Aksolotl – demon o anielskich manierach – na wymarciu.

0

Meksyk to największa metropolia w Ameryce Środkowej, mieszka tam ponad 20 milionów ludzi. Tak potężne przeludnienie, to mnóstwo samochodów, spalin, i ogólnie mnóstwo syfu, jest to jedna z największych aglomeracji świata, w dodatku ciągle się rozrasta. Z całą pewnością nie jest to dobre miejsce dla zwierząt..

Jako wielki fan aksolotli, chcę Ci zwrócić uwagę, że problem z akslami i ich szybkim wymieraniem, nie zaczął się wczoraj. To już trwa od setek lat. Tylko ostatnie 15 lecie, i wielka degradacja ich środowiska naturalnego sprawiła, że częściej w dzisiejszych czasach możemy spotkać te zwierzaki w akwariach niż w samym Meksyku.

Niszczenie terenów aksolotli od 500 lat.

Jezioro Xochimilco, a raczej sieć jezior i kanałów jeszcze 500 lat temu rozciągało się niemal pod całą aglomeracją Meksyku. Aztekowie, żyli w zgodzie z aksolotlami, na charakterystycznych dla tamtych rejonów łodziach, zakładali uprawy warzyw i roślin. Jednak po wjeździe Corteza i hiszpańskich konkwistadorów, wszystko się zmieniło. Jezioro zostało osuszone, a na nim zbudowano Mexico City. Do dzisiaj pozostało jedynie 180 km, kanałów które są pozostałością po tym wspaniałym jeziorze – chłodnym i przytulnym domu milionów aksolotli.

Właśnie te resztki to miejsce gdzie żyje jedyny płaz, płaz który w dawnych czasach był tak popularny że stanowił lokalny przysmak a dziś jest reliktem przeszłości, rzadki, unikalny, na skraju wymarcia, Aksolotl.

Człowiek jest w stanie chronić słonie, nosorożcei inne stworzenia.. A zapomina o tym małym płazie.. być może ludzie myślą, że jeżeli aksle posiadają zdolności regeneracji utraconych kończyn to czyni je nieśmiertelnymi, jak mityczne smoki.

aksolotl albio

Nic bardziej mylnego, te urocze stworzenia stoją na skraju zagłady i tylko świadoma i odpowiedzialna opieka człowieka może sprawić, że gatunek ten przetrwa, niekorzystne czasy jakie dla nich nastały.

Przez ostatnią dekadę, populacja dziko żyjących aksolotlów zmniejszyła się wielokrotnie,
W 1998 łapano w sieci 6000 szt na kilometrze kwadratowym jeziora, natomiast 10 lat później w 2008 już jedynie 100.

Wyprawy w poszukiwaniu podwodnego aksla smoka.

Obecnie znalezienie tych zwierząt w naturze, przypomina średniowieczne wyprawy rycerzy w poszukiwaniu smoka. Tylko za znalezienie aksla nie dostaję się ręki księżniczki i połowę królestwa, a jedynie niewielką szanse na ocalenie tego gatunku.

Co sprzyja rozwojowi aksli w naturze a co im szkodzi?

Woda. Sekretem jest czysta woda. Niczym nie podobna, do ścieku jakie znajduje się w okolicy aglomeracji Meksyku. Jednak 20 milionowe miasto, chcąc nie chcąc produkuje tony syfu. Który nie sprzyja akslom.
Zanieczyszczenia, chemikalia i nawozy, które poprzez opryski przedostają się do wód gruntowych, są głównym z gwoździ do trumny akslolotli.

Xochimilco  i bawiący się ludzie
Co tygodniowa rozrywka miejscowych, nie sprzyja spokojnemu życiu aksolotli.

Nie oszukujmy się ich środowisko naturalne to istny kanał, nie tylko z wyglądu, ale skupisko ludzi mieszkających w pobliżu traktuje to miejsce jak szambo. Do tego mnóstwo łodzi zwanych trajinera, na których spędzanie wolnego czasu, podczas jedzenia picia i śpiewów jest lokalną rozrywką.

Nie oszukujmy się w takich imprezowych i stresujących warunkach, ciężko znaleźć jakiekolwiek zwierzęta. No chyba, że prawdziwych Meksykańskich Aksolotli MACZO, pijących tequila i jedzących ostre naczos. Ale w świecie zwierząt czegoś takiego jeszcze nie widziałem.

Aksolotle meksykańskie i ich powiązania z mieszkańcami.

Aksle mają ścisły związek z mieszkańcami meksyku, sa traktowane jako lokalny przysmak, tak jak krab tęczowy a nawet jako remedium na różne dolegliwości i dodatek do lekarst. No niestety, ale myślę że w tym należy upatrywać szansy dla aksolotli, bo z całą pewnością meksykańczycy są zadowoleni z dużej liczy tych zwierząt, dzięki czemu część ekofarmerów hoduje je w przydomowych warunkach.

Na jednym filmie widziałem hodowle aksolotli w dużych plastikowych pojemnikach, oraz specjalnie kopane baseny w sąsiedztwie kanałów, gdzie woda może przenikać, ale jest wolna od zanieczyszczeń. W basenach tych nie ma drapieżnych ryb, głównych oprawców aksolotli. W takich zbiornikach mogą swobodnie się rozmnażać.

aksolotl forma dzika

Dlaczego aksolotle są tak cenne dla nas?

Dzięki ich umijętnościom regeneracji utraconych kończyn, są zapowiedzią zaawansowanej medycyny, do której kiedyś dojdziemy, rekonstrukcja utraconych organów i kończyn? – myślisz, że zwariowałem.

Niesamowite, ale realne zjawisko, które może diametralnie zmienić oblicze naszego świata. A to wszystko dzięki temu niewielkiemu płazowi. Dziś jest to fikcja i troche science fiction ale za kilkanaście lat… Kto wie, czego ludzkość będzie mogła dokonać dzięki temu stworzeniu.

Neotenia, całe życie będąc dzieckiem.

Aksolotle znane są z tego zjawiska. Całe życie będąc w postaci larwalnej, w której mogą się nawet rozmanżać. To kolejna niezwykła cecha w świecie zwierząt.
Oczywiście aksolotl może zmienić się w formę dorosłą i stać się czymś na wzór salamandry, jaszczurką lądową oddychającą tlenem atmosferycznym, dzieje się to bardzo rzadko, a zwierzęta takie, krótko żyją, bo ok roku.

Choć bywają wyjątki od tej reguły i to one sprawiają , że z większym optymizmem możemy patrzeć na przyszłość aksli. Być może na drodze ewolucji, będzie szansa na lepsze przystosowanie się do środowiska lądowego, i przeniesienie się w inne miejsca z dala od brudnych kanałów Xochimilco. Miejsca gdzie będziemy mogli w naturze spotkać i podziwiać tego pięknego płaza.

aksolotl w wodzie

Pozdrooo

„Aksolotlowy fanatyk” Michał

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

thirteen + 14 =