Agama czerwonogłowa – Agama agama

0

Agamy czerwonogłowej nie można pomylić z żadnym innym gadem. Jak jej nazwa wskazuje, ten gad ma czerwoną głowę oraz kark, które są doskonale widoczne w zestawieniu z szarawym, seledynowym lub niebieskim ciałem. Taki okaz w terrarium prezentuje się naprawdę doskonale!

 

Charakterystyka Agamy czerwonogłowej

Agama agama ma kilka podgatunków, które różnią się terenem występowania. Tego gada znaleźć można w niemal całej Afryce. Do życia wybiera przede wszystkim suche środowisko, najlepiej czuje się w półpustynnych warunkach i pośród licznych skał oraz pagórków. Można spotkać ją w pobliżu osad ludzkich.

 

W naturze jaszczurki Agama agama żyją w dużych grupach, które składają się z jednego samca i wielu samic oraz młodych. Samiec jest terytorialny i pilnie strzeże swojego terenu przed konkurentami.

 

Dorosła Agama agama osiąga rozmiary do 40 cm długości (wraz z długim ogonem). W niewoli dożywają do 15 lat. Są to gady aktywne w ciągu dnia, lubią się wygrzewać na słońcu.

aga

Charakter

Agama czerwonogłowa to raczej spokojna, nieagresywna jaszczurka/ Nawet w naturze samce nie są szczególnie agresywny, rzadko dochodzi do bezpośredniej konfrontacji, zazwyczaj tylko pokazują swoje barwy i kiwają głowami. Oswajanie tych jaszczurek trwa długo, zazwyczaj są to osobniki mocno zestresowane, przestraszone i nieskore do kontaktu z człowiekiem. Niektóre osobniki mogą mieć problemy z adaptacją do życia w terrarium, gdyż wiele z nich pochodzi z odłowu w naturze.

 

Warunki w terrarium dla agamy

Aby zapewnić dobre zdrowie i samopoczucie Agama agama należy zadbać o warunki w terrarium jak najbardziej zbliżone do tych naturalnych. Wymagana jest spora ilość kryjówek, dzięki temu gad może się ukryć przed człowiekiem. Wymagana jest duża warstwa piasku, gdyż gady lubią się w nim zakopywać. Konieczne jest umieszczone miseczki z wodą, z której gady będą piły i w której będą mogły oddawać nieczystości.

 

Najlepiej Agama agama utrzymywać w stadzie, które składa się z jednego samca i minimum 2 samic. Wymiary dla terrarium dla takiego haremu to minimum 150 na 150 na 80 cm. Jeżeli ściany są gładkie, a terrarium wysokie na co najmniej 100 – 120 cm, nie potrzeba przykrycia, gdyż agama ta nie wspina się dobrze i pokonanie gładkich powierzchni będzie niemożliwe. Należy jednak przykryć terrarium, jeżeli w domu jest pies, kot lub małe dziecko.

 

Bardzo ciekawe do obserwowania jest zachowanie tego gada w stadzie. Agama agama mają silną hierarchię, co jest widoczne i od razu wiadomo, który osobnik stoi na górze, a który jest na samym dole.

 

Temperatura w terrarium dla Agama agama powinna wynosić od 26 do 34 stopni Celsjusza, a pod wyspą ciepła osiągać nawet 40 stopni. Konieczny jest spadek w nocy, wtedy temperatura powinna mieć 20 – 22 stopnie. Najlepiej, kiedy temperatura w terrarium jest zróżnicowana w różnych punktach. Wilgotność na poziomie 50-60% jest wystarczająca, zraszając terrarium, warto też zrosić gada.

 

Zimowanie tego gada nie jest konieczne, wystarczy tylko w okresie letnim przeprowadzić symulację pory suchej. Lekkie obniżenie wilgotności i podwyższenie temperatury załatwi sprawę. Zimą trzeba za to obniżyć temperaturę i podnieść wilgotność, symulując porę deszczową.

agg

Żywienie Agama agama

Agama agama żywi się różnymi owadami i bezkręgowcami, nie jest to gatunek wybredny i zje wszystko, co mu się poda. Dorosłe osobniki mogą od czasu do czasu dostać mysie oseski. Ostrożnie z karmieniem – łatwo je przekarmić, bo są żarłoczne, co doprowadzi do problemów zdrowotnych.

 

Najlepiej sprawdzi się zbieranie planktonu łąkowego oraz własna hodowla karmówki w celu wykarmienia Agama agama.

 

Rozmnażanie

Niestety, ale rozmnażanie Agama agama w warunkach niewoli jest bardzo trudne i praktycznie się nie odbywa. Kopulacja w warunkach terraryjnych odbywa się bardzo rzadko, większość jaj składanych w hodowlach, to jaja samic złapanych w naturze. Takie samice często bywają w różnym momencie ciąży.

 

Jaja po złożeniu należy przenieść do inkubatora i zapewnić im wilgotność na poziomie 90% oraz temperaturę 28 – 29 stopni Celsjusza. Temperatura ma wpływ na to, czy wykluje się samica, czy samiec. Temperatury wyższe to więcej samców, a niższe do więcej samic. Młode wylęgają się po 8 – 10 tygodniach od momentu złożenia jaj, są niewielkie, bardzo płochliwe.

 

Częstym problemem przy zakupie samic jest właśnie ciąża. Chociaż teoretycznie powinna ona cieszyć, ale zazwyczaj ciężarna samica przeniesiona do terrarium to spory kłopot. Przede wszystkim ze stresu może dojść do zatrzymania jaj ze stresu albo z braku odpowiedniego miejsca na ich złożenie. Jeżeli samica ma powiększony brzuch, to lepiej jest, chociażby dla przestrogi, w terrarium umieścić pojemnik z wilgotnym piaskiem.

 

Agama agama to z pewnością ciekawy, bardzo ozdobny gatunek jaszczurki. Ich ciekawe zachowania społeczne sprawiają, że są to doskonałe osobniki do obserwacji.

źródła grafik: https://www.flickr.com/photos/davdenic/25282059873, https://www.flickr.com/photos/jwsteffelaar/6893564123, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Red-headed_Rock_Agama_(Agama_agama)_male_(7662894222).jpg

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

four × 4 =