Anolis brodaty – Anolis barbatus

0

Anolis brodaty (Anolis barbatus) to doskonały gad dla osób, które chcą mieć w swoim terrarium kontaktowe, łatwo oswajające się zwierzę. Są łagodne, nieskore do ucieczki, łatwe w utrzymaniu – czego chcieć więcej? Do tego wyróżniają się nietypowym wyglądem, a ich najłatwiej rozpoznawalną charakterystyką jest ich broda.

 

Anolis z brodą – Anolis barbatus

Nazwa tego anolisa wywodzi się z jego najbardziej widocznej charakterystyki, czyli “brody” składającej się z ząbkowania umieszczone na worku podgardzielowym. Anolis barbatus jest fascynujący nie tylko ze względu na swój wygląd, ale także możliwości. Jest on doskonałym kompromisem dla osób, które nie mogą zdecydować się pomiędzy kameleonem a gekonem. Ten anolis jest w stanie nieznacznie zmienić swoje ubarwienie i poruszają gałkami ocznymi niezależnie, a dodatkowo posiada przylgi, które pozwalają mu się doskonale wspinać po gładkich powierzchniach i szybach.

 

Charakterystyka

Anolis barbatus występuje jedynie na wschodniej części Kuby, jest gatunkiem endemicznym. Jest to miejsce o klimacie tropikalnym, a średnie roczne temperatury oraz wilgotność są bardzo wysokie. Anolis barbatus żyje w lasach, które obfitują w faunę i florę. Jest to gatunek nadrzewny, bardzo często spotykany na plantacjach kawy czy drzew owocowych, najczęściej ten anolis zamieszkuje dziuple w pniach albo chowa się pod korą drzew. Chętnie żyje w pobliżu siedzib ludzkich, często znajdując schronienie w pęknięciach na murach domów czy innych budynków.  Anolis barbatus to jaszczurka dzienna, ale niezbyt aktywna. Większość dnia spędza na wylegiwaniu się, rzadko zmieniając miejsce.

brod

Samce anolisa brodatego rosną do 18 cm długości, wraz z ogonem, który ma aż 12 cm, więc zajmuje ⅔ ich całkowitej długości. Samice są niewiele mniejsze, ale dużo smuklejsze i jest to najlepszy sposób na rozróżnienie samca od samicy. Samce są agresywne w stosunku do siebie, więc nie mogą być utrzymywane w jednym terrarium.

 

Terrarium dla anolisów brodatych

Najlepsze efekty w terrarium daje utrzymywanie jednego samca z kilkoma samica, w chowie haremowym. Dzięki temu rozmnażają się lepiej, są także spokojniejsze, a samiec nie męczy zbytnio tylko jednej samicy. Terrarium, mimo że nie są to bardzo aktywne gady, musi być spory i przestronny, z dużą ilością kryjówek, zieleni, ale także wolnego miejsca. Anolis barbatus dobrze czują się właśnie w takich otwartych przestrzeniach, gdzie mogą swobodnie rozprostować swoje kości. Anolisy te wymagają pojemnika z wodą w terrarium, ale ważnym źródłem wody dla nich jest także spijanie jej z liści roślin, więc należy kilka razy dziennie terrarium spryskiwać.

 

Temperatura w terrarium powinna wynosić 27 – 29 stopni Celsjusza w ciągu dnia, a w dolnej części zbiornika powinno być trochę chłodniej, około 24 stopnie. W nocy wystarczy temperaturę obniżyć o dwa, trzy stopnie. Bardzo ważna jest tak zwana wyspa ciepła, czyli miejsce do wygrzewania się gada, gdzie temperatura nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza. Lampa w tym miejscu powinna być dobrze zabezpieczona, tak aby nie oparzyć gada. Wilgotność w ciągu dnia powinna wynosić 60 – 75%, a w nocy przekraczać 80%. Żywe rośliny są niezawodne w prawidłowym utrzymaniu wilgotności!

