Basiliscus plumifrons – Bazyliszek płatkogłowy

0

Samce Basiliscus plumifrons wyglądają, jakby pochodziły z innej planety. Intensywne zielone lub zielono-niebieskie ubarwienie łączy się z bardzo intrygującym wyglądem. Przez całe ciało i część ogona przebiega grzebień, który z daleka wygląda prawie jak pióropusz składający się z ciemniejszych i jaśniejszych części. Dodatkowa na głowie samce Basiliscus plumifrons posiadają dwa charakterystyczne, oddzielone od siebie płatki – właśnie stąd bierze się ich polska nazwa, bazyliszek płatkogłowy, a także angielska nazwa, double crested basilis lub plumed basilisk (czyli upierzony bazyliszek). Ten gad nazywany jest także jaszczurką Jezusa Chrystusa (Jesus Christ Lizard) – o tym, dlaczego tak się ją nazywa, wytłumaczę trochę później. Samice i młode osobniki nie posiadają grzebienia, a ich płatki na głowie są duże mniej zaakcentowane, dzięki temu wyglądają dużo bardziej przyziemnie.

 

Charakterystyka Basiliscus plumifrons

Bazyliszek płatkogłowy jest sporym gadem, który osiąga 70 – 80 cm długości samice są sporo mniejsze, mają około 50 cm długości, a największy zanotowany osobnik miał aż 92 cm długości. Długość życia tego gada nie jest długa w naturze, tylko 2% młodych dożywa do dorosłości, a większość z nich nie żyje więcej niż 5 lat, gdyż padają częstym łupem większych drapieżników. W niewoli żyją zazwyczaj do 10 lat, chociaż bywają osobniki długowieczne, które przeżywają nawet 15 lat.

 

Gad w naturze występuje na relatywnie niewielkiej powierzchni. Znaleźć go można na wschodzie Hondurasu, a także na Kostaryce, w Panamie i Nikaragua. Do zamieszkania wybiera wilgotne lasy deszczowe, które jednak znajdują się na niedużych wysokościach. Ta jaszczurka doskonale pływa i jest w stanie wstrzymać oddech pod wodą nawet na pół godziny, więc wybiera siedliska obok wody, gdzie zwykle przebywa samotnie lub w parze. Jest to raczej gatunek lubiący tylko swoje towarzystwo, jest nieufny w stosunku do człowieka. Basiliscus plumifrons prowadzi dzienny tryb życia, a każdy poranek zaczyna od porządnego nagrzania się. W nocy śpi, ale pozostaje czujny i każdy hałas budzi gada. Warto mieć to na uwadze, kiedy wybiera się bazyliszka płatkogłowego do swojej hodowli. Jego terrarium musi być umieszczone w cichym miejscu, z dala od źródeł hałasu takich jak telewizor czy terrarium z nocnym gadem.

baz

Jaszczurka Jezusa Chrystusa Bazyliszek płatkogłowy

Skąd wzięła się nazwa jaszczurka Jezusa Chrystusa? Z bardzo charakterystycznej dla tego gatunku cechy – potrafi on chodzić po wodzie. Może nie dosłownie, ale jeżeli weźmie dobry rozbieg, to nawet przez 10 metrów może sunąć po powierzchni wody, biegnąć tylko na tylnych kończynach. Łuski na jego palcach są zbudowane w odmienny sposób, a podczas biegu po wodzie tworzą one powietrzną poduszkę, która sprawia, że łapy gada nie dotykają powierzchni wody. W naturze takie zjawisko można zaobserwować dosyć często, bo ten gad zamiast walki zazwyczaj wybiera ucieczkę. Kiedy jego szybkość spada, to po prostu zanurza się w wodzie, gdzie chowa się przed zagrożeniem.

 

W terrarium takiej możliwości zazwyczaj nie ma, o ile nie jego terrarium nie jest bardzo duże. Basiliscus plumifrons ciężko akceptuje obecność człowieka, a jeżeli terrarium nie da mu możliwości ucieczki i ukrycia się, to może zaatakować w obawie o swoje życia. Przy obsłudze gada trzeba wykonywać spokojne ruchy i pozwolić mu odejść do jednej z kryjówek.

