Agama brodata – prolog

0

Agama brodata to obecnie jedna z najczęściej hodowanych zwierząt w naszych terrariach. Chyba tak samo popularna jak kameleon jemeński. W środowisku naturalnym żyje na pustyniach Australii, wygrzewając się w promieniach słońca. Dzięki swoim niewątpliwym zaletom, jest wspaniałym zwierzęciem zarówno dla początkujących jak i doświadczonych terrarystów.

 

Co czyni ją tak pożądanym zwierzakiem w naszych domach?

Agama brodata jak na prawdziwego smoka przystało, posiada wiele zalet:

  • Aktywna w dzień – za dnia wygrzewa się pod źródłem ciepła i bacznie obserwuje najmniejszy ruch w terrarium poszukując czegoś do jedzenia. Do tego ciekawe zachowania terytorialne, które zobaczysz jeśli będziesz trzymał więcej niż jednego gada, czyni z agam brodatych niezwykle ciekawy obiekt do obserwacji.
  • Żarłoczna, zero problemów z karmieniem  – wszystkożerna, jedno z najmniej wybrednych zwierząt terrariowych, oprócz owadów i niewielkich kręgowców zjada zarówno pokarm roślinny. Karmienie agamy brodatej to przyjemność.
  • Łagodna i ufna – agama brodata jest jedną z łatwiej oswajających się jaszczurek, co prawda nie będzie przybiegać na zawołanie, ale nie będzie bała się brania na ręce ani przejawiała jakiejkolwiek agresji.
  • Atrakcyjny wygląd – osiąga wielkość w granicach 40-50cm wraz z ogonem. Trójkątna głowa i ciało z kolcami, czyni ją odpowiednikiem współczesnego smoka.

agama brodata, na ręce

Chcesz kupić agamę brodatą?

Skoro zdecydowałeś już, że chcesz agamę. To musisz wybrać dobre źródło. Agamę brodatą możesz kupić w sklepie zoologicznym, lub bezpośrednio od hodowcy.
Na co zwrócić uwagę wybierając zwierzaka?

Na pierwszy rzut oka na wygląd i ogólną kondycję.

1.Zdrowe zwierze,  jest ciekawskie, bacznie obserwuje otoczenie, nie wybieraj zwierząt, które wydają się być apatyczne, i tylko leżą w bezruchu a ich oczy wydają się być zapadnięte.

2.Zdrowe zwierzę jest zwinne i porusza się bez trudu, dlatego nie kupuj zwierząt które są wychudzone, wystają im kości miednicy a nogi i okolice nasady ogona robią wrażenie zapadniętych.

3.Sprawdź czy agama ma wszystkie kończyny i ogon. Agamy przetrzymywane w złych warunkach, za dużym zagęszczeniu i nie odpowiednio karmione, często podgryzają sobie kończyny i ogony.

4.Zobacz czy agama jest czysta, czy ubrudzona we własnych odchodach, czy nie ma zranień.

Jeśli kondycja agamy brodatej budzi twoje zastrzeżenia a hodowca lub sprzedawca nie posiada odpowiedniej wiedzy na temat zwierzaka, lepiej nie kupować. Ponieważ doprowadzenie zwierzaka do odpowiedniego stanu pochłonie wiele naszego czasu, pieniędzy i nerwów.

młoda agamka brodata
Mała agamka o żywym i ciekawskim spojrzeniu. Wygląda na zdrowego zwierzaka.

Po kupnie zawsze warto poddać zwierzaka przynajmniej miesięcznej kwarantannie. W osobnym terrarium, pamiętając aby po obsłudze nowo kupionego zwierzaka nie dotykać pozostałych swoich zwierząt. Ponieważ, odkażanie nowego terrarium i leczenie swoich od dawna hodowanych podopiecznych będzie dla nas dużo większym problemem niż prawidłowe przeprowadzenie procesu kwarantanny.

 

Pozdrawiam

Michał „Azzurreeuss”

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

nineteen − 7 =