Agama brodata cena ? Czyli ile może kosztować jaszczurka?

0

Agamy brodate, to obecnie tak popularne zwierzęta egzotyczne, że możemy znaleźć je praktycznie wszędzie. Na forach roi się od ogłoszeń osób chcących sprzedać swojego smoka. W sklepach zoologicznych, agamki często są trzymane w nieodpowiednich warunkach, mają po obgryzane kończyny, ale biznes is biznes. Często w galeriach handlowych ceny agam brodatych są tak wysokie, że zniechęcają początkujących adeptów terrarystyki, do kupna swojego pierwszego smoka.

Ale jaka jest prawda? Jak wygląda cena agamy brodatej w rzeczywistości?

Ceny wyglądają przeróżnie, i zależą od aktualnego popytu jaki jest na rynku, oraz tego ile zwierząt jest dostępnych. Pamiętam takie lata, gdy agamy były tak masowo rozmnażane, że były oddawane prawie za darmo, a cena kształtowała się w granicach 30-50zł za zwierzaka.

Tanio znaczy drogo, czyli łowcy okazji

Często, szczególnie przeglądając internetowe ogłoszenia można natrafić na naprawdę super okazje – zwierzaki w doskonałej kondycji, prawie za darmo. O ile czasami takie sytuacje się zdarzają, to czasem nie warto ryzykować, gdyż podejrzanie niska cena, może nas później drogo kosztować. Sam pamiętam gdy kiedyś kupiłem okazjonalnie, gekona lamparciego za świetne pieniądze. Na pierwszy rzut oka, wyglądał ok, co prawda przeczucie mówiło mi, że nie do końca wygląda dobrze – był dość chudy, ale hodowca zapewniał mnie, że jest z nim od niedawana i jeszcze się aklimatyzuje – pomyślałem, spoko, u mnie szybko wróci do formy.

Prawda była taka, że gekon był chory, i za nim się zorientowałem, mój cały harem był zainfekowany. Straciłem wszystkie gekony. Okazjonalny gekon, który kosztował mnie jedyne 80zł, pochłonął ofiary w wysokości ok 1000 zł, za pozostałe geki, które padły i 2 miesiące walki, robienia badań, wizyt u wetów i bezskutecznych prób leczenia.

To była droga lekcja… ale nauczyłem się wtedy 3 rzeczy – 

  • umiarkowanego zaufania do sprzedawców, jeśli ich nie znam.
  • czasem różnica kilkudziesięciu złotych, może kosztować dużo więcej.
  • od tamtej pory cenie sobie „prawdziwych hodowców” i tylko od takich kupuję, nawet jeśli wiem, że za zwierzaka zapłacę więcej niż u konkurencji – ale mam pewność, że kupuję jakość i śpię spokojnie :)
cena zdrowej agamy może być wyższa

A więc jak wygląda cena agam brodatych w praktyce?

Cały czas piszę o classicach – cena odmian barwnych to już inna bajka.

U hodowcy zapłacimy średnio ok 30-80zł. Wszystko zależy od hodowcy, oraz wielkości, kondycji i płci zwierząt. Z reguły podrośnięte zwierzaki, bez ubytków ogona, i palcy – (co często się zdarza przy zbyt słabym karmieniu i przegęszczonych terrariach), oraz samice są nieznacznie droższe.

Sklepy zoologiczne – to już inna bajka, tu ceny rozkładają się już zupełnie inaczej. W sklepach specjalistycznych (terrarystycznych), zazwyczaj agamki kosztują w granicach 80-120zł. W sklepach, które znajdują się w galeriach handlowych, ceny zaczynają się od 120-150zł i potrafią sięgać nawet kilkuset – najdroższe młode agamki brodate widziałem wystawione za kwotę 300zł :P i na pierwszy rzut oka – widziałem, że na pewno bym ich nie wziął nawet za darmo :( Niestety prawda bywa czasami smutna, a brak wiedzy u sprzedawców sprawia, że sklepowe agamki, mają bardzo często duże ubytki ogonów, czy palcy a ich ogólna kondycja bywa słaba.

Jeszcze wysyłka !!!

Żeby nie było tak kolorowo, kupując agamę przez internet, pamiętajmy że do ceny zwierzaka zawsze musimy dodać koszty wysyłki (min. 30zł wysyłka PKP), dlatego czasem lepiej kupić swojego smoka, w dobrym sklepie zoologicznym, gdzie pracują ogarnięte osoby. Możemy sami wtedy zobaczyć z czym mamy do czynienia i wybrać zdrowe zwierzę.

Najwyższa cena agamy brodatej w Polsce – czyli mój leatherback importowany z Włoch za 2450zł

Hmm… W sumie to jestem kompetenty w kwestii mówienia ile można zapłacić za agamę. Jestem na pewno w czołówce polskich terrarystów, którzy nie przerazili się ceną agamki.

Kilka lat temu, gdy odmiana leatherback była prawdziwą rzadkością. Wpadłem na szatański pomysł, że sprowadzę ja do Polski i uczynię popularną. Jej cena na tamte czasy wynosiła 600 Euro – czyli wyszło mnie to dokładnie 2450 zł 

Była to dla mnie wtedy kosmiczna cena jak na zwierzaka. Ale nie wahałem się, widziałem że hodowla z której kupuję ma dobrą renomę a zwierzaki są wysokiej jakości. Nie myliłem się. Gdy leatherback do mnie przyjechał, od razu zobaczyłem ten błysk w oku. Agamka była niesamowicie żywotna i żarłoczna, kolory były bardzo intensywne, skóra elastyczna gładka i dobrze nawilżona.. Wtedy miałem do czynienia jedynie z classicami, ale różnica między nimi a tym leatherem była KOLOSALNA. Nie żałowałem ani złotówki.  Obecnie 99% leatherów w Polsce, ma geny po moim samcu :) dobra krew :P

Ważniejsze niż cena, jest zdrowe zwierzę

 

Moja opinia na temat cen agam brodatych:

Po latach doświadczeń, przy zakupie zwierzaka, w pierwszej kolejności kieruję się renomą i zaufaniem hodowli, cena ma dla mnie drugorzędne znaczenie. Sam jako hodowca wiem, że jakość musi kosztować, a to co się naprawdę liczy to zdrowe zwierzę. Niejednokrotnie płaciłem więcej niż wynosiła najniższa cena internetowa – ale nigdy nie żałowałem. Niektórych rzeczy po prostu nie można przeliczać na pieniądze.

Pozdrooo :)

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

1 + four =