Afrykańska agama karłowata – Agama aculeata

0

Agama aculeata to gatunek, który często ma opinię słabego, płochliwego i trudnego w hodowli, a duży procent padnięć zniechęca do niego terrarystów. Nie jest to prawda, jest to bardzo ciekawy gad, który jednak ma to nieszczęście, że łatwo go odłowić z natury, więc większość osobników w hodowlach właśnie z takiego odłowu pochodzi. Właśnie dlatego mają one taką, a nie inną opinię, chociaż w rzeczywistości  nie jest to bardzo problematyczny gad.

 

Karłowata agama – agama aculeata

Agama aculeata zamieszkuje Afrykę, a konkretnie takie kraje jak Zimbabwe, Tanzania, RPA, Mozambik, Namibia oraz Angola. Jest to niewielki gad, który dorasta do 18 cm długości maksymalnie. Są raczej samotnikami, nie tworzą dużych grup, a ubarwienie sprawia, że trudno je zaobserwować w naturalnym środowisku. Są to gady aktywne w ciągu dnia.

 

Kiedy Agama aculeata czuje się zagrożona w naturze, to stara się jak najlepiej wykorzystać swoje ubarwienie do zlania się z otoczeniem. Zagrożona agama rozpłaszcza się na ziemi, zamiera i często okazuje się to wystarczające do tego, aby  uchronić ją przed atakiem. Należy jednak pamiętać, że nie jest to tożsame z zachowaniami w terrarium – w terrarium swoboda gada jest ograniczona, może on próbować ucieczki, bo zagrożenie znajduje się blisko niego.

 

Idealne warunki dla Agama aculeata

Terrarium dla przedstawiciela gatunku Agama aculeata powinno jak najbardziej zbliżać się do naturalnych warunków w miejscu jego występowania. Agama aculeata zamieszkuje obszary pustynne, półpustynne, stepowe, najczęściej są to tereny piaszczyste, rzadziej żwirowe. W nocy gad chroni się w wykopanych przez siebie norach, a w ciągu dnia w razie potrzeby ukrywają się wśród suchej trawy lub sukulentów. Ten gad nie wspina się, nie ma takich umiejętności, jedynie w okresie godowym można zauważyć, że samiec poszukuje jak najwyższego punktu w swoim terrarium – dzięki temu ma lepszy widok na okolicę, w naturze z takiego miejsca obserwuje, czy znajduje się niedaleko niego samica. Dla bezpieczeństwa gadów lepiej jednak nie umieszczać w terrarium bardzo wysokich konarów, w zupełności wystarczy umieszczony na środku terrarium duży kamień, który będzie grzędą obserwacyjną dla samca.

 

Najlepszym podłożem dla tego pustynnego gada jest piasek wymieszany ze żwirem. Problemem może być prawidłowe umieszczenie kamieni i innych ozdób w środku, bo gad może je podkopać i zawalić. Ważne jest porządne ich umiejscowienie i regularne sprawdzanie, czy nie zaczynają się chwiać. Kolejnym problemem może być utrzymanie żywych roślin w terrarium. Najlepiej sprawdzą się sukulenty, które są odporne na pustynne warunki. Powinno się je umieścić w doniczce, a ziemię należy zakryć kamieniami.

ac

Optymalna temperatura dla tego gada jest dosyć wysoka, wynosi od 32 do 40 stopni Celsjusza pod punktem świetlnym. W nocy temperatura powinna wynosić 18 – 20 stopni. Wilgotność niska, poniżej 50%. Oświetlanie w cyklu 12-godzinnym, UVB 10%.

 

Żywienie

Podstawą żywienia są różne bezkręgowce. Gatunek jest niewybredny, chętnie zjadają wszystko to, co im się zaserwuje, nie pogardzą szarańczą, ćmą czy nawet pająkiem. Wiosną i latem można pozyskiwać dla nich plankton łąkowy, który należy zbierać w czystych miejscach. Ważne jest regularne podawanie witamin i wapnia.

 

Dymorfizm płciowy

Rozpoznanie płci Agama aculeata nie jest trudne. Samica jest mniejsza, ma mniej masywną głowę.. W okresie godowy jej ubarwienie się zmienia, wzór na grzbiecie zlewa się, powiększa i ma intensywny pomarańczowy kolor, a głowa robi się niebieska. W okresie godowym u samca także pojawiają się zmiany w ubarwieniu, które są trochę bardziej widoczne. Podgardle, pysk oraz boki głowy u samca przybierają metaliczny kolor niebieskiego. Na bokach ciała pokazuje się jasnopomarańczowy kolor, wzór na grzbiecie staje się jeszcze lepiej widoczny.

 

Rozmnażanie

Gody u tego gatunku są ciekawe. Samiec wchodzi na wniesienie i uważnie obserwuje okolicę, a przy okazji dumnie prezentuje swoje ubarwienie godowe. Kiedy na horyzoncie pojawia się gotowa do rozrodu samica, to kiwa on głową i porusza łapkami, zachęcając ją do kopulacji. Przed kopulacją jego ciało wygina się w łuk i podąża za samicą. Gody zazwyczaj mają miejsce jesienią, kiedy temperatura lekko spada i zwiększa się ilość opadów. W naturze często trwają one w stałych parach przez całe życie, jednak nie jest to trwałe zachowanie. Agama aculeata z obszarów, gdzie jest ich po prostu więcej i panują lepsze warunki, nie łączą się w pary i samiec kopuluje z wieloma samicami. Także w terrarium bez problemów samiec kryje kilka samic.

 

Niestety, ale w hodowli bardzo rzadko udaje się tego gada rozmnożyć. Nie zawsze dochodzi do godów, w celu ich pobudzenia wielu hodowców stara się manipulować wilgotnością oraz temperaturą. Po udanych godach samice zazwyczaj nie zakopują jaj, znoszą je na powierzchni, często nie dochodzi też do zapłodnienia. Przypadki urodzenia w hodowli to zazwyczaj ciężarne samice, które zostały w takim stanie przywiezione do Europy. Samica składa od 2 do 10 sporych jaj, a inkubacja trwa 8 – 10 tygodni.

 

Kupując samicę złapaną w naturze, należy uważnie ją obserwować, szczególnie jeżeli była ona łapana w okresie godowym. Ciężarna samica Agama aculeata może ze stresu zatrzymać jaja, co prowadzi do śmierci, jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki.

aca

źródła grafik: https://www.flickr.com/photos/girraaff/6810441664, https://www.flickr.com/photos/ian_white/5131739677, https://pl.pinterest.com/pin/129408189266339217/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

one × 2 =