Agama brodata karłowata – Pogona henrylawsoni

0

Pogona henrylawsoni to mniejsza kuzynka popularnej i lubianej pogony vitticeps. Nie duża sympatyczna jaszczurka osiągająca rozmiary ok 30cm.  I to co jest najgorsze, to fakt, że hoduje się ją tak samo jak klasyczną agamę brodatą. Znając ludzkie lenistwo w szukaniu, będę musiał wszystko napisać jeszcze raz.

Czym różni się agama brodata karłowata od klasycznej agamy brodatej?

#1. Rozmiarem. To oczywiste. Wydaje mi się, że jest od niej bardziej subtelniejsza, ale to z pewnością mylne wrażenie, bo po prostu jest mniejsza. Takie małe słodziaki.

#2. Jednak jest jeszcze druga cecha, która wydaje mi się wyraźnie je odróżnia. Temperament. Pogona henrylawsoni są po prostu zrywniejsze i bardziej energiczne. W mojej subiektywnej ocenie. Z reguły jest tak, że mniejsze stworzenia, muszą nadrabiać temperamentem. Popatrzcie na Napoleona czy braci Kaczyńskich, ale to taka nie terrarystyczna dygresja.

Reszta cech, według mnie jest taka sama. Metabolizm równie. Czyli nasza agama karłowata stosunkowo równie dużo je i niestety tak samo też sra.

Warunki hodowli agamy brodatej karłowatej.

Jak już wspominałem, zapewniamy jej takie same warunki jak jest większej kuzynce, z tą tylko różnicą, że odbywa się to w trochę mniejszym formacie.

Terrarium.

Dla grupki 1.2 terrarium o wymiarach 50X50X40 będzie oki. Większe oczywiście też może być. Agamki są ruchliwe i ciekawskie dlatego myślę, że z całą pewnością docenią większą przestrzeń jaką im zaoferujesz.

Typowe terrarium pustynne, z piaskiem i zabudowaną tylną ścianką, z odpowiednią ilością miejsc do wygrzewania. Temperatura na poziomie 26-31 stopni. Punktowo może być nawet cieplej. Żarówka typu spot ok 40 wat, powinna załatwić sprawę. Jeśli trzymasz kilka agam, to pasowało by im zapewnić więcej miejsc do wygrzewania, bo czasem potrafią zgnoić słabszego osobnika.

Miseczką z wodą + miseczka na pokarm roślinny to kolejny standard, o którym osobom, które choć raz przeczytały dowolny opis agamowy nie muszę przypominać. Do tego oświetlenie UV i bajka. Agamki będą żyły.

Karmienie pogona henrylawsoni

Jak już wspominałem, zwierzaki te mają energiczny temperament, i wszelki robale wrzucone do terrarium zostają natychmiast zauważone. No chyba, że wasza agam jest rozpieszczona jak muzułmańscy uchodźcy, wtedy z pewnością będę miała gdzieś ofiarowane dobra.

Świerszcze, karaczany tureckie, karaczany argentyńskie, mączniki i drewnojady to pyszne robale z których nasze stadko z pewnością się ucieszy. Nie zapominamy o wapnie i witaminach. Choć do tych chemicznych witaminek mam coraz mniej zaufania, ale to już wątek na inny wpis.

Oswajanie agam.

Na początku nieufne i porywcze, z czasem się przyzwyczajają stając się domowymi słodziakami, łasymi na łakocie.

Generalnie sam osobiście jeśli miałbym do wyboru klasycznego brodacza i henrylawsoni wybrałbym agamę karłowatą. Bo jest mniejsza, a co za tym idzie potrzebuje mniej miejsca, mniej żarcia i przy tym jest bardziej energiczna. Generalnie mówiąc jest to przeurocza jaszczurka, którą warto mieć jeśli mamy tylko odpowiednią ilość miejsca, aby zapewnić jej komfortowe warunki.

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

fourteen + nine =