 

Miłośnik ślimaków

Jaszczurki Anolis barbatus to prawdziwi miłośnicy ślimaków! Są one ich ulubionym przysmakiem i w naturze żywią się nimi równie chętnie, co w niewoli. Najlepiej jednak podawać je na przemian – jeden dzień ślimak, a na drugi jakiś owad. Z owadów zjadają praktycznie wszelkie dostępne jako karmówka pożywienie, w tej kwestii nie wybrzydzają.

 

Wielu hodowców boi się, że ich Anolis barbatus nie poradzi sobie ze ślimakiem i całkowicie rezygnują z tego pokarmu, jednak nie jest to dobre dla gada, który w ślimakach ma większość tego, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Najlepiej jest po prostu podawać im świeże ślimaki z własnej hodowli. Najlepiej sprawdza się rodzaj Achatina, który jest łatwy w hodowli na karmówkę. Podawanie polskich ślimaków z rodzaju Cepaea albo ślimaków z puszki to nie najlepsze rozwiązanie. Rozmiar ślimaka musi być dopasowany do wielkości anolisa, tak aby mógł on bez problemów rozgryźć skorupkę i dobrać się do środka. Skorupki zazwyczaj nie są zjadane, więc po karmieniu trzeba je posprzątać z terrarium.

 

Podrośniętym i dorosłym osobnikom wystarczy karmienie dwa razy w tygodniu, latem można je karmić trzy razy w tygodniu. Ze względu na ich małą aktywność w ciągu dnia należy uważać na to, żeby ich nie przekarmić. Jeżeli widać, że gad jest zatłuszczony, to albo karmiony jest on zbyt często, albo porcje są zbyt duże. Nie można jednak obcinać im jedzenia drastycznie, należy porcje zmniejszyć o 10 – 20% i obserwować gada.

an

Rozmnażanie Anolis barbatus

Gody rozpoczynają się u tych gadów wiosną, zimowanie można symulować poprzez obniżenie temperatury o 4 stopnie w ciągu dnia i w nocy. Samica jednorazowo składa dwa jaja, które zakopuje w podłożu. Zakopywane są one na głębokości 5 – 10 cm. Jaja składane są w kilku lęgach, z przerwami wynoszącymi od dwóch do trzech tygodni. Jeżeli kondycja samicy jest dobra, to może ona powtórzyć składanie jaj nawet 10 razy, chociaż zazwyczaj jest to znacznie mniej.

 

Jaja należy delikatnie przenieść do pojemnika wypełnionego wilgotnym torfem i inkubować w temperaturze 24-26 stopni i wilgotności 70%. Możliwe jest także inkubowanie bezpośrednio w terrarium, jeżeli temperatura przy dnie nie jest większa niż 25 stopni. Średni czas inkubacji to 35 dni, waha się od 24 do 45 dni w zależności od temperatury.

 

Młode Anolis barbatus mają długość 5 – 6 cm wraz z ogonem. Chociaż młode osobniki nie atakują siebie nawzajem, ale lepiej trzymać je osobno, gdyż są bardzo żarłoczne i silniejsze osobniki mogą zabierać pożywienie mniejszym lub słabszym. Najlepiej ponownie połączyć je, kiedy osiągają wiek 2 – 3 miesięcy. Samce nadal należy trzymać jednak osobno, gdyż w tym momencie zaczynają przejawiać zachowania terytorialne w stosunku do innych samców, co może skończyć się pogryzieniami.

 

Anolis barbatus nie jest bardzo powszechnym w hodowlach gatunkiem, ale zaczyna zyskiwać na popularności. Chociaż jego brązowo-szare ubarwienie nie wydaje się równie atrakcyjne, co u innych anolisów, to z pewnością jest doskonały na pierwsze zwierzę do terrarium.

źródła grafik: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anolis_barbatus_in_captivity.jpg, https://pl.pinterest.com/pin/424605071090875118/, https://pl.pinterest.com/pin/355362226822603670/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

three × five =