Avicularia laeta

0

Avicularia laeta trudno pomylić z jakimkolwiek innym pająkiem, wszystko dzięki jego ubarwieniu, które jest bardzo charakterystyczne. Pająki te z wiekiem zmieniają ubarwienie.

 

Charakterystyka Avicularia laeta

Avicularia laeta do czwartej wylinki ma intensywny, niebieski kolor z charakterystycznym wzorkiem na odwłoku. Po czwartej wylince stopniowo zmienia się ich kolor, z niebieskiego na brązowy. Osobniki, które przeszły osiem wylinek, nie mają na sobie żadnego znaku niebieskiego koloru.

 

Jest to to niewielki pająk, dorosłe samice nie przekraczają 6 cm długości, zazwyczaj jednak są mniejsze, a samce nie rosną więcej niż 3,5 cm długości. Pomimo niezbyt imponujących wymiarów, to z pewnością nie jest to gatunek do trzymania jako pierwszy ptasznik, gdyż Avicularia laeta są bardzo agresywne i atakują bez ostrzeżenia. Z drugiej strony wybierając tego pająka ma się pewność, że nie jest to żadna słaba hybryda, bo pająki są na tyle charakterystyczne, że nie są przypadkowo mieszane z innymi gatunkami. Te pająki nie mogą być utrzymywane razem,w grupie młode zdychają, a dzielenie terrarium poza okresem godowym wpływa negatywnie na tego pająka.

 

Pająki te żyją do 7 lat. Samce, podobnie jak większość ptaszników, zdychają pół roku po ostatniej wylince. W naturze ten gatunek występuje w deszczowych, wilgotnych lasach Brazylii oraz w Puerto Rico.

 

Warunki w terrarium dla laety

Pająk ten nie potrzebują dużego terrarium, minimalne wymiar to dno 15 x 15 cm i wysokość minimum 25 cm. Kryjówki są konieczne dla tego pająka, dzięki nim będzie mógł się wycofać w cichy kąt w dowolnym momencie.

 

W terrarium powinna panować różnorodna temperatura, od 25 do 28 stopni Celsjusza. W nocy zalecany jest niewielki spadek temperatury, minimalnie do 22 stopni Celsjusza. Wilgotność 75 – 85%, warto spryskiwać ścianki terrarium, pająk będzie z nich spijał wodę.

 

Pokarm dla Avicularia laeta

Avicularia laeta żywi się ponownie jak inne pająki, czyli przede wszystkim owadami. Chętnie poluje na karaczany, świerszcze, zjadają larwy mącznika i drewnojadów. Gatunek raczej nie jest wybredny jeżeli chodzi o karmienie, chętnie zjada wszystko, co mu się podsunie.

 

Rozmnażanie

Rozmnażanie Avicularia laeta nie sprawia większych problemów, jest raczej proste. Samice można dopuścić do rozmnażania, kiedy mają minimum 1,5 roku i osiągnęły 3,5 cm długości. Samce dojrzewają w ciągu roku.

 

Przed wpuszczeniem samca do terrarium (zawsze w tej kolejności!) należy zarówno jego, jak i samicę nakarmić. Samica po kopulacji bywa agresywna i próbuje zjeść samca, więc jak najszybciej trzeba go usunąć z jej terrarium. Może to być problematyczne i wymaga dokładnego obserwowania pająków. Najlepszy efekty daje kilkukrotne powtórzenie kopulacji, wtedy pewność zapłodnienia jest prawie stuprocentowa. Po kopulacji samica buduje kokon, do którego składa jajeczka, zazwyczaj złożenie jaj trwa od jednego do trzech miesięcy. Po miesiącu wykluwają się nimfy, jest ich tam nawet do 200, chociaż zazwyczaj liczba nie przekracza 150 młodych pająków.

qqqqq

źródła grafik: https://www.flickr.com/photos/8legs2fangs/5866350335

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

three × 1 =