Co jedzą jaszczurki ?

0

Dziś odpowiem na kolejne pytanie, o którego istnieniu nie miałbym pojęcia, gdybym nie prowadził sklepu zoologicznego :) Wchodząc do sklepu, klienci widząc agamy, gekony, kameleony czy scynki, bardzo często zadają jedno pytanie: Co jedzą jaszczurki ? Już odpowiadam :)

Wyjaśnijmy wszystko po kolei :)

Czym są jaszczurki ?

Jaszczurki to najliczniejsza grupa gadów, w skład w której wchodzi ponad 4000 gatunków. Są to zwierzęta lądowe o wydłużonym ciele, posiadające 4 kończyny, ale występują też gatunki beznogie (często mylone przez laików z wężami). Ich ciało pokrywa charakterystyczna łuska. Znane ze zjawiska Autotomii – czyli możliwości odrzucenia i regeneracji ogona. Wyjątkami są agamy, kameleony, warany, helodermy i część legwanów.

Systematyka jaszczurek jest dość rozległa, na potrzeby terrarystyki, scharakteryzuję najpopularniejsze rodzaje:

Agamy – dzienne jaszczurki, które cechują ciekawe zachowania społeczne, między innymi kiwanie głową gdy widzą rywala, lub są podekscytowane widokiem partnerki. Najbardziej znane to agama brodata, agama brodata karłowata i agama błotna.

Gekony – kolejna liczna rodzina świata jaszczurek. Większość z nich prowadzi nocny tryb życia, ale są też gatunki dzienne. Wiele z nich doskonale się wspina i może chodzić po szybach, te gatunki są zwinne i ruchliwe, ale mamy też część mniej wysportowaną i spokojną jak gekony lamparcie, gruboogonwe czy chińskie. Zazwyczaj drapieżne, ale są też gatunki wszystkożerne, które można dodatkowo karmić owocami, nektarami i przecierkami dla dzieci, takie jak felsumy czy gekony orzęsione. Najbardziej znani przedstawiciele to gekon lamparci, gekon płaczący, gekon orzęsiony, felsumy, gekon toke.

Kameleony – te jaszczurki zna każdy. Znane z poruszających się gałek ocznych, długiego lepkiego języka, którym posługują się ze snajperską dokładnością oraz umiejętności szybkiej zmiany kolorów. Drapieżniki choć część można dokarmiać pokarmem roślinnym. Najpopularniejsi przedstawiciel to kameleon jemeński i kameleon lamparci (furcifer pardalis).

Legwany – wszystkożerne i roślinożerne jaszczurki nowego świata. Najbardziej znany i popularny to legwan zielony.

Scynki – kolejna grupa do której się powoli przekonuję :P Ich wygląd jest … hmmm… dość osobliwy. Większość drapieżna.

a teraz zobaczmy jeszcze nasze rodzime jaszczurki, POLKI :) 

  • jaszczurka zwinka
  • jaszczurka żyworodna
  • jaszczurka zielona
  • padalec zwyczajny (jaszczurka beznoga)
Teraz możemy odpowiedzieć na fundamentalne pytanie, które brzmi:

Co jedzą jaszczurki ?

Jaszczurki jako drapieżniki, żywią się bezkręgowcami i drobnymi kręgowcami. W terraryjnych warunkach są to: karaczany, świerszcze, szarańcze, mączniki i drewnojady, dużym gatunkom czasami podaje się noworodki mysie i szczurze jako urozmaicenie diety. Gatunki, które dodatkowo/lub wyłącznie są roślinożerne podaje się najczęściej bazylie, melise, lucerne lub robi się sałatki owocowe z dodatkami innej zieleninki jak mniszek lekarski i inne :P myślę, że poruszę ten temat w osobnym arcie.

A co jedzą nasze rodzime jaszczurki?

Jest to głównie plankton łąkowy, czyli koniki polne, pająki, ślimaki, dżdżownice i inne owady. Pamiętajmy, że wszystkie jaszczurki są kanibalami i nie pogardzą mniejszymi współplemieńcami czy też swoimi dziećmi. Oczywiście jeśli masz w ogródku jaszczurki zwinki i chcesz je dokarmić to oczywiście możesz używać do tego celu szarańczy, mączników i wszystkich owadów karmowych dostępnych w sklepach zoologicznym :)

Mam nadzieję, że po tym artykule już wszsyscy wiedzą co jedzą jaszczurki :)

pozdro

 

 

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

two × three =