Agama żyjąca w Europie – hardun (Stellagama stellio)

0

Wydawać by się mogło, że w Europie nie mamy szerokiego wyboru ciekawych gadów, ale wystarczy ruszyć się trochę bardziej na południe, do cieplejszych krajów, aby codziennie spotykać ciekawe jaszczurki. Jedną z takich jaszczurek jest hardun, czyli Stellagama stellio lub Laudakia stellio. Gad ten należy do rodziny agamowatych, zamieszkuje Grecję, Macedonię, Korfu, Maltę i małe wyspy Morza Śródziemnego. Poza Europą występuje także na północy Afryki i Bliskim Wschodzie.

 

Wiele podgatunków Stellagama stellio

Stellagama stellio to dosyć duża jaszczurka, która może osiągać 40 cm długości, ma sporą głowę w stosunku do ciała, jest krępa i ma lekko spłaszczone ciało. Różne podgatunki występują w różnych miejscach i różnią się od siebie wzorem ubarwienia. Zazwyczaj samce są bardziej jaskrawo ubarwione niż samice.

 

Stellagama stellio stellio występuje głównie w Grecji i Turcji, a także na wyspach Morza Śródziemnego. Ubarwianie tego podgatunku jest szare, beżowe ze wzorem o kolorze pomarańczowym lub lekko różowym. Bywa, że wzór na ciele jest bardzo słabo widoczny.

 

Podgatunek Stellagama stellio brachydactyla, znany jako agama malowana, występuje w Arabii Saudyjskiej, Jordanii i Synaju. Kolor tych gadów jest szary lub czarny, a plamy są w kolorze różowawym lub pomarańczowym. Zazwyczaj ich ogon i tylna część ciała są pomarańczowe, a na głowie mają niebieskie cętki. Niebieski kolor pojawia się na większych obszarach ciała podczas pory godowej.

 

Stellagama stellio cypriaca występuje jedynie na Cyprze, ma pomarańczowo-beżowe ciało z ciemną plamą na grzbiecie, głowa gada jest brązowa, a na ogonie znajdują się pręgi.

 

Stellagama stellio daani to jaszczurka, którą znaleźć można na wsypach Morza Jońskiego, na Cykladach, w Macedonii i na południu Turcji. Podgatunek charakteryzuje jednolite, ciemne (prawie czarne) ubarwienie, które w okresie godowym zmienia się na błękitne.

 

Stellagama stellio picea zasiedla Syrię, Liban oraz Jordanię i Izrael. Podgatunek jest czarny lub ciemnoszary, ma słabo zaznaczony, pomarańczowy wzór na ciele, ogon jaszczurek jest pręgowany. To jedyny podgatunek, którego samice są bardziej jaskrawo ubarwione od samców, a pomarańczowe cętki są u nich większe.

 

Stellagama stellio salehi występuje tylko na Półwyspie Synajskim, ma ubarwienie w różnych odcieniach pomarańczowego z szarym wzorem i nieregularnymi błękitnymi cętkami na ciele.

 

Stellagama stellio vulgaris zamieszkuje północny Egipt. Przedstawiciele podgatunku mają szare ubarwienie z ciemnymi pasami po bokach ciała oraz jasną pręgą na grzbiecie. Po bokach kręgosłupa biegną symetrycznie ułożone błękitne cętki.

 

Ubarwienie konkretnych podgatunków nie jest przypadkowe, w swoim naturalnym środowisku doskonale komponują się z otoczeniem i ciężko zauważyć je. Dodatkowo Stellagama stellio posiadają umiejętność zmiany ubarwienia w zależności od nastroju lub temperatury zewnętrznej. W sprzedaży najczęściej dostępne są podgatunki Stellagama stellio stellio – ze względu na sporą populację, a także Stellagama stellio brachydactyla – ze względu na ciekawsze ubarwienie. Co ciekawe, każdy podgatunek wydaje się mieć także inne usposobienie. Stellagama stellio stellio jest płochliwy, nieufny i trudny do oswojenia, podczas gdy Stellagama stellio brachydactyla to gatunek dający się oswoić dosyć łatwo.

