Agama niebieskogłowa – Acanthocercus atricollis

0

Acanthocercus atricollis to kolejny gad, którego w terrarium można trzymać chociażby dla samej wizualnej przyjemności! Przepięknie ubarwiona jaszczurka o spokojnym charakterze, nadaje się nawet dla bardzo początkujących hodowców.

 

Acanthocercus atricollis – jaszczurka z Afryki

Acanthocercus atricollis zamieszkuje duży obszar Afryki. Ten gad żyje do 10 lat, jest spokojnym zwierzęciem, które ma raczej łagodne usposobienie w stosunku do człowieka. Wyróżnia się kilka podgatunków, które różnią się delikatnie ubarwieniem oraz układem łusek w okolicach pyska, są jednak do siebie bardzo podobne. Szczególnie barwne jest ich ubarwienie godowe, kiedy to kolory ich skóry stają się bardzo żywe.

 

Samce są masywniejsze, mają większe rozmiary niż samica i mogą rosnąć do 32 cm długości. Samice są lżejsze, mniejsze i nie rosną tak duże, jak samce. Ich ubarwienie jest mniej kolorowe, ale także one podczas okresu godowego ich ubarwienie staje się zielone, a niektóre łuski mają metaliczny połysk. Za to u samców kolor jest naprawdę bardzo metaliczny i doskonale widoczny z daleka. W naturze Acanthocercus atricollis żyją w sporych grupach, które składają się z jednego samca i kilkunastu samic. Samiec zaciekle broni swojego terytorium przed konkurencją.

P1000988

Ta jaszczurka na miejsce swojego życia wybiera sawannę oraz stepy, zamieszkuje suche drzewa, zarośla i niewielkie zagajniki. Na tym samym terenie często żyją inne gatunki agam, ale nie wchodzą one sobie w drogę, bo Acanthocercus atricollis zazwyczaj trzyma się na pograniczu lasów albo w ruinach domów. Ten gad doskonale się wspina, a samce zazwyczaj zajmują stare, powalone drzewa, z którego obserwują całą okolicę.

 

Warunki w terrarium dla Acanthocercus atricollis

Zapewnienie odpowiednich warunków w terrarium dla Acanthocercus atricollis nie jest szczególnie trudne. Przede wszystkim warto połączyć jednego samca z kilkoma samicami, wtedy gad ten czuje się najlepiej. Koniecznie należy umieścić w terrarium suche konary, dzięki nim samiec będzie mógł obserwować całe terrarium z wysokości swojej grzędy. Koniecznie należy umieścić kilka kryjówek, a także miseczkę z wodą.

 

Temperatura w dzień powinna wynosić 26 – 30 stopni Celsjusza, a pod wyspą ciepła dochodzić do 35 stopni Celsjusza. W nocy należy ją obniżyć, do jakiś 20 – 22 stopni. Wilgotność w ciągu dnia powinna wynosić 60% a w nocy dochodzić do 75%.

 

Minimalne wymiary terrarium to 100 x 100 x 150 cm dla niewielkiej grupy, składającej się z samca i 2 – 3 samic. Im większe terrarium, tym lepiej dla gadów. Chociaż nie są one szczególnie ruchliwe, to lubią poznawać wszystkie zakamarki swojego miejsca zamieszkania, a jeżeli mają zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu, to czują się znacznie lepiej.

 

Pokarm

Acanthocercus atricollis jest łatwym do wyżywienia gatunkiem. Jedzą one praktycznie wszystko to, co im się da. Samce w naturze polują także na skorpiony, gryzonie czy wyjadają ptasie jaja. Podawać im można przeróżny plankton łąkowy i bezkręgowce różnych rodzajów. Sporadycznie ten gatunek zjada pokarm zielony, głównie kwiaty i liście, robi to szczególnie podczas trwania pory deszczowej.

 

Trudne rozmnażanie

Rozmnażanie Acanthocercus atricollis to cel wielu hodowców, ale mało któremu się to udało i zanotowano jedynie kilka przypadków, kiedy doszło do rozmnożenia Acanthocercus atricollis w niewoli. Zazwyczaj nie dochodzi do kopulacji albo samica nie znosi zapłodnionych jaj. Pomocne może okazać się symulowanie pory deszczowej i suchej. Na wolności to właśnie w okresie deszczowym dochodzi do zapłodnienia, a w porze suchej jaja się rozwijają.

 

Jednorazowo samica składa od 4 do nawet 18 jaj, które składa w kryjówce, najczęściej wewnątrz drzewa. Inkubacja nie jest długa, trwa od 8 do 10 tygodni, w temperaturze 26 – 28 stopni.

 

Wiele samic schwytanych w naturze jest ciężarnych, zdarza się, że znoszą one zdrowe jaja z których wykluwają się młode, jest to jednak sporadyczna sytuacja, zazwyczaj nie dochodzi do złożenia jaj, przez co samica może umrzeć. W innych sytuacjach samica składa puste jaja.

Acanthocercus atricollis tree agama Ndutu Tanzania 22 dec 2007 David Bygott
Acanthocercus atricollis tree agama Ndutu Tanzania 22 dec 2007 David Bygott

Acanthocercus atricollis dobry dla każdego?

Wiele osób myśli, że Acanthocercus atricollis to doskonały gad dla nich i być może mają z tym rację! Agama niebieskogłowa jest łagodna, a przejawy agresji widać jedynie u osobników świeżo odłowionych z natury. Szczególnie samce są wtedy agresywne i mogą używać zębów do obrony przed napastnikiem, czyli człowiekiem. Zazwyczaj jednak szybko gatunek przyzwyczaja się do obecności człowieka, a niektóre osobniki dają się nawet karmić z ręki bez żadnych problemów. Tak naprawdę jest to indywidualna cecha każdego gada, ale raczej nie bywają zbytnio płochliwe.

 

Osobnika Acanthocercus atricollis można zakupić w sklepach zoologicznych już za niewielkie pieniądze, co jest bardzo fajne. Ten gad jest świetną alternatywą dla innych, bardziej popularnych zwierząt terraryjnych.

źródła grafik: https://pl.pinterest.com/libby1302/nature-all-over/, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Southern_Tree_Agama_(Acanthocercus_atricollis)_(6002525679).jpg, https://www.flickr.com/photos/davidbygott/4380641753

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

4 × two =