Brachypelma emilia – kultowy ptasznik

0

Pamiętam jak miałem chyba z 16 lat, robiłem sobie listę najładniejszych ptaszników jakie chcę mieć. Była tam avicularia versicolor, brachypelma emilia i jakieś 20 innych pająków. Dziś właśnie chcę wspomnieć o emilce, bo to pająk do którego mam duży sentyment.

Wiedziałem, że brachypelmy wolno rosną, dlatego zrobiłem sobie do nich specjalną szafeczkę, która była cały czas ogrzewana i panowała tam temp 27 stopni 24h na dobę. Pająki karmiłem do oporu – wylinka, potem znowu karmienie pod korek i wylinka i tak po roku moje brachypelmy miały ok 5cm samego, to robiło wrażenie. Potem je sprzedałem ( i żałuje tego do dzisiaj) i kupiłem inne pająki. Dziś wiem już jedno. Nie popełnię drugi raz tego błędu i nie sprzedam pająków, które tak starannie hodowałem na własnej piersi.

Brachypelma emilia w terrarium.

To pięknie ubarwiony pająk osiągający około 5-6cm samego ciała. W dodatku żyją naprawdę długo bo nawet po 20lat. W naturze możemy je spotkać w Panamie, Kostaryce i Meksyku.

Nie posiadają mocnego jadu. Są spokojne, czasem tylko wyczesują włoski z odwłoka ale idzie do tego przywyknąć.  Oczywiście jak wszystkie brachypelmy sa na liście CITES dlatego sprzedawca, od którego kupimy pająka musi dostarczyć nam odpowiednie papiery, że został on urodzony w niewoli.

emiiii

Warunki hodowli dla naszej emili.

Terrarium o wymiarach 20x25x20 będzie ok, dla dorosłej samicy. Na dno 3 cm warstwa włókna kokosowego i gotowe. To minimalny wystrój, reszta zależy od naszej inwencji. Tylna ściana, kamienie, konary, wszystko tak zamontowane aby nie przygniotło naszego pająka gdy będzie robił przemeblowania w swoim terrarium.

Temperatura na poziomie 25-27 stopni i wilgotność ok 70%.

Karmimy owadami karmowymi jak karaczany, świerszcze i szarańcze, dostosowanymi wielkością do potrzeb pająka.

kopul

Rozmnażanie brachypelma emilia jest wydajne. Jeśli już się uda. To w kokonie mamy nawet 800 małych pajączków. Ale potem karmienie takiej hordy to praca na cały etat :)

Emilia to wręcz kultowy ptasznik. Absolutny must have każdego pajęczarza.

źródła grafik: https://pl.pinterest.com/pin/453948837418951264/, https://pl.pinterest.com/pin/453948837418951297/, https://pl.pinterest.com/pin/291819250825568944/,

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

four × four =