Avicularia pupruprea

0

U zwykłych ludzi ich widok budzi wstręt i obrzydzenie u terrarystów zachwyt i wielki entuzjazm. Avicularia purpurea piękny włochaty spokojny pająk, który jest marzeniem każdego aviculariowego fana.

Ten pająk osiąga około 6cm długości samego ciała, z rozpostartymi odnóżami daje to ok 13-15cm.

Avicularia purpurea w terrarium

Jej środowisko naturalne znajduje sięw lasach deszczowych Ekwadoru. Jest to nadrzewny ptasznik. Nie kopie norek, nie ukrywa się na ziemi, jego naturalnym siedliskiem są korony drzew gdzie buduje swoje piękne pajęczynowe domy. Właśnie dlatego przygotowując terrarium dla naszej purpurei, pamiętamy o tym i przygotowujemy zbiornik, którego wysokość będzie największą wartością. Terrarium o wymiaach 20x20x30 będzie całkowicie komfortowe. Ważnym elementem wystroju będzie kawałek kory, gałęzi lub zabudowana tylna ściana, która pomoże pająki zbudować jego pajęcze gniazdo.

Avicularia purpurea jest wdzięcznym w hodowli gatunkiem. Spokojna, łagodna, nie wyczesuje parzących włosków, nie przejawia praktycznie żadnej agresji. Jest to dobry wybór dla początkujących terrarystów, którzy chcą zrobić sobie przygotowanie do szybszych pająków takich jak poecilotherie.

avic

Warunki w terrarium.

Temperatura powinna wynosić 25-28 stopni. W nocy może spadać o parę stopni. Wilgotność ok 75%. Po prostu wystarczy gdy podłoże jest stale lekko wilgotne. Nic więcej. Uzbrajanie się w higrometry i inne wynalazki jest zbędnym wydatkiem.

Karmienie.

Avicularie purpurea są dobrymi łakomczuchami. Z ich karmieniem nie ma problemu. Jedzą wszelakie owady karmowe. W terrarystycznym świecie najczęściej będą to świerszcze, różne gatunki karaczanów, szarańcza. Musimy tylko pamiętać aby owady były dostosowane do wielkości pająka. By mógł sobie je z łatwością upolować, ale to chyba logiczne że 2cm pająkowi nie podamy 2 cm świerszcza.

Rozmnażanie

Aby przystąpić do rozmnażania musimy posiadać samca i samicę – to oczywiste. Samice są efektowniejsze. Ich budowa jest krępa i zwarta. Samce w porównaniu do samicy to wychudzone szczury. Ich kolory nie są też tak intensywne.

Natura nie ma litości. Zdaje się wydawać, że samiec przez swoje szare i krótkie życie, służy tylko jako materiał genetyczny i chwila rozrywki dla samicy (czasami też posiłek).

ROZMNAŻANIE

Nie stanowi problemu, samica nie jest agresywna w stosunku do samca. Samica po ok 8-10 tygodniach buduje kokon, do ktróego skłąda 60-100 jajeczek. A po 6-7 tygodniach pojawiają się tam pajączki L1.

Avicularia purpurea to śliczny pająk, to subtelny pająk, to pająk którego każdy prawdziwy pajęczy fanatyk musi mieć w swojej kolekcji. Amen

źródła grafik: http://picssr.com/photos/38025524@N08/page2,

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

1 + 17 =