Agama jak kozica górska – Acanthosaura capra

0

Górska kozica? A może tylko górska agama? Acanthosaura capra to z pewnością bardzo interesujący gad, który zamieszkuje wysokie partie gór i prowadzi nadrzewny tryb życia. W Polsce znana jest jako agama rogata, agama górska albo też górska agama rogata. Te nazwy doskonale pokazują, jakimi cechami charakteryzuje się ta jaszczurka – rowkowate łuski nad oczami oraz grzebień biegnący przez cały grzbiet sprawiają, że trudno ją pomylić z innymi gatunkami agam.

Charakterystyka i występowanie w naturze Acanthosaura capra

Kambodża, Laos i Wietnam to miejsca występowania Acanthosaura capra, nie znajdziemy jej jednak na nizinach, zamieszkuje góry, tereny wyżynne, górskie lasy deszczowe. Spotkać je można przede wszystkim na wysokich drzewach, które mają powyżej pięciu metrów. Nie są to bardzo ruchliwe jaszczurki, zazwyczaj większość czasu spędzają, obserwując otoczenie z jednego miejsca.

Acanthosaura capra mogą dorosnąć do 30 – 38 cm długości, samce są większe od samic. Nie mają długich ogonów, charakteryzuje je raczej krępa budowa ciała. Ubarwienie szare, brązowe, oliwkowe, zmienia się lekko w zależności od emocji, stanu zdrowia, a także w okresie godowym u samców przybiera bardziej jaskrawy kolor. Ubarwienie może różnić się sporo nawet w przypadku grupy gadów zamieszkujących to samo miejsce. Żyje około 10 do 15 lat.

cap

Terytorialność

Samce Acanthosaura capra są bardzo terytorialne, a siedząc wysoko na gałęzi, dokładnie obserwują otoczenie i szukają potencjalnych konkurentów lub zagrożenia. Umieszczanie dwóch samców w terrarium nie jest polecane. Jak poznać, że samce przygotowują się do walki? Przybierają jaskrawe ubarwienie, stroszą się i wykonują rytmiczne ruchy. Jeżeli na tym etapie jeden z samców nie ustąpi, to dochodzi do walki, która jest bardzo agresywna i może skończyć się urazami. Samice w naturze nie są agresywne, ale w małym terrarium często się to zdarza.

Kiedy nasza Acanthosaura capra nie jest do nas jeszcze przyzwyczajona, to należy zachować szczególną uwagę podczas wykonywania czynności w terrarium, czy chwytaniu gada. Agamy górskie, jeżeli nie mogą uciec przed drapieżnikiem, przystępują do ataku, a dłoń ich opiekuna może być wzięta za drapieżnika.

Terrarium dla Acanthosaura capra

Najlepiej sprawdzi się terrarium w typie tropikalnym, o niewielkiej powierzchni dna, ale od sporej wysokości. Acanthosaura capra mogą być utrzymywane w parach lub w systemie haremowym. Duża ilość gałęzi ułożonych pod różnymi kontami jest bardzo ważna.

Wysoka wilgotność, na poziomie minimum 70 – 80% wymaga używania sprawnej wentylacji, bez niej zwierzę będzie się dusić, a podłoże i wystrój terrarium szybko pokryją się pleśnią. Acanthosaura capra piją wodę z konarów oraz liści (uwaga na trujące rośliny!), więc codziennie należy zraszać terrarium wodą. Konieczne jest umieszczenie basenu z wodą, ponieważ agamy górskie załatwiają w wodzie swoje potrzeby fizjologiczne.

Optymalna temperatura dla tego gatunku agamy nie może zbyt wysoka i nawet w najcieplejszym miejscu nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Najlepszy jest zakres temperatur 20 – 25 stopni, a wyspą ciepła o temperatura około 28 – 29 stopni. W nocy temperatura może spadać nawet do 18 stopni. Powyżej 30 stopni Acanthosaura capra szybko się odwadnia i może doznać szoku termicznego, co prawdopodobnie doprowadzi do jej śmierci.

Pokarm

Główny pokarm dla Acanthosaura capra stanowią przede wszystkim różnorodne owady, takie jak karaczany, świerszcze, szarańcza, małe ćmy, miękkie larwy, które w okresie letnim można odławiać dla nich w naturze. Dorosłe od czasu do czasu mogą zjadać także niewielkie rybki akwariowe oraz oseski myszy lub szczurów. Zdarza się, że agama górska zjada liście albo owoce, ale są to raczej sporadyczne przypadki. Pokarm powinien być posypywany preparatami witaminowymi.

Trudności z rozmnażaniem w hodowli

Niestety, ale nadal dzisiaj większość osobników Acanthosaura capra pochodzi z odłowu w naturze, więc nie zawsze chcą one rozmnażać się w hodowli. W okresie godowym samiec zmienia barwę na jaskrawą, stroszy się i wykonuje rytmiczne ruchy w celu zainteresowania sobą samicy. Jeżeli kopulacja jest udana, to po upływie od 90 do 120 dni samica znosi do czterech jaj, które zakopuje płytko w podłożu. Bez zmiany ich położenia należy je przenieść do inkubatora, gdzie temperatura powinna oscylować pomiędzy 23 – 25 stopniami, a wilgotność wynosić około 70%. Po 60 – 80 dniach od złożenia młode wykluwają się z jaj, natychmiast trzeba je oddzielić, bo są bardzo agresywne i mogą zjadać siebie nawzajem. Poza tym oddzielne trzymanie pomoże zadbać o to, aby każdy młody otrzymywał odpowiednią dawkę pokarmu, co zapewni mu szybko wzrost.

Dzięki dziennej aktywności i niezbyt wygórowanym wymaganiom hodowlanym Acanthosaura capra staje się coraz popularniejszym gatunkiem hodowanym w terrarium. Decydując się na zakup agamy górskiej, na pewno należy pamiętać o tym, że potrzebują czasu na przyzwyczajenie się do swojego opiekuna, ale kiedy już zrozumieją, że z jego strony nie zagraża im niebezpieczeństwo, to chętnie współpracują i bez problemów pozwalają się brać na ręce, kiedy sytuacja tego wymaga. Znacznie to ułatwia przenoszenie osobników do innego terrarium czy też wizyty u weterynarza, jednak należy pamiętać o tym, aby nie trzymać Acanthosaura capra poza terrarium, bo tylko w terrarium można jej zapewnić odpowiednie warunki.

źródła obrazków: https://www.flickr.com/photos/goepfert-damien/8337817870, https://www.flickr.com/photos/lagart0/6130459084

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

10 + 8 =