Chameleo dilepis, czyli kameleon uszaty

0

Oglądając przedstawicieli gatunku Chameleo dilepis z łatwością można zgadnąć, skąd wzięła się ich polska nazwa – kameleon uszaty co prawda dużych uszu to on nie ma, ale posiada spłaszczenia po obydwu stronach głowy, które przypominają uszy. Gatunek ten ma wiele podgatunków, jednak różnice w wyglądzie są minimalne, przez to ciężko niedoświadczonemu hodowcy zgadnąć, jaki podgatunek znajduje się w jego terrarium.

 

Chameleo dilepis zajmuje spory obszar Afryki, przedstawicieli tego gatunku spotkać można najczęściej w Afryce Subsaharyjskiej, a także w niektórych częściach Kamerunu, RPA, Somalii i Etiopii. Pod względem biotopu jest zróżnicowany, zamieszkuje tereny miejskie, lasy, sawannę, dobrze radzi sobie w suchych oraz wilgotnych miejscach.

 

Chameleo dilepis – Jeden z częściej odławianych w naturze

 

Chameleo dilepis to jeden z trzech gatunków kameleonów, które są bardzo częste w hodowlach – zazwyczaj nie sprawia większych problemów, a podobnie jak każdy inny kameleon jest dosyć zjawiskowy i ciekawy w obserwacji. Niestety, ale przełożyło się to na masowe odławianie kameleonów uszatych z natury. Szacuje się, że od 1977 do 2011 roku odłowiono ponad 100 tysięcy osobników, następnie przeznaczonych do hodowli.

 

Żywotność odłowionych w naturze zwierząt jest bardzo krótka, zazwyczaj padają one po kilku miesiącach w terrarium, mimo zagwarantowania im idealnych warunków. Bardzo dużo gadów pada także przed trafieniem do docelowego miejsca. Osobniki urodzone w niewoli żyją od 5 do nawet 9 lat. Chameleo dilepis osiaga 35 – 40 cm długości, ale większość podgatunków osiąga 25 – 30 cm długości.

 

Terrarium dla  kamka uszatego

 

Biotop terrarium zależy od konkretnego podgatunku, chociaż urodzone w hodowli jaszczurki poradzą sobie dobrze w każdym biotopie. Optymalna temperatura powinna wynosić 25 – 32 stopni Celsjusza, a pod promiennikiem do 35 stopni. Nocą temperatura powinna być obniżona o około 6 stopni. Optymalna wilgotność to 45 – 60% w ciągu dnia i do 80% w ciągu nocy.

 

Terrarium powinno zostać dobrane do wielkości naszego gada oraz tego, czy utrzymujemy Chameleo dilepis osobno, czy w grupie. Można w jednym terrarium utrzymywać samca z jedną lub dwoma samicami. Należy jednak zapewnić kameleonom uszatym sporo miejsca i roślinności, tak aby mogły się przed sobą ukrywać. W terrarium należy umieścić liczne gałęzie, po których gad będzie mógł się wspinać.

 

Kameleon uszaty nie pobiera wody z miseczek, więc co najmniej raz dziennie należy zrosić terrarium, a także samego kameleona – spijają one wodę z otoczenia i swojej skóry. Jeżeli widzisz, że kameleon nie przestaje pić, to warto spryskać go wodą ponownie. Brak zraszania doprowadzić może do odwodnienia, co jest najczęstszą przyczyną śmierci tych gadów.

 

Żywienie

 

Chameleo dilepis zjada przede wszystkim owady, bez problemów można dla nich zbierać plankton łąkowy. Oczywiście konieczne jest podawanie witamin oraz wapnia. Pokarm powinien być podawany co dwa lub trzy dni. Jeżeli kameleon uszaty staje się powolny i letargiczny, to prawdopodobnie je za mało i warto zwiększyć częstotliwość karmienia. Niezjedzone od razu owady powinny zostać szybko usunięte z terrarium, ich obecność może drażnić kameleona uszatego.

 

Dyforizm płciowy

 

Samce są mniejsze od samic, samce niektórych podgatunków mają na łapach ostrogi. Kiedy samiec jest podniecony, to zmienia kolor na żółty. Samice z kolei są większe, podczas okresu godowego zmieniają kolor na ciemniejszą zieleń, na ich ciele pojawiają się turkusowe plamki. To właśnie zmiana koloru jest najpewniejszym wskaźnikiem płci.

 

Rozmnażanie

 

W celu pobudzenia godów u Chameleo dilepis warto częściej zraszać terrarium, w ich naturalnym środowisku od grudnia do marca trwa pora deszczowa, co pobudza te gady do rozrodu. Można także przenieść samca do osobnego terrarium, a po jakimś czasie dołączyć go ponownie do samicy. Zakłada się, że u niektórych podgatunków potrzebne jest zimowanie. Do rozmnażania powinny być przeznaczone tylko zdrowe egzemplarze, w wieku co najmniej 9 miesięcy.

 

Rozmnażanie w hodowli jest możliwe, ale czasami trudne. Wynika to przede wszystkim z występowania wielu podgatunków Chameleo dilepis, a każdy z nich żyje w trochę innym środowisku. Właśnie dlatego ważne jest wybieranie osobników urodzonych w hodowli, dzięki temu przynajmniej wiadomo, jaki podgatunek reprezentują.

 

Udane gody zazwyczaj widoczne są po tym, że samica ma bardzo zaokrąglony brzuch. Kiedy samica jest gotowa do złożenia jaj, schodzi z gałęzi, wykopuje jamę w podłożu i składa do niej nawet 40 białych jaj o długości do 1,5 cm. Jaja należy przenieść do wilgotnego torfu. Najlepsza temperatura inkubacji to 28 stopni Celsjusza, młode kameleony wykluwają się po 300 dniach.

 

Kameleon uszaty to bardzo ciekawa jaszczurka. Dzięki temu, że prowadzi dzienny tryb życia, każdy hodowca ma możliwość podglądania tego, jak następuje zmiana ubarwienia, a także jak zachowują się one w grupie.

źródło obrazka: https://www.flickr.com/photos/65695019@N07/5984076557

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

5 × 3 =