stel

Terrarium dla harduna

Biotyp terrarium zależy od tego, jaki podgatunek w nim mamy zamiar utrzymywać. Hardun zamieszkuje różnorodne środowiska, można tego gada spotkać w libańskich górach, jak i na nizinach. Podgatunki afrykańskie i z Bliskiego Wschodu żyją w środowisku pustynnym, a europejskie podgatunki żyją zazwyczaj w skalistych miejscach, a także w miastach i na ruinach. Z pewnością jest jednak kilka cech, które odpowiednie terrarium musi spełnić – musi być ciepłe, nie może być mokre i musi być dobrze oświetlone, bo Stellagama stellio uwielbiają się wygrzewać na słońcu, bez względu na podgatunek. Agamy lubią kopać w podłożu, więc warto dołożyć jego większą warstwę.

 

Optymalna temperatura powinna wynosić 25 – 35 stopni Celsjusza w zależności od miejsca terrarium, a w punkcie świetlnym osiągać powinna nawet 40 stopni. Nocą temperatura powinna być lekko obniżona, ale nie powinna wynosić mniej niż 23 stopnie! Wilgotność na poziomie 50 – 60% jest idealna dla hardunów, a oświetlenie UVB powinno mieć wartość 10% i działać przez 12 godzin dziennie.

 

Pokarm

Stellagama stellio nie sprawia żadnych problemów, jeżeli chodzi o ich karmienie. Są żarłoczne, chętnie zjadają wszystkie kąski, które podstawi im się pod nos. Młode osobniki jedzą jedynie owady i pokarm mięsny, ze wzrostem zaczynają częściej sięgać po pokarm roślinny, ale jego udział w diecie jest niewielki. Hardun może być karmiony chrząszczami, pająkami, ślimakami, planktonem łąkowym, pisklętami, jajami ptaków, szczurzymi i mysimi oseskami, małymi jaszczurkami i wężami – zjedzą praktycznie wszystko, co jest mniejsze od nich. Pokarm roślinny, który chętnie jedzą, to słodkie owoce i młode liście.

 

Rozmnażanie

Zimowanie nie jest konieczne do pobudzenia godów, ale obniżenie temperatury na okres sześciu tygodni daje bardzo dobre efekty i działa nawet na podgatunki, które w naturze nie zimują. Płeć horduna można rozpoznać poprzez bardziej jaskrawe ubarwienie samca oraz większe jego rozmiary.

 

Okres godowy Stellagama stellio trwa w terminie od kwietnia do połowy czerwca, samiec staje się agresywny w stosunku do innych samców, zaciekle broni swojego terytoriu. Gody są najbardziej widoczne poprzez ubarwienie, które staje się żywe i jaskrawe. Po miesiącu samica składa jaja do niewielkiego dołu, może ich być od 2 do 12, zazwyczaj mniej niż 10. Samica w ciągu roku może znosić jaja dwa razy. Inkubacja wynosi około dwa miesiące, najlepiej dokonać jej w osobnym terrarium, gdyż młode mogą zostać wzięte za pokarm przez dorosłe osobniki. Młode mają od 3 do 7 cm długości.

 

Stellagama stellio to jaszczurka dla osób, które nie boją się wyzwań i mogą sobie pozwolić na utrzymanie całkiem sporego gada. Większość tych agam w hodowlach pochodzi z odłowu w naturze, a rozmnażanie w niewoli nadal jest rzadkością. Co ciekawe, w niewoli udaje się krzyżować nawet różne podgatunki.

 

źródła obrazków: http://www.digitale-naturfotos.de/galerie/kriechtiere-reptilien-reptilia.php?40, http://www.flickriver.com/photos/tags/stellio/interesting/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

19 + eleven =