Anolis equestris – Anolis prost z Kuby

0

Kuba większości osób kojarzy się z pięknymi plażami i sławnymi kubańskimi cygarami, ale jest to także dom dla wielu niezwykłych zwierząt. Anolis equestris, w Polsce znany jako Anolis kubański, pochodzi właśnie z tamtych regionów świata. Ten endemiczny gatunek został przez ludzi przeniesiony także w inne rejony, obecnie spore grupy tych gadów spotkać można na przykład na Florydzie, gdzie dosłownie… spadają z drzew. Jest to niestety wynik niedostosowania do zimnych miesięcy zimowych, szczególnie na południu Florydy. Kiedy temperatura spada, to Anolisy kubańskie, mieszkające w koronach drzew, są odrętwiałe i zazwyczaj nie przeżywają zimniejszych dni. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby nie wprowadzać gatunków endemicznych to innych regionów świata, gdyż grozi to nie tylko miejscowej faunie i florze, ale także samym jaszczurkom.

 

Największy Anolis!  Anolis equestris

 

Miłośnicy przedstawicieli rodzaju Anolis na pewno powinny zainteresować się Anolis equestris ze względu na to, że jest to największy przedstawiciel tego rodzaju. Anolis kubański osiąga nawet 55 – 50 cm długości, z czego 2/3 stanowi ogon. W hodowlach zdarzyły się także osobniki, które osiągnęły 60 cm długości. Bardzo charakterystyczną cechą tego gatunku jest masywna głowa, krępa budowa ciała, a także występowanie worka podgardzielowego u samców i samic. Anolis equestris waży nawet pół kilograma. W niewoli dożywaj do dziesięciu lat.

 

Ubarwienie Anolisa kubańskiego jest zielone, z kremowymi lub białymi akcentami, jednak ma on możliwość lekkiej zmiany koloru w zależności od otoczenia i humoru – zdenerwowana lub wystraszone jaszczurka przybiera ciemniejszą barwę. Ubarwienie może wahać się od jaśniejszej zieleni aż do ciemnego brązu. Gatunek ten posiada duże, kwadratowe łuski, które pozwalają na pierwszy rzut oka rozróżnić go od innych Anolisów.

 

Podobnie jak Anolis zielony także Anolis kubański z łatwością wspina się po szybach i ścianach i drzewach. Należy o tym pamiętać i zapewniać im terrarium, które jest zamykane od góry.

 

Terrarium

 

Anolis equestris ze względu na swoje rozmiary oraz umiłowanie do wspinania się potrzebuje dużego i wysokiego terrarium (minimum 90 cm wysokości), urządzonego zgodnie z biotypem tropikalnym. Tylko w takim otoczeniu nasz kubański przyjaciel będzie czuł się dobrze. W naturze wybierany gałęzie i korony drzew, które są dobrze oświetlone.

 

Optymalna temperatura dla tego gada wynosi minimum 25 stopni Celsjusza, 35 stopni pod punktem świetlnym. W nocy temperatura powinna spaść do około 22 stopni Celsjusza. Najlepsza wilgotność w ciągu dnia to 60 – 70%, w nocy do 85%.  Odpowiednia wentylacja jest bardzo ważna dla osobników z gatunku Anolis equestris, więc należy o niej pamiętać. Żywe rośliny w terrarium  pozwolą utrzymać prawidłową wilgotność i zazwyczaj nie są one niszczone przez Anolisy.

 

Anolis kubański prowadzi dzienny tryb życia, więc bez problemów możemy obserwować jego całodobową aktywność. Mogą być utrzymywane w grupach składających się z samca i jednej lub więcej samic.

 

Żywienie

 

W naturze Anolis equestris zjada mniejsze jaszczurki (także własnego gatunku), małe węże, ślimaki, owady. W terrarium zazwyczaj są karmione różnymi owadami, takimi jak szarańcza, świerszcze, karaczany i ślimakami. Od czasu do czasu można im podawać mysie noworodki, ale ich nadmiar prowadzi do zbytniego przybrania na wadze. Niektóre jaszczurki lubią jeść bardzo dojrzałe, słodkie owoce.

