Brachypelma boehmei

0

Są pająki ptaszniki, które zna każdy terrarysta. Są ptaszniki, które są piękne nawet dla osób nie lubujących się we włochatych bezkręgowcach. Takim spiderem jest właśnie brachypelma boehmei. Osiąga około 7cm samego ciała. I dobrze, bo tak pięknego ptasznika nigdy nie będzie za dużo. Intensywny pomarańcz i czerń – 2 kolory, tak dobrane przez naturę, że ściskają za jaja nawet terrarystycznych cwaniaków, którzy myślą, że widzieli już wszystko.

Brachypelma boehmei w terrarium

Pająk ten występuje w Ameryce Południowej. Dorosłego osobnika całkowicie komfortowo możemy trzymać w terrarium o wymiarach 25x25x20cm. Kilku centymetrowa warstwa podłoża w postaci włókna kokosowego i temperatura na poziomie 25-28 stopni wraz z wilgotnością ok 60-70% będzie idealnym środowiskiem dla tego gatunku.

Do terrarium brachypelma boehmei można wsadzić kryjówki, aby pająk mógł się wyluzować i miał swoje schronienie. Najczęściej stosowaną kryjówką, jest połówka kokosa, lub odwrócone doniczki z wyciętym wejściem, jednak są one bardzo mało estetyczne. Osobiście preferuje kawałki dębu korkowego.

Pająk ten nie posiada jadu groźnego dla człowieka, jednak jest dość nerwowym gatunkiem, który obficie wyczesuje parzące włoski z odwłoka, co nie jest zbyt przyjemne.. (wiem bo kilka razy zaciągnąłem się tymi włoskami – od tamtej pory unikam ich jak ognia)

22

Karmienie i rozmnażanie brachypelma boehemi

Ptaszniki są dość żarłoczne jednak nie karmi się ich tak jak ssaków. Pająki mogą jeść dość nieregularnie, z początku pochłaniając ogromne ilości owadów karmowych by następnie przejść na całkowitą głodówkę, która może trwać do następnej wylinki.

Małe pająki najczęściej karmimy larwami much-pinkami, muszkami owocówkami (najlepiej wybrać formę nielatającą), lub kawałkami mączniaków.

Ważne: 

Ptaszniki po wylince są bezbronne przez okres kilkunastu godzin, później ich pancerz twardnieje jednak dalej mogą stać się ofiarą karmówki błąkającej się bezkarnie po terrarium (szczególnie niebezpieczne bywają świerszcze i mączniki), dlatego warto po wylince odczekać 5-7dni (bez karmienia), aby uniknąć ryzyka zabicia pająka przez karmę.

Rozmnażanie brachypelma boehmei nie jest specjalnie trudne (o ile uda nam się skompletować dorosłą parę). W kokonie znajduje się bardzo dużo młodych (nawet 600-800szt).

Ten pająk to kultowa pozycja w kolekcjach wszystkich arachnofanów. Piękny duży pająk, który nie posiada silnego jadu, nie jest specjalnie szybki przez co jest jednym z lepszych wyborów dla początkujących hodowców.

33

źródła grafik: https://www.flickr.com/photos/m-ursus/3878632312, https://uk.pinterest.com/pin/552676185493317486/, https://www.flickr.com/photos/11311418@N00/4845572311

 

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

four × 1 =