Agama brodata – karmienie i dieta

0
Jak ryba w wodzie lub agama w terrarium. Czyli jakie warunki zapewnić swojej agamce aby żyła długo i była szczęśliwa:)

Pamiętaj, że sukcesem każdej hodowli jest odpowiednie karmienie swoich zwierzaków czyli wartościowa karmówka + wapń i witaminy oraz zapewnienie im odpowiednich warunków temperaturo wilgotnościowych w terrarium, bo tylko w ten sposób będą miały dobrą kondycje i zdrowie , a w późniejszym czasie możemy doczekać się młodych. Dlatego poświęć minutę więcej swojego czasu aby przyswoić te informacje.

Agamy brodate są wszystkożernym jaszczurkami zjedzą wszystko co im wpadnie w paszczę, (w tym mniejsze jaszczurki) owady, warzywa, owoce, przez to ich karmienie to prawdziwa przyjemność, ale to nie znaczy że mogą jeść wszystko.

W terrarium, najlepszą karmówką są owady które możemy stosować jako podstawę diety (to znaczy, że mogą przez całe życie jeść tylko karaczany, szarańcze albo świerszcze oczywiście posypane wapnem i witaminami, bez uszczerbku na ich zdrowiu).

Oraz owady, które możemy stosować jako urozmaicenie diety, takie jak mączniki, drewnoojady, barciaki i inne.

Tak więc czym karmić agamę brodatą?

Każda karmówka ma swoje wady i zalety, dlatego wybór pozostawiam Tobie i twojej agamie.

A naprawdę jest z czego wybierać. Małe zestawienie najlepszych karmówek dla agam.

Szarańcza

Jedna z lepszych karmówek, świetna wartość odżywcza, chętnie zjadana. Nie agresywna, pozostawiona sama w terrarium nie wyrządzi krzywdy nawet małym agamkom. Na rynku najczęściej dostępna jest szarańcza wędrowna (Locusta migratoria) i szarańcza pustynna (Schistocerca gregaria)

 

Karaczany

To kolejna karmówka godna polecenia, lepsza wartość odżywcza niż u świerszczy. Bezpieczne dla zwierzaka (nie pogryzą go) dlatego możemy pozostwić je na noc w terrarium. Długowieczne (dorosłe żyją kilka do kilkunastu miesięcy), dzięki czemu możemy je przetrzymywać przez długi czas przed skarmieniem, bez ryzyka że padną. Najlepszym wyborem wydają się być takie gatunki jak karaczany argentyńskie i tureckie, ponieważ tak jak świerszcze nie chodzą po szybach, dzięki czemu nie ma ryzyka ucieczki, i w dodatku są tanie.

 

karmienie agamyŚwierszcze

Chyba najpopularniejsza karmówka. Jej zaletą jest to że jest tania i ogólnie dostępna. Gorszy stosunek białka do tłuszczu niż u szarańczy i karaczanów. Należy pamiętać, że dorosłe świerszcze są stabilne przez ok 2 tygodnie. Dlatego dłuższe przetrzymywanie przed skarmieniem nie wchodzi w grę. Pamiętajmy aby nie zjedzone świerszcze, wyciągnąć na noc z terrarium, ponieważ są zdolne ugryść naszego pupila. Szczególnie narażone są młode agamki. Godne polecenia gatunki świerszczy to: świerszcze domowe (acheta domesticus), kubańskie (gryllus asimilis) i bananowe (gryllodes sigilliatus).

 

>>> Informacje o tym jak przetrzymywać świerszcze i karaczany aby długo się trzymały<<<

 

Mączniki, drewnojady, barciaki.

Mają sporo tłuszczu, dlatego nie powinny być stosowane jako podstawa diety. Jako urozmaicenie, jak najbardziej.

 

Owady łąkowe czy warto nimi karmić nasze agamy?

Czy warto jest stosować w celu urozmaicenia diety?

Biorąc pod uwagę niskie ceny owadów karmowych, oraz prostotę ich hodowli, lepiej nie stosować dziko żyjących owadów. Dlaczego?

Ponieważ dziko żyjące owady mogą być nosicielami pasożytów groźnych dla zdrowia agam.

 

Ale oczywiście każdy ma wolną wolę,  dlatego jeśli zdecydujesz już stosować dziko żyjące owady, pamiętaj aby zbierać je z miejsc nie zanieczyszczonych, zdecydowanie z dala od ruchu ulicznego.

 

Wapń i witaminy

Wapń możemy stosować codziennie, ponieważ nie ma ryzyka przedawkowania.

Witaminy

Należy stosować z umiarem, co 2-3 karmienie wydaje się być rozsądną propozycją, gdyż przedawkowanie niesie ze sobą konsekwencje o wiele większe niż niedomiar. Na rynku jest sporo różnych produktów jak chociaż by Zoo Med Reptivite.

Ciekawostka:
niektórzy stosują witaminy dla ludzi jak np. Vibovit. Za witaminami dla ludzi przemawia to że mają dobrze przebadany skład i z reguły są tańsze, niż suplementy dla zwierząt.

Jak podawać witaminy??
Najlepiej na owadach karmowych. Po prostu wrzucamy owady do niewielkiego pojemniczka, wsypujemy trochę witamin, i potrząsamy pojemnikiem.

 

karmienie agam pokarmem roślinnymPOKARM ROŚLINNY

W terrarium podajemy głównie bazylie melise i lucerne oraz mniszek lekarski zwany też mleczem. Okazjonalnie marchew, jabłko. Należy pamiętać, że niektóre rośliny mogą zaszkodzić agamce.

 

Agama brodata karmienie

Karmienie to chyba najciekawsza moment dnia dla naszej agamy. Posiłek powinien być dostosowany do wieku i wielkości agamy dlatego pamiętaj, że:

-Młode agamki karmimy 1-2 razy dziennie, szczególnie jeśli trzymamy więcej niż jednego osobnika w jednym terrarium. W przypadku niedostatecznej ilosci pokarmu istnieje ryzyko podgryzania.

-Wraz ze wzrostem agamki można zmniejszyć częstotliwość karmienia. Dorosłe osobniki wystarczy karmić raz na 2-3 dni.

-Na jednorazowy posiłek, wrzucamy tyle owadów ile agama jest w stanie zjeść przez ok 5 minut. Jeśli przestaje jeść, nie dajemy więcej.

-Owady dostosowujemy do wielkości agamy. Bezpiecznie jest trzymać się zasady, aby zwierzę karmowe, nie było większe od głowy agamy.

-Nie zjedzone owady usuwamy na noc z terrarium (szczególnie tyczy się to świerszczy, mączników i drewnojadów, ponieważ potrafią wyrządzić krzywdę naszym podopiecznym)

-nie stresujemy się jeśli nasza agamka zrobi sobie parę dni przerwy w jedzeniu, gady to nie ssaki i potrafią robić sobie kilkudniowe głodówki. Karmienie naszej agamy brodatej to fundament udanej hodowli. Dlatego przyłóżmy się do tego naprawdę dobrze, a zaprocentuje to nam zdrowymi zwierzętami w przyszłości.

 

Pozdrawiam

Michał „Azzurreeuss”

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

nine + six =