 

Ważne jest podawanie witamin i wapnia, szczególnie osobnikom młodym i samicom w okresie godowym. Niedobory wapnia mogą być dla znoszących jaja samic śmiertelne.

 

Rozmnażanie

 

Rozróżnienie płci możliwe jest tylko u dorosłych osobników, młode czasami charakteryzują się odmiennym ubarwieniem, ale nigdy nie ma pewności co do płci. Dorosłe samce są większe, bardziej masywne, u podstawy ogona mają dwa zgrubienia. Anolis equestris jest gotowy do rozmnażania w wieku około 2 lat.

 

Zimowanie pozwala pobudzić jaszczurki do rozrodu, powinno ono trwać około dwa lub trzy miesiące i polegać na zmniejszeniu średnich temperatur nawet o 4 stopnie Celsjusza. Taka zmiana powinna oczywiście być stopniowa, tak samo, jak powrót do normalnych warunków.

 

Widowiskowe gody

 

Anolis kubański ma bardzo widowiskowe gody. Samiec jest niespokojny, aktywny, często kiwa głową i nadyma swój worek podgardzielowy, który zazwyczaj przybiera różową lub lekko czerwoną barwę. Gotowa do kopulacji samica także rozpościera swój worek, jeżeli jednak tego nie zrobi, to samiec nieustępliwie będzie się do niej zbliżał, zachęcają ją do tego.

 

Po upływie 2 – 3 tygodni samica składa jaja w podłożu, w wykopanej przez siebie jamie. Zazwyczaj składa dwa jaja, a para przystępuje ponownie do godów i sytuacja powtarza się zazwyczaj do trzech razy w ciągu sezonu.

 

Młode mogą zostać zjedzone przez rodziców, więc powinno się je bardzo ostrożnie przenieść (nie zmieniając ich położone) do pojemnika wypełnionego mchem lub perlitem. Optymalna temperatura dla jaj w ciągu dnia to 25 – 26 stopni Celsjusza, powinna spadać o 3 – 4 stopnie w ciągu nocy. Młode wykluwają się po około dwóch miesiącach, po kilku dniach można zacząć im podawać pokarm taki sami jak dla dorosłych, oczywiście uwzględniając różnice w wielkości.

 

Czy Anolis equestris daje się oswoić?

 

Anolis kubański, podobnie jak większość gadów, koniecznie musi mieszkań w terrarium, gdyż tylko tak ma zapewnioną odpowiednią ilość promieniowania, temperaturę, a także wilgotność. Wielu hodowców zastanawia się jednak, czy oswojenie Anolisa kubańskiego jest możliwe. Tak, jest to możliwe, o ile wybiera się osobniki urodzone w niewoli. Chociaż te jaszczurki bywają czasami agresywne, to urodzone w hodowlach od pierwszych dni są przyzwyczajone do obecności człowieka. Z czasem możliwe jest więc wzięcie ich na ręce, co może być przydatne na przykład podczas wizyty u weterynarza. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie wyciągać zwierzęcia z jego terrarium bez wyraźnych i ważnych powodów. Anolis equestris może być także karmiony z ręki, ale trzeba do tego podchodzić ostrożnie, gdyż można zostać przez niego ugryzionym – ten gad ma silne szczęki, wypełnione mnóstwem małych i ostrych ząbków. Anolisy są raczej odporne na drobne błędy początkujących hodowców.

 

Co, jeżeli nowo nabyty Anolis equestris odmawia jedzenia, jest przestraszony i zachowuje się agresywnie? Może to wskazywać na to, że nieświadomie nabyliśmy osobnika odłowione w naturze. Anolisy kubańskie, które dotychczas żyły wolno, wykazują właśnie takie zachowanie, co bardzo często prowadzi do ich śmierci.

 

Anolis equestris to bardzo interesujący gad, którego obserwacja daje naprawdę dużo radości.

 

ikona wpisu: Foto by orestART, flickr.com

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

two × one =