Brachypelma smithi

0

Brachypelma smithi – ptasznik czerwonokolanowy

 

To jeden z piękniejszych, bardziej popularnych pająków ptaszników. Osiąga wielkość około 7 cm, a jego spokojne zachowanie i atrakcyjne ubarwienie sprawiło, że jest częstym zwierzęciem terrariowym trzymanym w naszych domach.. Ptasznik ten pochodzi z rodzaju długowiecznych Brachypelm i może dożyć przeszło 20 lat ..

Ptasznik czerwonokolanowy jest naziemnym ptasznikiem, zamieszkującym rejony suche w Meksyku, gdzie zamieszkuje płytkie nory, przyczajony na swoją zdobycz.. Żywi się tak jak większość ptaszników, głównie bezkręgowcami, w terrarium podajemy takie owady karmowe jak świerszcze, karaczany i szarańcze..

W domowych warunkach, trzymamy go w typowym terrarium dla ptasznika naziemnego. Wielkość 30x20x20cm będzie wystarczająca, na podłoże możemy użyć włókna kokosowego, o grubości ok 4cm. Może być trochę mniej/więcej nie ma to takiego znaczenia, pająk czasem lubi kopać. Nawet jeśli zapewnimy mu odpowiednią kryjówkę, to i tak czasem może zrobić delikatny podkop :) Dopełnieniem wystroju może być korzeń, ale tak naprawdę terrarium możemy zaaranżować w dowolny sposób. Ważne, żeby się nam podobało. Część terrarium, zawsze utrzymujemy wilgotną co pozwoli wybierać pająkowi miejsca o odpowiedniej wilgotności.

Warunki

Mimo, że jest to pająk z suchych rejonów, to utrzymujemy warunki jak dla innych ptaszników temp. 24-27 stopni i wilgotność 60-80%. W nocy wystarczy temperatura pokojowa.

ptasznik czerwonokolanowy, brachypelma smithi

Rozmnażanie ptaszników czerwonokolanowych

Standardowe czyli jak u wszystkich ptaszników, samiec od 3-7 tyg po ostatniej wylince buduje oprzęd, służący do napełnienia nasieniem bulbusa. Znajdującego się na końcu nagogłaszczki. I dopiero wtedy  dopuszczamy go do samicy, która uprzednio powinna być porzadnie nakarmiona. Musimy czuwać, aby w razie niebezpieczeństwa, mogli oddzielić ptaszniki, gdyby samica była agresywna w stosunku do samca. Po prostu trzeba to nadzorować aby przyjść samcowi na ratunek, w razie czego.

Spektakularna kopulacja czerwonokolanowych

Samiec podchodzi powoli, po czym zaczyna cały się trząść (mam nadzieję, że z podniecenia a nie ze strachu:P), następnie bębni nogami i nagogłaszczkami, zaczyna jej ostrożnie dotykać.

Dalszy akt przebiega bardzo szybko, samica przyjmuje groźną pozycję, jakby chciała zaatakować, samiec natomiast podnosi ją i bulbusa aplikuje do jej otworu płciowego, przekazując nasienie, następnie szybko ucieka.

Zapłodniona samica ma zwiększony apetyt i szybko pęcznieje, przed budową kokonu przestaje jeść – choć nie jest to reguła.  Potrafi przechowywać nasienie samca aż do następnej wylinki, tak więc na kokon możemy czekać nawet kilka miesięcy. Po 6-8 tygodniach inkubacji z kokonu wychodzi 200-600 młodych ptaszników czerwonokolanowych. Możemy zostawić kokon samicy co jest ryzykowne, bo może go porzucić lub zjeść, jeśli zostanie zaniepokojona, lub warunki w terrarium są nieodpowiednie, lub też możemy go inkubować sztucznie, mamy wtedy większą gwarancję udanego wylęgu.

Uwagi: Pająk spokojny, ze słabym jadem i w dodatku piękny :)

Znajduje się na CITES dlatego potrzebujemy zaświadczenia urodzenia w niewoli.

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

4 × five =