Ceratogyrus marshalli

0

 

Jeżeli lubisz pająki, a pajęczyny są dla Ciebie fascynujące, to na pewno spodoba Ci się Ceratogyrus marshalli. Dla tego ptasznika charakterystyczny jest sposób budowania kryjówek, które składają się z elementów podłoża oraz dużej ilości pajęczyny.

 

Charakterystyka Ceratogyrus marshalli

Jest to średnich rozmiarów pająk, który dorasta do 6 cm długości, samce są mniejsze, mają 4 – 5 cm długości. Pająki te mają szare ubarwienie, często pokryte są cętkami w kolorze brązowym lub czarnym. Samce są ciemniejsze i smuklejsze.

 

W naturze występują na suchych sawannach leżących na terytorium Zimbabwe oraz Mozambiku. Samice Ceratogyrus marshalli żyją do 10 lat, a same żyją do dwóch lat po ostatniej wylince. Są to pająki, które rosną szybko i bardzo szybko dojrzewają.

 

Agresywny ptasznik

Ceratogyrus marshalli jest ptasznikiem, którego jad jest uważany za bardzo silny i niebezpieczny, ma on go całkiem sporo. Śmiertelna dawka wynosi 0,1 mg na kilogram masy ciała, śmierć następuje przez sparaliżowanie mięśni oddechowych. Nie jest w stanie zabić zdrowego, dorosłego człowieka, ale może prowadzić do poważnych powikłań, a wymioty, zawroty głowy czy ostry ból potrafią trwać miesiącami po ugryzieniu. Z tego powodu jest to raczej gatunek przeznaczony dla osób, które mają doświadczenie z innymi ptasznikami.  Jest to gatunek agresywny, więc przy nieostrożnej obsłudze ugryzienie staje się realna. Ceratogyrus marshalli nie wyczesują włosków z odwłoka, więc mogą być hodowane przez alergików.

 

Żywienie

Pająki te jedzą głównie świerszcze i szarańcze lub karaczany. Młode zjadają wylęgi tych owadów albo larwy much. Tego ptasznika łatwo przekarmić, bo jest żarłoczny i zjada wszystko, co mu się poda.

 

Warunki w terrarium

Terrarium powinno mieć wymiary minimum 30 x 30 x 20 cm. W terrarium należy umieścić gałęzie lub rośliny, które posłużą pająkowi do budowania sieci pajęczyn. Najlepsze podłoże dla tego pająka to mieszanka torfu lub włókna kokosowego z niedużą ilością piasku.

cer

Wilgotność w terrarium powinna oscylować wokół 50- 60 %, czyli być raczej niska. Optymalna temperatura w ciągu dnia to 27-29 stopni, a w nocy powinna wynosić 24 – 25 stopnie Celsjusza.

 

Rozmnażanie Ceratogyrus marshalli

Rozmnażają się bardzo łatwo w hodowlach, a jednorazowo pojawia się nawet kilkaset małych pająków. Samice są skore do kopulacji i rzadko kiedy są agresywne w stosunku do samców i nie atakują ich, co znacznie ułatwia rozmnażanie. Samica może w ciągu roku złożyć dwa kokony.

 

W maksymalnie dwa miesiące po kopulacji samica składa jaja i owija je kokonem, który umieszczony jest w jej ulubionej kryjówce. Nimfy wykluwają się po miesiącu, a po dwóch tygodniach przeistaczają się, ale pająkami stają się dopiero po kolejnych 3 – 4 tygodniach, wtedy zaczynają aktywnie polować.

 

Ceratogyrus marshalli to interesujący gatunek, ale dobry tylko dla osób, które mają doświadczenie z hodowlą ptaszników. Inaczej spotkanie z tym pająkiem może okazać się bardzo stresujące.

 

źródła grafik: https://www.flickr.com/photos/66593767@N05/sets/72157627487866115, https://predatorshop.pl/pl/p/Ceratogyrus-marshalli-L4/124,

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

nine − 7 =