Aksolotl

3

Aksolotl – Ambystoma Meksykańska

Jakoś nigdy ten płaz, nie przykuwał mojej uwagi, aż do momentu, gdy zobaczyłem go na żywo:) I wtedy widziałem, że już muszę je mieć..

Ciekawostki o aksolotlach:

1. Jest to gatunek endemiczny, co oznacza że występuję tylko w jednym miejscu na świecie: jezioro Xochimilco w Meksyku.  Na szczęście w niewoli rozmnaża się dość dobrze :)

2. Jest cenionym zwierzęciem laboratoryjnym ze względu na dużą możliwość regeneracji tkanek oraz faktu, że  w wyniku podawania hormonu tarczycy lub powolnego wyschnięcia zbiornika hodowlanego, może zmienić się w postać lądową.

3. Może oddychać poprzez skrzela, oraz przez płuca.

4. Znany z neotenii czyli pozostawania całe życie w postaci larwalnej, która jednak może się rozmnażać.

Warunki hodowli:

Zaleca się akwarium o min. wymiarach 80x40x40, ja mam 60x30x30 na 2 szt i jak na razie, aksle są małe i mają sporo miejsca.. Wraz ze wzrostem zwierzaków, pomyśle o czymś większym.. Woda powinna mieć 15-20 stopni dlatego możemy sobie darować grzałkę w akwarium, jeśli ktoś ma ciepło w mieszkaniu, będzie musiał kombinować ze schładzaniem aksolotli.. w zbyt wysokiej tracą odporność..

Na dno najlepiej dać piach, zniwelujemy wtedy ryzyko połknięcia jakiegoś żwiru i zaczopowania gada. Niestety przy polowaniu są dosyć nieporadne i chwytają wszytko co im wpadnie w paszczę, kawałki kamieni też..

Jest to płaz prowadzący nocny tryb życia, więc w kwestii oświetlenia nie ma specjalnych wymagań..

Długość życia: nawet 15 lat!

Karmienie aksolotli:

Jako żarłoczny drapieżca, karmimy go różnymi zwierzętami karmowymi, jak np. karaczany, świerszcze, dżdżownice. Lub też ryby, ochotkę, serce wołowe. Sporadycznie podaję granulowany pokarm dla ryb. Trzeba uważać aby nie przekarmiać, bo te płazy naprawdę nie mają umiaru :)

Odmiany:

Aksolotle to piękne płazy występujące w kilku wersjach kolorystycznych:

aksolotl wersja standard

Wersja klasyczna z szarym ubarwieniem i ciemnymi nakrapianiami, do tego szaro-czarne skrzela. Piękna podstawowa dzika forma, ale to dopiero początek, zobacz kolejne aksolotle.

Aksolotl albino

Wersja albino – jasno-różowy aksel o czerwonych skrzelach, wyjątkowy, zobacz sam.

axel gold

Wersja albino gold – najpiękniejsza i zarazem moja ulubiona odmiana, od której wszystko się zaczęło :) Piękne złoto-żółte ubarwienie i czerwono-różowe skrzela wraz ze złotymi oczami, tworzą te aksolotle prawdziwymi klejnocikami wśród wszystkich odmian :) Niestety fota robiona przeze mnie :( nie oddaje prawdziwego piękna tego zwierzaka.

Jest to chyba najbardziej kosztowna odmiana, ale dla mnie tak naprawdę bezcenna :) Wiele razy chciano je ode mnie kupić – nic z tego :P

odmiana aksolotla black

Aksolotl w wersji black – piękny cały czarny aksel. Po prostu black. Jest kwestią czasu kiedy go zdobędę..

A dla Ciebie ? który aksolotl jest najpiękniejszy?

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Discussion3 komentarze

  1. Zainteresował mnie Twój artykuł, poleciłbyś jakąś książkę ewentualnie inne źródło gdzie dokładnie jest opisany ten gatunek? Wcześniej hodowałem Agamy Brodate, rozmnożyłem i ‚wychowałem’ 11 młodych, myślę żeby teraz znów zająć się czymś ‚dziwnym’ :) Pozdrawiam,Łukasz.

    • Michał Dziobek

      Hmm… Nie widziałem jeszcze żadnej publikacji, poświęconej wyłącznie akslom. Pozbierałem informacje, z encyklopedi terrarystyki, oraz „zwierzęta w terrarium” przeglądnąłem sporo stron i forum o akslach.. Teraz koncentruje się na zbieraniu doświadczeń z hodowli, i rozmów z hodowcami. Myślę, że za niedługo znowu coś o nich napiszę :) lub nakręcę jakieś video.
      Pozdrawiam

  2. To są najbardziej popularne zwierzęta . Mój akcelerator wabi się Leo i jest w wersji Albino Gold. Ma 25 cm długości i wychodzi mi z akwarium.

Leave A Reply

12 + 19 =