Anakonda zielona – Eunectes murinus

0

Eunectes murinus to gad, z którym w naturze nikt nie chciałby mieć bliskiego spotkania. Wokół tego gatunku narosło wiele legend – z pewnością jest to jednak duży wąż, o sporej wadze i średnicy, która może osiągać nawet 60 cm!

 

Wielka anakonda zielona

Anakonda zielona to według wielu osób największy wąż na świecie… z tym że nie jest to w żaden sposób potwierdzone. Wiele osób mówi o osobnikach, które mają nawet 12 metrów długości, ale żadnego jeszcze nie udało się złapać i zmierzyć. Poszukiwania ogromnej anakondy z rodzaju Eunectes murinus nadal trwają, jak dotąd największy okaz miał trochę ponad 5 metrów długości i ważył 103 kg, został on złapany w Wenezueli. Nie wiadomo jednak, czy uda się kiedykolwiek znaleźć wielką anakondę zieloną, jej środowisko naturalne jest mocno niszczone i obszar występowania zmniejszany, przez co gad nie ma wystarczająco dobrych warunków do tego, aby rosnąć tak duży, jak mógłby.

 

Średnia wielkość tych gadów wynosi 4 – 4,5 metra, ważą 60 – 70 kg. Samce są znacznie mniejsze, mają 2,5 – 3 metry długości, są lżejsze i mają mniejszą średnicę.

 

Eunectes murinus spotkać można w Ameryce Południowej, szczególnie w dorzeczu Amazonki. Występują także na wyspie Trynidad, gdzie zostały przeniesione przez ludzi. Podobnie jak inne anakondy lubią wodę i żyją w jej bliskości, dużo czasu spędzają w wodzie, gdzie polują i trawią pokarm.

 

W hodowlach istnieje kilka odmian barwnych, w tym odmiana albinotyczna, w naturze wszystkie osobniki mają zielono-oliwkowe ubarwienie.

and

Skuteczny drapieżnik – anakonda

Eunectes murinus to bardzo skuteczny drapieżnik, który mimo swoich sporych rozmiarów potrafi prześlizgnąć się praktycznie niezauważalny aż do momentu ataku. Jest to gad aktywny głównie nocą, szczególnie w terrarium, gdzie nie musi przemieszczać się, aby ochronić się przed promieniami słonecznymi. Ten gad zazwyczaj czai się w wodzie, czekając na ofiarę. Łapie ją zębami i oplata ciałem, a następnie dusi, chociaż równie często co z uduszenia, śmierć następuje w wyniku utopienia. Ten gad jest doskonałym pływakiem, pod woda może wytrzymać nawet 15 minut.

 

Terrarium

Terrarium dla Eunectes murinus musi być duże i powinno naśladować dno lasu tropikalnego, konieczne jest umieszczenie w nim basenu. Ze względu za ograniczenia basen zazwyczaj nie jest zbyt głęboki, ale powinien pozwolić gadowi zanurzyć się w całości. W terrarium musi znaleźć się sucha strefa, dzięki której wąż będzie mógł wybrać sobie bardziej odpowiadające miejsce. W terrarium muszą znaleźć się kryjówki.

 

Koszt budowy dużego terrarium jest niestety bardzo spory i zniechęca wiele osób do zakupu anakondy zielonej. Najlepiej też, jeżeli basen jest bezpośrednio podłączony do kanalizacji, co usprawnia proces wymiany wody i sprawia, że nie trzeba zbyt często wykonywać prac w terrarium – należy bowiem pamiętać, że do obsługi tak dużego gada potrzeba co najmniej dwóch lub trzech osób, co sprawia, że czyszczenie basenu jest problematyczne. Konstrukcja terrarium musi być naprawdę solidna, ale terrarium nie musi być wysokie.

 

Optymalna temperatura wynosi 26 – 32 stopni Celsjusza, a na wyspie ciepła do 34 stopni. Woda w basenie powinna mieć 28 stopni. Wilgotność powinna wynosić 70 – 80%. W terrarium konieczne jest oświetlanie w 12-godzinnym cyklu dobowym, światło nie powinno być intensywne, raczej stonowane, co wpływa pozytywnie na anakondę i jej zachowanie.

ands

Żywienie

Eunectes murinus nie jest wybrednym gatunkiem, zjada wszystko to, co będzie w stanie zjeść. Najczęściej karmienie zaczyna się od niewielkich ssaków, na przykład myszy, z wiekiem można zwiększyć rozmiar podawanego jedzenia, aż po króliki i kury. Młode osobniki należy karmić co 5 – 7 dni, dorosłe co 14 – 21 dni. Należy zachować ostrożność przy karmieniu i najlepiej jest podawać im mrożony pokarm, dzięki temu zmniejsza się ryzyko przypadkowe zaatakowania właściciela. Podawanie żywego pokarmu też jest możliwe, ale należy zachować ostrożność i nadzorować tego, czy wąż nie został zaatakowany przez przerażone zwierzę.

 

Rozmnażanie

Samice w  naturze potrzebują ok czterech lat, żeby być zdolne do rozrodu, u samców ten czas wynosi tylko 1,5 roku. Najlepiej kierować się długością samicy – powinna ona mieć minimum 3,5 metra.

 

Gody trwają od października do samca, a stymulacją jest większa ilość samców! W przypadku Eunectes murinus nie sprawdza się chów haremowy, u tych gadów to samica współżyje z wieloma samcami naraz, a nie odwrotnie. W terrarium oczywiście nie jest to możliwe, ale dobrze zadbać o to, aby na samicę przypadały co najmniej dwa samce. Ciąża u samicy trwa od 115 do 140 dni, zależy to od temperatury otoczenia. Samica może wydać na świat nawet 40 młodych węży. Eunectes murinus są żyworodne, więc młode znajdują się w jajach wewnątrz samicy, ale na świat wychodzą już bez dodatkowej osłony.

 

Młode osobniki należy oddzielić od samicy. Jeżeli widać, że samica zjada jakieś młode, to nie jest to powód do zmartwień, bo zjada ona jedynie martwe osobniki.

 

Anakonda zielona to gad, który byłby ozdobą każdego hodowcy! Tego węża można bez większych problemów zakupić w Polsce, więc dlaczego by nie? Wystarczy odpowiednia ilość miejsca i można brać się za hodowlę!

Green anaconda (Eunectes murinus); Shutterstock ID 119405701; PO: NG Kids Website; Client: Jay Sumner
źródła grafik: 

http://sasha-moy_mir.io.ua/s1196476/gigantskaya_anakonda, https://uk.pinterest.com/pin/411727590912670434/, http://www.toptenz.net/top-10-snakes.php,

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

five × two =