 

Warunki w terrarium

Dla tego gada należy wykonać terrarium z dużą ilością roślinności i basenem z wodą. Basiliscus plumifrons dużą część dnia i całą noc spędza na drzewach, więc terrarium musi być wysokie, ale również mieć duże dno. Jest to gad aktywny, który często się przemieszcza, a dodatkowo potrzebuje także wielu kryjówek. Dobrze sprawdzają się ścianki strukturalne, które pomogą zwiększyć powierzchnię życiową tego gada. Minimalne wymiary terrarium dla pary wynoszą 90x90x120 cm, ale tak naprawdę jest to niezbędne minimum, im większe  i im wyższe terrarium, tym lepiej dla tego gada. Jeżeli ktoś nie ma miejsca, aby zapewnić im odpowiednio dużo miejsca, to jaszczurka będzie się tylko męczyła. W terrarium można hodować je w parach lub haremowo – taki układ pokryje się z naturalnymi przyzwyczajeniami gada. W naturze jeden samiec swoim terytorium pokrywa się z terytorium kilku samic, z którymi kopuluje. Nie należy utrzymywać razem dwóch samców, gdyż będą się atakować aż do śmierci jednego z nich.

po

Optymalna temperatura dla Basiliscus plumifrons wynosi 28 – 30 stopni Celsjusza, z wyspą ciepłą, pod którą temperatura może osiągać nawet 40 stopni. Temperatura nocą powinna być dużo niższa i wynosić 22 – 24 stopni. Dla tego gatunku ważna jest wysoka wilgotność, która w ciągu dnia powinna wynosić 75 – 90%, a nocą 90 – 100%. U młodych samic wilgotność powinna być trochę niższa, aby nie składały one przedwcześnie jaj.

 

Żywienie

Ten gatunek żywi się dosłownie wszystkim! Zjada owady, żaby, inne jaszczurki, mysie oseski, ryby, więc dieta może być bardzo różnorodna. Ważne jest, aby pokarm był żywy lub aby był podawany na szczypcach, gdyż nie poszukują one pokarmu, tylko czekają, aż ofiara zjawi się blisko nich. Do tego dieta powinna być uzupełniana owocami, warzywami i nasionami, które podawane być powinny dwa razy w tygodniu.

 

Te gady piją wodę z basenu (powinna zawsze być czysta, bo wypróżniają się tam także) albo spijają ją z roślin. Konieczne jest podawanie im witamin i wapnia.

 

Rozmnażanie

Płeć Basiliscus plumifrons można rozpoznać już w szóstym miesiącu, kiedy samce zaczynają mieć charakterystyczny grzebień na grzbiecie.

 

Basiliscus plumifrons rozmnażają się bez większych problemów, przez cały rok. Samica ma zdolność gromadzenia nasienia, więc jedna kopulacja pozwala jej na kilkukrotne składanie jaj. Jaja składane są w różnych odstępach od dwóch tygodni do dwóch miesięcy. Zazwyczaj w ciągu roku samica składa jaja do pięciu razy. Samica składają jaja w wilgotnym podłożu lub w doniczkach z roślinami, aby łatwiej znaleźć jaja warto umieścić duży pojemnik z wilgotnym piaskiem i zostawić go w spokojnym kącie terrarium. Samice składają jaja często w nocy lub przed południem, a przed przystąpieniem do składania, 2 – 3 dni przed samym aktem, zaczyna kopać w różnych miejscach terrarium, poszukując idealnego miejsca. Jeżeli samica przez tydzień poszukuje miejsca, to konieczna będzie interwencja weterynarza, gdyż prawdopodobnie doszło do zatrzymania jaj. Niepokojące może być też składanie każdego jaja w innym miejscu, a nie w grupie – prawdopodobnie samica miała problemy z ich złożeniem i trzeba sprawdzić, czy nie ma w sobie jeszcze innych gotowych do złożenia jaj.

za

Jednorazowo samica składa od 4 do 20 jaj. Przy temperaturze 25 stopni okres inkubacji wynosi 90 – 100 dni, a przy temperaturze 30 stopni skraca się do 55 – 65 dni. Podczas inkubacji nie można przekraczać temperatury 30 stopni. Młode po wylęgu już na drugi dzień jedzą, można je utrzymywać grupowo do wieku 5 – 6 miesięcy, potrzebują takich samych warunków jak dorosłe osobniki. Młode samice tego gatunku mogą składać niezapłodnione jaja, nawet kiedy są oddzielone od samca, w tym celu po ich rozdzieleniu, należy zmniejszyć lekko wilgotność.

 

Basiliscus plumifrons to gatunek bardzo ciekawy i dosyć łatwy w hodowli, bez problemów można znaleźć go w Polsce, a cena nie jest odstraszająca. Jeżeli ktoś jest w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki, to z pewnością będzie mógł obserwować tego gada przez wiele lat.

 

źródła grafik: https://pl.pinterest.com/pin/445786063095996737/, https://pl.pinterest.com/pin/557390891351327422/, https://in.pinterest.com/pin/455778424760599092/, https://pl.pinterest.com/pin/177540410285405412/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

nine − two =