazience, zaletą jest to że działa na bardziej nieśmiałe owady, które omijają pułapki.
Po sprawdzeniu pułapek szacuję, że było ich ok 6000-7000 :)

Tak więc jeśli owady uciekną to spokojny bądź :) Rozłóż pułapki w miejscach gdzie je zauważyłeś, jeśli było ich naprawdę dużo to dołącz trutkę.

Pozdrawiam

Michał „Azzurreeuss”

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Discussion9 komentarzy

 1. Ucieczka – tego się obawiam najbardziej. Zauważyłem ostatnio w swoim insektarium (przerobione, stare akwarium), że wykluło się sporo młodych karaczanków. Są wielkości główki od szpilki. Czy to możliwe że mogą się wspiąć po szybie, ewentualnie po sylikonie łączącym poszczególne szyby?

  • Michał Dziobek

   po szybie nie wyjdą, ale po silikonie łączącym szyby, jak najbardziej – mają do tego talent :) dlatego górę akwarium należy jeszcze dodatkowo zabezpieczyć.

 2. Nie mam hodowli owadów i jestem jak najbardziej daleki od trzymania ich w domu (wystarczą mi psy i walka z sierścią na dywanie i kanapie), ale podoba mi się styl w jakim piszesz, a ta historia z madagaskarami, które uciekły jest naprawdę przednia :) Potrafię sobie wyobrazić te reakcje o których piszesz :)

 3. Ja do wylęgu karaczana tureckiego używam pojemnika po proszku do prania. Plastikowy pojemnik śliski w środku także nie chodzą po ściankach robale, na górze przykrycie dziurkowane igłą takie małe, że nie ma opcji na to żeby się przedostały :). Pojemnik pod grzejnikiem i małe klują się jak dzikie :D

 4. Ucieczka takiej ilości madagaskarów to jeszcze nic… Swojego czasu uciekło mi około 100 maluchów (wylęg od 3 samic) – nie większych niż 1 cm. Ucieczka jak zwykle wynikała z zaniedbania człowieka Poszukiwania po całym pokoju przynosiły marne efekty… znalazłem raptem 12 szt. Później co dzień rano udawało się odnaleźć kilka szt. W bardzo ciekawym miejscu… którego nie rozumiem do dziś… wspinały się po firanie, dochodziły do wysokości około 170 cm i tam sobie siedziały. W ten sposób znalazłem w przeciągu dwóch tyg 72 szt. W późniejszym czasie udało się znaleźć jeszcze kilka szt, ale już martwych. W zasadzie to wprost wysuszonych. Od tamtego czasu ucieczki madagaskarskich mi się nie zdarzyły.
  Za to szare nadrabiają. Upadło mi kiedyś insektarium z nimi podczas karmienia pająków. Rozlały się na wszystkie strony, nie było szans ich wyłapać. Szybkie zamkniecie drzwi do innych pokojów. W samochód i do sklepu po dwie puszki muchozolu. Wyniesienie pająków, oraz gadów. Cały pokój został tym popsikany z taką gęstością że unosiła się mgła. po dwóch h okazało się wzdłuż ścian przy listwach leżały setki martwych karaczanów. Szkoda takiej ilości, ale nie było innego wyjścia….

  • Michał Dziobek

   no właśnie chyba o tym nie wspominałem, ale listwy wydają się być ulubionym miejscem na karaczanowe kryjówki :)

   dzięki, że o tym przypomniałeś ;]

 5. Macie jakieś pomysły na humanitarny „odstrzał” karaczanów? Moja mała hodowla trochę wyszła z pod kontroli i mam ich naprawdę za dużo. Mój gekon nie nadąża z jedzeniem – muszę się połowy pozbyć! Sprzedasz nie wchodzi w grę bo nie chcę mi się w to bawić.

Leave A Reply

twelve + one =