Chromatopelma cyaneopubescens – ptasznik disco polo.

0

Zielono turkusowy karapaks, niebieskie połyskliwe odnóża i czarno – pomarańczowy odwłok.. Tyle kolorów w jednym pająku. Ta mieszanka to znak, że mowa o ptaszniku, którego nazwę wymawiając, można sobie połamać język. Dobrze, że w takim razie mogę to napisać.. „Chromatopelma cyaneopubescens”. Jeśli wymówiłeś to gratuluję.

Piękny pająk, przez niektórych określany mianem pająka disco polo albo pająkiem sobotniej nocy.

Dlaczego?

Wyobraź sobie film gorączka sobotniej nocy i te dyskotekowe świetlne kule mieniące się mnóstwem barw. Taka właśnie jest chroma. Dla niektórych uważana za jednego z piękniejszych pajęczaków a dla innego już nie.

Chromatopelma cyaneopubescens

Jaka dla mnie jest popularna Chromatopelma cyaneopubescens ?

Interesująca, to na pewno. Jest to pająk o fajnej energii. Żywotny, ruchliwy i bardzo żarłoczny, do tego szybko rośnie. Wszystkie te cechy sprawiają, że wspaniale się go hoduje.

Posiada słaby jad, tak więc jest to pająk nawet dla początkujących terrarystów.chromatopelma na ręce

Jest wyjątkowa i nie powtarzalna, ponieważ jest jedynym przedstawicielem  swojego rodzaju.

Kolejną jej wyróżniającą cechą jest to, że osnuwa całe podłoże pajęczyną, tworząc mroczny klimat w terrarium. Jest w tym podobna do ptasznika tygrysiego. Lubi postraszyć, jednak raczej rzadko kąsa. Wiadomo jest to cecha osobnicza i nie mogę tu uogólniać.

Jak sam widzisz ma wiele zalet tak więc jest świetnym pająkiem. Decydując się na chromkę musi to być odpowiedzialny wybór, ponieważ samice jak wszystkie ptaszniki są długowieczne i potrafią żyć około  15 lat.

Jest to pająk naturalnie występujący w lasach Wenezueli. Wymagania jak dla większości pająków, czyli temperatura w przedziale 24-28 stopni. Wilgotność na poziomie ok 75% utrzymywana przez regularne pryskanie podłoża, do tego świerszcze, karaczany i szarańcza jako pokarm, i możemy mieć pewność że nasza chromatopelma cyaneopubescens nie potrzebuje już nic więcej do szczęścia.

Terrarium dla naszej cyaneopubescens.

chroma

Oczywiście wedle uznania i posiadanych funduszy, możemy stworzyć jej piękny biotopik w terrarium, jak chociażby taki jak na zdjęciu powyżej.

Tylna ściana, warstwa podłoża i kilka korzeni, jako punkty zaczepne do budowy pajęczego gniazda. Tylko tyle nasza chromatopelma potrzebuje do komfortowego życia.

Rozmnażanie chromek

Nie jest łatwe, każdy kto próbował wie, że samica potrafi zabić sporą ilość samców, zanim dopuści swojego księcia. Jeśli jednak już to się uda, to najtrudniejsze mamy już za sobą. Jeśli kopulacja przebiegła pomyślnie, to po kilku miesiącach samica powinna złożyć kokon. Kokon bezpieczniej odebrać samicy i inkubować sztucznie. Po kilkutygodniowej inkubacji z kokonu wylęga się ok 150-400 pajączków.

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

11 − 4 =