Citharishius Crawshayi pajęczyca, którą do dzisiaj wspominam.

0

Kiedyś dawno temu, jak byłem jeszcze mocno zajawiony na ptaszniki, do mojej kolekcji trafiła piękna dorosła samica Citharishisa Crawshayia. Ciężko ją było zmierzyć ale miała ok 10cm samego ciała. Była wielka i zła, jednym słowem prawdziwa kobieta. Czasy się zmieniają i podobno nową aktualną nazwą tego pająka, jest Pelinobius muticus. Co nie zmienia faktu, że ten pająk jest naprawdę wyjątkowy.

Pelinobius muticus czy Citharishisa Crawshayi, nieważne. Ważne, że ten pająk jest niesamowity.

Nigdy nie byłem zwolennikiem pająków podziemnych, pnieważ przez cały czas jak jaskiniowe trole, chowają się w swoich kryjówkach, wychodząc tylko nocą albo wcale. Ona była jednak inna. Była ciągle zła, i ciągle u wylotu swojej nory, dzięki czemu mogłem ją przez większość czasu obserwować. Była wyjątkowa. Jak się denerwowała to jej syk było słychać w całym pokoju (stryludacja).

Później gdy musiałem się z nią rozstać, wygrzebanie i pakowanie jej do pudełka zajeło mi jakieś 30 min. Wspominałem już, że byłą duża i zła??

Żałuje do dzisiaj, że się jej pozbyłem i ciągle liczę, że może uda mi sięw końcu znaleść pająka podobnej wielkości, podobnej piękności (jej barwy były niezwykle żywe i intensywne) i o podobnym temperamencie.

Jeśli też interesują Cię duże podziemne pająki, to już mówię Ci jak się do nich przygotować.

Terrarium.
Crawshay osiąga spore rozmiary, do tego kopie głębokie nory. Tak więc terrarium, również powinno być odpowiedniej wielkości. Moje było 25cm szerokie 40 cm długie i 40 cm wysokie. Dzięki temu mogłem nasypać jej tam warstwę ok 30cm samego podłoża, gdzie na spokojnie mogła grzebać swoimi potężnymi odnóżami.

W środowisku naturalnym występują we wschodniej Afryce, głównie Uganda, Kenia, Tanzania.

Budowa tych pająków jest niesamowita i zanmionuje siłę. Masywny, krępy o bardzi silnych i wręcz muskularnych odnóżach. Włoski na tym pająku są krótkie, co dodatkowo potęguje dla mnie efekt ich masywności. Siła emanuje tylko z samic, bo to one osiągają tak wielkie rozmiary. Samce mają przy nich nieciekawe życie, nie dość że są małe osiągają ok 5cm ciała i są raczej mizernej postury, to zazwyczaj służą jako kolacja samicy po udanej kopulacji.

Niestety pająki te dość wolno rosną i czas zanim nasz Crawshay będzie budził respekt, wyniesie nawet kilka lat.

Temperament – to o prostu zły pająk jest.
Crawshayi znane są z tego, że są złe. Na przykładzie mojej samicy mogę to potwierdzić. Nie miała ani jednego dnia lepszego samopoczucia. Zawsze gotowa do ataku, wydająca ostrzegawcze dźwięki, a na jej kłach było widać krople jadu. Ten pająk zdaje się mówić, że nie żartuje. Ich jad opisywany jest jako silny, a sam nie miałem zamiaru tego sprawdzać. Dlatego do jego obsługi przygotuj sobie długą pęsętę. Ja mam taką 30cm, do tego potrzebne sporo cierpliwości i opanowania, bo przy zwykłym przekładaniu z terrarium do terrarium, trzeba się trochę napracować.

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

thirteen + 12 =