Agama brodata – rozmnażanie

6

Rozmnażać czy nie rozmnażać o to jest pytanie?

Biorąc pod uwagę fakt, że agamom nie wiele potrzeba do kopulacji, do tego samica potrafi znieść w sezonie nawet ponad 100 jaj. Rozmnażanie brodaczy powinno być świadome i przemyślane. A więc, jaka jest receptura na malusie, słodziusie brodacze?

Rozmnażanie agam brodatych

Aby cały proces rozmnażania przebiegł prawidłowo, musimy się do tego dobrze przygotować i uwzględnić wszystkie najważniejszy rzeczy, od wyboru rodziców zaczynając, a na wychowie młodych kończąc.. A więc po kolei co i jak, przedstawiam to tak:

1. Wybieramy parę do reprodukcji Agam :) 

Nie trudno zgadnąć iż potrzebujemy pary dorosłych w pełni wyrośniętych agam brodatych (ok.40cm długości i 350gram wagi). Szczególnie tyczy się to samic, zalecane jest aby samice były przezimowane przed przystąpieniem do godów.

parka agam brodatych
Do rozmnażania potrzebujemy dorosłej parki agam

2.Kopulacja agam

Dosyć burzliwa. Czarno-brody samiec, energicznie potrząsa głową, i podbiega do samicy. Niekiedy takie podchody potrafią trwać, dosyć długo zanim dojdzie do kopulacji. Samiec stale nęka partnerkę, dlatego po kopulacji warto oddzielić go od samicy, aby w spokoju i bez stresu mogla złożyć jaja.

3.Składanie jaj przez nasze brodacze

Jest dla samic wyczerpujące, dlatego jak nigdy musimy dbać o odpowiednie i solidne karmienie swoich agamek:) … A ciężarna mamuśka, potrafi zjeść jak mały krokodyl: – nie wierzysz ? – przekonasz się na własnej skórze.

Składanie jaj jest poprzedzone kilkudniowym kopaniem i przemeblowywaniem całego terrarium. U mnie takie wariactwo z reguły trwało ok.3dni przed złożeniem jaj. Potem samica luzuje aby po ok. kolejnych 3-4tygodniach składa ich kolejną porcję.

Ile samica składa jaj? od ok.10 do nawet ponad 30 :) ok  razy w sezonie.

Samice, które nie miały kontaktu z samcem również potrafią składać jaja, tylko są one niestety niezapłodnione.

4.Inkubacja jaj agamek brodatych

W zależności od temperatury 28-31, młode klują się po 60-80dniach. Niestety temperatura, inkubacji nie determinuje płci, tak jak jest to u gekonów lamparcich.
5.Klucie
Karmienie młodych agamek, rozpoczynamy po ok. 3-4 dniach. Młodziaki karmimy nawet do 3 razy dziennie:) bo niedostatecznie karmione lubią się podgryzać, i nie zapominamy o wapnie i witaminach. W okresie wzmożonego wzrostu, karmienie musi być sumienne:) aby uniknąć krzywicy.

Młode agamki, są mega słodkie i ciężko im się oprzeć.
Młode agamki, są mega słodkie i ciężko im się oprzeć.

Co jeszcze można było by dodać? Jak zwykle czekam na komentarze.

 

Pozdrawiam

Michał „Azzurreeuss”

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Discussion6 komentarzy

    • Michał Dziobek

      z moich doświadczeń :) powiedzmy 98% bo statystyczne raz na czas coś tam może się nie udać :)

Leave A Reply

one × 4 =